Темиргалиева Роза Мерхановна Пятимар жалпы орта білім беретін мектебінің математика пәнінің І санатты мұғалімі



Дата18.05.2017
өлшемі65,59 Kb.
#16294
Темиргалиева Роза Мерхановна

Пятимар жалпы орта білім беретін мектебінің математика пәнінің

І санатты мұғалімі
Қысқа мерзімді жоспар

Сыныбы 8

Пәні: Геометрия

Тақырыбы


Тіктөртбұрыштың ауданы

Мақсаты


Тіктөртбұрыштың және квадраттың ауданының формуласын қолданып, есептер шығаруды үйрену

Күтілетін нәтиже

А.Формуланы қолданып, фигуралардың ауданы мен периметрін есептей біледі;

В.Теореманы дәлелдей алады, қабырғаларын есе арттыру және кеміту арқылы аудан мен периметрдің өзгерулерін ажырата алады;

С.Қабырғалары шексіз ондық бөлшекпен өрнектелсе ауданының формуласының дұрыс болатындығын тұжырымдайды.

Дереккөздер,

құрал-жабдықтар

Оқулық, АКТ, интербелсенді тақта, дидактикалық материал.

Сабақтың барысы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


Оқушылармен амандасу.

Психологиялық ахуалды қалыптастыру: «Тайпаның көсемін табу» тренингі (2 мин)

Топқа бөлу (1 мин.)

Бағалау критерийісін бекітіп алу

Балалар, өткен сабақтағы есімізге түсіріп көрейікші.

Үй тапсырмасын тексеру (8 мин.).

А) 1.Квадраттың ауданы, формуласы.

2.е шамасы рені білдіреді?

3..Тіктөртбұрыштың периметрі, формуласы.

4.Квадраттың периметрі, формуласы.

В)1. е2 шамасын қалай түсінесің және оны қандай шамамен алмастыруға болады?

2.Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теореманың бір жағдайын дәлелдеу.

С)1.Егер тіктөртбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары шектелген ондық бөлшектермен өрнектелсе, ауданы натурал санмен өрнектелуі мүмкін бе? Жауабыңды мысалмен түсіндір.

Үйге берілген есепті

тексеру /№206,208/(5 мин)


Мұғаліммен амандасады

Барлығы көсемнің қимылын қайталап тұрады, бөгде ада көсемнің кім екенін табу керек.

Топқа бөлінеді

Өткен тақырыпты естеріне түсіріп, жауап береді.

"Ыстық отырғыш" арқылы бір оқушы жауап берді.

Оқушылар жұптасып бір- бірінің үй жұмысын тексереді

Өткен сабақты түсінгендіктерін "бағдаршам" арқылы бағалайды


Тұсаукесер


Бүгінгі сабақтың мақсатын айқындап алу (5 мин.)

1.Фигураның ауданын табу жолдарын анықтау арқылы есептер шығаруға бағыттау


12см

4см


10см

2.Ауданы 3\4см, қабырғасы 5\6см2 тіктөртбұрыштың екінші қабырғасы нешеге тең? Берілген шамалар қандай санмен берілгенін анықтау арқылы сандар жиыныне еске түсіру.



Оқушылар бүгінгі сабақтың

логикалық ойлау мен тиімді тәсіл арқылы есептер шығаратынындарын түсінеді, мақсатын ұғынады.



Негізгі бөлім



Сыныпта №210(1),№216 (10 мин.)
Сергіту сәті: Қаңқалар сергітуі жіберіледі.

"Ойлан-бірік-бөліс" әдісімен /есептер шығару/ жауап береді


Қорытынды


Деңгейлік тапсырмалардан құрылған өзіндік жұмыс екі нұсқада берілед (12 мин.)

Рефлекция(2 мин.)

Үйге тапсырма: №210(2),

23-теореманы дәлелдеу



Сабақ барысындағы барлық жұмыстарын оқушылар өздері бағалау критерийісі арқылы бағалап, жұптасып тексереді, "екі жұлдыз бір тілек" айтады.

1.Не оңай болды?

2.Не қиын болды?

3.Мен нені білдім?




Сабақтың талдауы





Сабақ бойынша өзгертулер




Өзіндік жұмыс

І нұсқа

1.Бір қабырғасы 28дм, ауданы 48,96м2 -ге тең тіктөртбұрыштың екінші қабырғасын табыңдар.

2.1-суретте бейнеленген фигураның ауданын табыңдар
3см
5см

4см
9см


3.Өлшемі 6м*5.5м болатын бөлменің еденін әрқайсысының өлшемі 30см*5см тіктөртбұрыш пішіндес паркетпен жабу керек. Еденді жабу үшін осындай қанша паркет тақтай керек?
ІІ нүсқа

1. Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 1⅓м, ауданы 7⅔ м2 -ге тең екінші қабырғасын табыңдар.

2.2-суретте бейнеленген фигураның ауданын табыңдар
7см
3см 5см

4см


3.Тіктөртбұрыш пішіндес жер телімінің периметрі 1228м. Оның бір қабырғасы екіншісінен 240м ұзын. Егер бір ағаш отырғызуға 2м2 жер керек болса, берілген жер теліміне қанша ағаш отырғызуға болатынын есептеңдер.
Қайталау сұрақтары:

А) 1.Квадраттың ауданы, формуласы.

2.е шамасы рені білдіреді?

3..Тіктөртбұрыштың периметрі, формуласы.

4.Квадраттың периметрі, формуласы.

В)1. е2 шамасын қалай түсінесің және оны қандай шамамен алмастыруға болады?

2.Тіктөртбұрыштың ауданы туралы теореманың бір жағдайын дәлелдеу.

С)1.Егер тіктөртбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары шектелген ондық бөлшектермен өрнектелсе, ауданы натурал санмен өрнектелуі мүмкін бе? Жауабыңды мысалмен түсіндір.



Тұсаукесер:


1.Фигураның ауданын табу жолдарын анықтау арқылы есептер шығаруға бағыттау
12см

4см


10см

2.Ауданы 3\4см, қабырғасы 5\6см2 тіктөртбұрыштың екінші қабырғасы нешеге тең? Берілген шамалар қандай санмен берілгенін анықтау арқылы сандар жиыныне еске түсіру.

Бағалау кестесі

Оқушының аты-жөні:________________________


Қайталау сұрақтары

Үй тапсырмасы

Сынып жұмысы

Өзіндік жұмыс

Қорытынды

1


2



3



4



5



6



7



206



208



210(1)



216



1



2



3

















































Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет