Тема: Рух І здоров’я



бет1/5
Дата01.11.2023
өлшемі26,93 Kb.
#189005
түріЛекція
  1   2   3   4   5
Байланысты:
лек дыхание


догЛЕКЦІЯ
ТЕМА: Задоволення потреби пацієнта в нормальному диханні.
План лекції.
1. Частота, глибина та ритм дихання. Патологічні типи дихання.
2. Основні ознаки захворювань органів дихання: задишка, кашель, кровохаркання, біль у грудній клітці, мокротиння.
3. Постуральний дренаж.
4. Екстрена долікарська допомога при кровохарканні та легеневій кровотечі.
5.Оксигенотерапія. Правила зберігання та користування кисневими балонами.

При догляді за хворими із захворюваннями органів дихання необхідно стежити за частотою, глибиною та ритмом дихання. Нормальне дихання беззвучне і непомітне для оточуючих. Людина звичайно дихає через ніс із закритим ротом.


Частота дихання – кількість дихальних рухів грудної клітки за 1 хв. Слід пам’ятати, що пацієнт може самовільно затримувати або прискорювати дихання, тому під час обстеження треба відволікати його увагу або вести підрахунок непомітно від нього.
У дорослої людини в спокої частота дихання коливається від 16 до 20 дихань за 1 хв., причому вдих у 2 рази коротший за видих; 1 дихання відповідає приблизно 4 пульсовим ударам. Під час сну і в стані спокою дихання стає повільнішим.
У положенні лежачи людина здійснює 12—14 дихань за 1 хв., стоячи — 18—20. Що молодша людина, то частіше її дихання. Швидке дихання (тахіпное) виникає при посиленій фізичній праці, нервовому збудженні, високій температурі зовнішнього середовища і гарячці. У жінок частота дихання дещо більша, ніж у чоловіків. У спортсменів частота дихання може зменшуватись і становити навіть 8—10 дихальних рухів за 1 хв.9 (брадипное). Зміна темпу дихання залежить від захворювань органів дихання та дихальних шляхів (пневмонія, емфізема легень, бронхіт, бронхіальна астма та ін). Частота дихання змінюється також при хворобах серця, нирок, мозку, гострих та хронічних інфекційних захворюваннях.
Нерідко одночасно з порушенням частоти дихання змінюється його глибина. Поверхневе дихання спостерігається в спокої, а також при захворюваннях легень, плеври, пригніченні дихального центру. Глибоке дихання виникає при фізичній роботі, емоційному збудженні, а також при діабетичній комі, уремії та інших патологічних станах.
У здорової людини ритм дихання правильний. При деяких патологічних станах внаслідок порушення функції дихального центру порушується ритм дихання, змінюється глибина і частота дихання.
Розлад частоти, глибини та ритму дихання спостерігається при задишці, яка супроводжується суб'єктивним відчуттям нестачі повітря та утрудненим диханням.
Задишка буває фізіологічною — після значного фізичного навантаження у здорових людей та патологічною — при захворюваннях легень, серця, головного мозку.
За своїм характером задишка поділяється на інспіраторну, експіраторну і змішану.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет