Тақырыбы
|
М. Әуезов Боран
|
Мақсаты
|
Оқушылар тақырып жайлы , сабақтың тақырыбын ашады, мазмұнын игеруге талпынады, ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдысын қалыптастыа отырып, зер салуға үйренеді
|
Жалпы мақсат
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар тақырыптың мағанасын біледі, түсінеді , өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Сын сұрақтар кестесі, Жиго,Т кестесі, Блум әдісі, Ротация әдісі
|
Қолданылатын ресурстар
|
Маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, кестелер
|
Сабақ барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
Барлық оқушыны ортаға шығарып «Шаттық шеңбер» деген топ құрғызамын.. Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.
Топқа бөлдіремін. Қалай отыратындығын түсіндіремін.
Сәлемдесу
Түгендеу
Топқа бөлу.Жаңа жылдық белгілерді таңдату арқылы оқушыларды топқа бөлемін.
«Аққала», «Шырша», «Қар», «Аяз»
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Бір-біріне жылы сөздер айтады.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.
Оқушылар шеңбер болып тұрған бойда суреттерді таңдау арқылы бөлінеді.
|
Білу
«Сын сұрақтар» әр түрлі деңгейдегі сыни сұрақтар беріледі,
|
Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың келісетін, келіспейтінін білу.
Миға шабуыл әдісін пайдалану
|
Оқушылар интерактивті тақтадан сын сұрақтар кестесіне жауаптарын көрсетеді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды.
|
Түсіну
|
Н. Назарбаевтың сөзі: «Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз, қазақ халқын танытамыз, Абай әрқашан ұлттық ұранымыз болуы тиіс.»
– Абайды бүкіл дүние жүзіне танытқан кім?
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
|
Қолдану
Мағананы ашу арқылы ЖИГСОәдісін қолдану
|
Компьютерден боранның дауысын естірту. Бұл ненің дауысы?
Олай болса бүгін біз М. Әуезовтың «Абай жолы» романынан үзінді «Боран» әңгімесін оқимыз.
ДЖИКСО әдісімен мәтінді оқыту.
Топта оқу (5 минут)
Талқылау. Әңгімеге композициялық талдау жасау.
Ұжымдық талқылау. Әр топтан бір оқушыдан шығып, өзі оқыған бөліктерінің түсінігін айтады.
( Экранда тақырыпқа байланысты мазмұнды сурет көрсетіліп тұрады.
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады, әр топтан оқушы шеңбер жасап отырған ортаға шығып өз ойын жеткізеді. Әр топ жаңа азат жолды оқиды.
|
Талдау
|
Оқушыларға тақырыптарды салыстыру білімдерін талдату
1-топқа: Әңгіменің алғашқы азат жолын қайталап оқы. Ондағы қар түрлерін екі топқа бөл.
2- топқа: Әңгіменің екінші азат жолын қайталап оқы. Боранға тап болған Абайдың жай- күйін сипаттап бер.
3- топқа: Әңгімеге сүйеніп, үсінуден қалай сақтануға болатынын айт.
4-топқа Блум таксономиясының кестесін толтыру.
|
Әр топқа тапсырмалар таратылады, сол арқылы салыстырады нәтижесін тақтаға шығып көрсетеді
|
Жинақтау
|
«Ротация» әдісі.
А) Әр топқа бір- бір сөз беріліп, ассоциация жасатылады (Қыс, боран, Абай, Мұхтар).
Ә) Әр топ сағат тілінің айналу бағытымен бір- бірінің жұмысын 1 минут толықтырады.
Б) Әр топ өз жұмысына талдау жасайды
|
Оқушылардың мақсаты берілген тақырыпқа арнап өз ойларын жеткізу
|
Бағалау
Бағалау шкаласы мен бағалау парақтарын тарату
|
Әр топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау шкаласын тақтаға ілу керек
|
Әр топ бағалау парақшасын өздерін бағалайды
|
Рефлексия
|
– Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер? Сабақ несімен ұнады? Не білгің келеді?
– Стикерлерге жазып жапсыру.
Не ұнады?
Не үйрендім?
Не білгім келеді?
|
Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.
|
Үйге тапсырма
|
VІІ. Үйге тапсырма беру: Әңгімені оқу. Қыс мезгіліндегі ауа – райына байланысты ырымдар, болжамдар тауып келу.
|
|