Тексерілді Б. Т. Казимова



бет1/3
Дата03.03.2020
өлшемі287,39 Kb.
#59459
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
Модул таңбасы бар теңдеу-6ә сын

Тексерілді Б.Т. Казимова


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп: №28 мектеп-гимназия

Күні:21.01.2020

Мұғалімніңаты-жөні:Байдуанова Р.Б

Сынып: 6 «ә»

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы

Модуль таңбасы бар теңдеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.4

түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар;

Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:

сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің

арақашықтығын пайдаланады;



  • Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар

сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын

пайдаланады;



  • Есептеулерде санның модулінің қасиеттерін пайдаланады;

  • Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар

сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің

арақашықтығын пайдалана алады;



  • Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар

сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын

пайдалана алады;



  • Есептеулерде санның модулінің қасиеттерін пайдалана алады;

  • Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар:

  • тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді;

  • теңдеулердің қасиеттерін айта алады;

  • модуль анықтамасын ауызша тұжырымдайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • теңдеу; теңдеудің түбірі; тепе-тең түрлендіру; сызықты теңдеу;

  • сызықты теңдеудің коэффициенттері;модулі бар теңдеу;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз.теңдеудің түбірі деп ...; теңдеуді шешу дегеніміз - ...;

  • сызықты теңдеу деп ...;егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...;егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...;

Құндылықтардыдарыту

- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

- Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;


Пәнаралық

байланыстар




Бастапқы

білім

Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 3 мин

Ұйымдастыру. Амандасу.

Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау.



Топқа бөлу.

Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.

Презентация

Сабақтың ортасы

4 – 8 мин

«Миға шабуыл»өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары:

С-1: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не, оған мысал келтір.

С-2:Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешуде қандай ережелерді және формулаларды пайдаланамыз?

С-3: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің неше тәсілін қарастырдық?

С-4: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің бірінші тәсілі қандай, мысал келтір.

С-5:Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің екінші тәсілі қандай, мысал келтір.

Сыныптытоптарға бөлу.

Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.



1-топ «Сары кәмпиттер»

2-топ «Көк кәмпиттер»

3-топ «Қызыл кәмпиттер»

Топқа арналған ереже:

  • белсенді болу;

  • шыдамдылық таныту;

  • достық қарым-қатынаста болу;

  • бір-бірінің ойын сыйлау;

  • басқа адамды тыңдай білу;

  • барлығын бірге жасау;

  • ынтымақтастықта жұмыс жасау.

Презентация

Смайликтер




9 – 20 мин

Топтық жұмыс

Оқушылар топтық жұмыстарын постерде жазып, қорғайды.Оқушылар өткен сабақ бойынша өз түсініктерін постерге түсіреді.



1 топ

1.

Егер b 0 болса, онда хa= b, түріндегі теңдеулерді қалай шешеміз, мұндағы a және b – рационал сандар; Мысал келтір.

2.



Теңдеудішешіңдер:

=4; Жауабы:-6; 2.

=12; Жауабы:-8; 16.

=3; Жауабы:-1; 0,5.

=3; Жауабы:0,5; 3,5.

2 топ

1.

Егер b 0 болса, онда хa= b, түріндегі теңдеулерді қалай шешеміз, мұндағы a және b – рационал сандар; Мысал келтір.

2.



Теңдеуді шешіңдер:

=0; Жауабы: 0,5

=0;Жауабы:-3,5

=0; Жауабы: -14

=0; Жауабы: 1,2

3 топ

1.

Егер b 0 болса, онда хa= b, түріндегі теңдеулерді қалай шешеміз, мұндағы a және b – рационал сандар; Мысал келтір.

2.



Теңдеуді шешіңдер: 

=-24; Жауабы: түбірлері жоқ.

=-17; Жауабы: түбірлері жоқ.

=-13; Жауабы: түбірлері жоқ.

=-72; Жауабы: түбірлері жоқ.

https://infourok.ru/lineynie-uravneniya-s-odnoy-peremennoy-soderzhaschie-peremennuyu-pod-znakom-modulya-klass-1587066.html

Қосымша 1



21 - 22 мин

Сергіту сәті

«Сиқырлы квадрат» - әр топқа сан бос ұяшыққа сандарды толтыруға тапсырма беру, оқушылардың шапшандығын бақылау.

1 топ

9




5




11










13


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет