Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі



Дата26.01.2022
өлшемі398,84 Kb.
#129914
түріСабақ
Байланысты:
docx1550040890
домзпору, Лекция 14

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі:



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу



Мектеп: Т.Қазақбаев атындағы жом




Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:Қырғызбаева А




Сынып:6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.6

мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару;







Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

Мәтін есепте белгісізді анықтайды;

Мәтін есептің математикалыұ моделін құрады;

Cызықты теңдеулер құрастыра отырып, мәтін есептерді шығарады;

Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;

Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.





Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

Мәтін есепте белгісізді анықтай алады;

Мәтін есептің математикалыұ моделін құра алады;

Cызықты теңдеулер құрастыра отырып, мәтін есептерді шығара алады;

Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;














Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі;

тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді;

теңдеулердің қасиеттерін айта алады;

сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды;

теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді;

мәтін есептің берілгеніне сәйкес математикалық моделін құрастыру алгоритмін сипаттайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

теңдеу;


теңдеудің түбірі;

теңдеудің сол жағы;

теңдеудің оң жағы;

тепе-тең түрлендіру;

сызықты теңдеу;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз.

теңдеудің түбірі деп ...;

теңдеуді шешу дегеніміз - ...;






Құндылықтарды дарыту

- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

- Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;





Пәнаралық

байланыстар

Қазақ әдебиет




Бастапқы

білім

Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.




Сабақ барысы




Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру. Амандасу.

Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру.



Психологиялық ахуал

«Көрші»

Мақсаты: әрбір қатысушының сол жұптың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.

Нұсқаулық:

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі сабақ барысы,

Біз үшін үлкен қуаныш.

Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.



оқулық

Сабақтың ортасы


Жоқ сандарды орнына қойыңдар:



Математика 6 кл.




Жұптық жұмыс

1 жұп

1. Теңдеу құрып, оны шығарыңдар:

а) 3p – 12 және p + 1 өрнектерінің мәндері тең;

b) 5a + 14 және 2a + 7 өрнектерінің мәні қарама қарсы сандар;

c) 1 – x өрнегінің мәні 3 – 5x өрнегінен 1-ге артық;

d) 5 – y өрнегінің мәні у өрнегінен 3 есе артық.

2. Бірінші қатардағы кітап екінші қатарға қарағанда 5 есе артық. Егер бірінші қатардан 12-і кітапты екінші қатарға қоятын болсақ, онда екі қатарда кітаптар саны тең болады. Алғашында әр қатарда қанша кітаптан болған?

№3. Ауылдан қалаға велосипедші 2 сағат, ал жаяу адам 6 сағат жол жүреді. Велосипедшінің жылдамдығы жаяу адамның жылдамдығынан 12 км/сағ артық. Жаяу адамның жылдамдығы неге тең?

Есеп шығаруда мына кестені пайдалан:

Қозғалыс

v (км/сағ)

t (сағ)

S (км)

Жаяу адам

x







Велосипедші










№4. «Сынақ және қате» әдісі бойынша теңдеудің бірнеше натурал түбірін табыңдар:

x(x + 3) = 18.



2 жұп

1. Теңдеу құрып, оны шығарыңдар:

а) p – 20 және 4p + 4 өрнектерінің мәндері тең;

b) 50a + 10 және 2a - 3 өрнектерінің мәні қарама қарсы сандар;

c) x - 1 өрнегінің мәні 3х – 5 өрнегінен 1-ге кем;

d) 2y + 1 өрнегінің мәні у өрнегінен 2 есе кем.

Есеп шығаруда мына кестені пайдалан:

Қозғалыс

v (км/сағ)

t (сағ)

S (км)

Жол бойымен

x







Тас жолмен










№5. «Сынақ және қате» әдісі бойынша теңдеудің бірнеше натурал түбірін табыңдар:

x(x + 4) = 12.



Жауаптары:

1 нұсқа 2 нұсқа

2. 30; 6 кітап. №2. 20; 4 алма.

3. 10 кітап. №3. 5,6 кг.

4. 6 км/сағ. №4. 6 сағ.

5. 3. №5. 2.

Қосымша 2







Жұптық жұмысы

1 жұп

Есеп құрастыр және схема бойынша автомобиль қозғалысының жылдамдығын табыңдар:





2 жұп

Есеп құрастыр және схема бойынша автомобиль қозғалысының жылдамдығын табыңдар:




Математика 6 кл.



Қосымша 3



Сабақтың

соңы

38 – 40 мин

Үйге тапсырма: №879 – есеп.

Рефлесия:

«Чемодан, еттартқыш, себет»

Келешекте бәрі керек.

Ақпаратты өңдеймін.

Бәрін лақтырамын.

Математика 2 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2018

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Саралау тапсырмалары топтық жұмыстардың әр кезңінде беріледі. Топтық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады.

Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды смайликтермен мадақтау

Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет