«Ж.Құдайбергенов атындағы орта мектебі мектеп директорының оқу ісі жөніндегі мектепке дейінгі шағын орталығымен орынбасары_________Тышқанбаева Г.
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің «___»________2015ж.
№
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мақсаты
|
Оқып үйренудің нәтижесі
|
Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Негізгі дерек көздер немесе ресурстар
|
Сабақтың эвалюациясы
|
Сағат саны
|
Мерзімі
|
1
|
Кіріспе
|
Ежелгі дүние тарихы туралы түсінік беру. Ежелгі дүние тарихының кезеңдерін таныстыру. Ежелгі дүние тарихының əлем тарихындағы орнын білу.
|
Топтық жұмысты тиімді пайдалану арқылы е желгі дүние тарихы туралы түсінік қалыптасады. Ежелгі дүние тарихының кезеңдерін біледі. Ежелгі дүние тарихының əлем тарихындағы орнын ұғынады
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар
|
1
|
01.-08.09.15
|
2-3
|
Ежелгі Қосөзен елдері
|
Адамзаттың ең ежелгі мәдени орталықтарының бірі болып есептелетін Қосөзен туралы, көптеген халықтардағы сияқты діни түсініктерге байланысты дүниеге келген Қосөзендегі алғашқы әдеби шығармалар жайлы баяндау.
|
Қосөзенде қалыптасқан дүниедегі ең ежелгі жазу жүйесі, оны дүниеге келтірген шумерліктер туралы айту, барлық оқушыларды сабаққа жұмылдыру, соның нәтижесінде бүкіл сынып білімін жетілдіре түсу.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу ізденіс сабағы.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар, рефлексия жазылған жазбалар
|
2
|
09-22.09.15
|
4
|
Қосөзен аңыздары
|
Гильгамеш туралы аңыз жөнінде түсінік беру. Гильгамеш туралы аңыздың шумер мәдениетіндегі алатын орнын анықтау.
|
Гильгамеш туралы аңыздбен топтық жұмыс арқылы танысады. СТО модулін пайдалану арқылы Гильгамеш туралы аңыздың шумер мәдениетіндегі алатын орнын анықтайды.
|
Көшбасшылық. Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
СТО, топтық жұмыс,
|
Оқулық, интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті» оқулығы.
|
Жазба жұмыстары, жоспар
|
1
|
23-29.09.15
|
5
|
Хамурапи заңдары
|
Хамурапи заңдары туралы түсінік беру
|
Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті» оқулығы.
|
Жоспар, жазба жұмыстары
|
1
|
30.09-06.10.15
|
6
|
Вавилондағы аспалы бақ
|
Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі Вавилондағы аспалы бақ туралы түсінік қалыптастыру.
|
Жеке жұмыс орындай отырып тақырыпты түсінеді, топта талқылайды, СТО арналған сұрақтарға жауап беру арқылы логикалық ойлау қабілеті дамиды.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, рефлексия жазылған жазбалар
|
1
|
07-13.10.15
|
7-8
|
Ежелгі Египет
|
Ежелгі Египет мемлекетінің қалыптасуы, ғажайып пирамидалар туралы түсінік беру
|
СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді, кластер әдісі арқылы Египет туралы білімдерін тексереді.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану. Тарихи шығармамен жұмыс, оқу талдау, кластер.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар, слайд
|
2
|
14-27.10.15
|
9
|
Мысыр пирамидалары
|
Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі Мысыр пирамидалары туралы түсінік беру.
|
Тақырып туралы түсінік қалыптасады. Сабақта топтық, жеке жұмыс жасайды. Мысыр пирамидалары түсініктерін критериалды бағалайды.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, көшбасшылық, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Әлеуметтендіру сабағы. Реферат тыңдау, ой бөлісу.Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану.
|
Оқулық, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар, слайд, жазба жұмыстар
|
1
|
28.10-03.11.15
|
10
|
Пирамиданың құдіреті
|
Адамзат мәдениетінің ғажайып ескерткіштерімен, яғни сәулет және мүсін өнерінің керемет тамаша үлгілерімен таныстыру
|
Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті» оқулығы.
|
Жоспар, рефлексия жазылған стикерлер
|
1
|
|
11
|
Хеопс пирамидасы
|
. Әлемнің кереметтері халықтардың мұрасы екендігін үғындыру.
|
Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Зерттеу сабағы: оқушылардың көзқарасы, пікірлері
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар
|
1
|
|
12-13
|
Александр Македонскийдің жорықтары.
|
Ежелгі Маке-ң орналасуын, табиғат жағдайларын, шаруашылығын, басқару жүйесін, сонымен қатар даңқы дүние жүзіне мәлім АлександрМакедонскийдің өмір жылдары мен маңызды шайқастарына тоқталып өту.
|
Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Сұрақтарға жауап беру арқылы сыни тұрғыдан ойланады,
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, жазба жұмыстары
|
2
|
|
14
|
Бехистун сына жазуы
|
I Дарий патшадан «Бехистун» жазуы қалған - Бехистун сына жазуы туралы түсінік беру
|
I Дарий патшадан «Бехистун» жазуы қалғандығын, I Дарий ол жазуды биік жартасқа жаздырғанын СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы меңгереді
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, фотосуреттер
|
1
|
|
15-16
|
Ежелгі оңтүстік және шығыс Азия
|
Ежелгі оңтүстік және шығыс Азиядағы ірі мемлекеттер Үндістан және Қытай туралы мәліметтермен таныстыру
|
Өзіндік жұмыс жасайды, қосымша материалдары тиімді пайдалануға дағдыланады
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, АКТ, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, слайд
|
2
|
|
17
|
Ежелгі Қытай мәдениеті
|
Ежелгі Қытай мәдениетінің дамуының тарихы туралы түсінік беру
|
СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, рефлексия жазылған стикерлер
|
1
|
|
18
|
«Махабхарата» және «Рамаяна»
|
«Махабхарата» және «Рамаяна» үнді мәдениетінің рухани мұрасы туралы түсінік беру
|
СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар
|
1
|
|
19-20
|
Ежелгі Грекия
|
Ежелгі Грекия туралы түсінік беру
|
Ежелгі Еуропалық өркениет туралы түсінік қалыптасады, топтық жұмысты тиімді пайдаланады.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар, фотосуреттер
|
2
|
|
21
|
«Тарихтың атасы» атанған адам
|
Герадот туралы мәліметтермен таныстыру
|
Герадоттың тарихи еңбектері баяғы заманның өзінде-ақ аса жоғары бағаланып, жұрт оны «Тарихтың атасы» деп атағанын біледі
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, рефлксия жазылған жазбалар
|
1
|
|
22
|
Гиппократ
|
Грек ғалымы Гиппократтың медицина ғылымына қосқан үлесі туралы зерттеу жүргізеді
|
СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
|
1
|
|
23
|
Пифагор
|
Пифагор туралы зерттеу жұмыстарын жүргізу
|
Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Пифагор – математика біліміне үлес қосқан адам екенін біледі. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, фотосуреттер
|
1
|
|
24-25
|
Ежелгі Рим
|
Ежелгі Рим тарихы туралы түсінік беру
|
СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар, жазба жұмыстары
|
2
|
|
26
|
Эфестегі Артемида ғибадатханасы
|
Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі - Эфестегі Артемида ғибадатханасы туралы түсінік беру.
|
Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, АКТ, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, Жоспар интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар, презентация
|
1
|
|
27
|
Галикарнас мавзолейі
|
Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі - Галикарнас мавзолейі кейінгі классикалық грек архитектурасының ең ғаламат зор ескерткіші туралы түсінік қалыптастыру.
|
Галикарнас мавзолейі туралы мәліметтерді зерттеуге АКТны пайдаланады. Топтық талқылау жүргізеді.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, АКТ, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар, жазба жұмыстар
|
1
|
|
28
|
Родос алыбы
|
Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Родос алыбы туралы түсінік беру.
|
Родос алыбы туралы мәліметтерді түсінеді, тақырыпты меңгері деңгейін бірін-бірі бағалайды.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, фотосуреттер
|
1
|
|
29
|
Александрия маягі
|
Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Александрия маягі туралы түсінік беру. Александрия маягі – Александр Македонский есімімен байланысып жатқан кереметтердің бірі екенін ұғындыру.
|
Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, презинтация
|
1
|
|
30
|
Олимпиадағы Зевс мүсіні
|
Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Олимпиадағы Зевс мүсіні туралы білім беру
|
СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар
|
1
|
|
31-32
|
Әлемнің жаңа жеті кереметі
|
Әлемнің жаңа жеті кереметі түсінік беру.
|
Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, фотосуреттер, жазба жұмыстар
|
1
|
|
33-34
|
Қорытынды қайталау
|
Өткен тақырыптарды еске түсіріп, ойлау қабілеттерін дамыту
|
Тарауды қайталау арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту. Оқушының ізденімпаздығын арттыру. Өз бетінше жұмыс істеуге баулу
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Зерттеу сабағы: оқушылардың көзқарасы, пікірлері
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар, есеп
|
2
|
|