Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
1С бөлімі-Ежелгі Египет тарихы
Күні: 17.10.2019ж
Сынып: 5 а
|
Мектеп: Төле би атындағы шағын орталықты орта мектебі
Пәні: Дүниежүзі тарихы
Мұғалімнің аты-жөні: Камалова Ұ.Х.
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ежелгі Египет парамидалары қалай салынғаны туралы қайдан білеміз. Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
Ойлау деңгейі: талдау
|
5.2.1.2-тотемизм, анимизм, фетешизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу.
5.2.2.2-ежелгі египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау.
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Египет парамидаларының құрылысының дәуірін біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі: Пирамидалардың орналасуын, сфинкс, храмдарды біледі
|
Кейбір оқушылар: Мысырда Шонжарлар тобына кімдер жататынын, пирамидаларды салыстыра отырып талдай біледі
|
Бағалау критерийі
|
Пирамидалар тарихын ашып көрсетеді
Пирамида неліктен әлемнің жеті кереметінің бірі екенін талқылайды
Сфинкс неге үрей атасы деп аталады деп көрсетеді
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Мәтінді оқиды,тыңдайды, ортақ түйінді шешімді жазады, диалогты сұқпаттасады, яғни айтылым болады
Пәнге қатысты лексика және терминология тоқталу.
Диалогқа/жазылымға қатысты тіркестер
|
Құндылыққа баулу
|
Өмір бойы білім алу
|
Әдіс-тәсілдер
|
«Мозаика» БОӘ , «Шынжыр»БОӘ, Миға шабуыл СТО,
|
Көрнекіліктер
|
Мозайка (сурет қиындылары), Қазақстан жерін зерттеген саяхатшылар жолы картасы
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақстан тарихы, география, қазақ әдебиеті, бейнелеу
|
Алдыңғы білім
|
Неліктен Египет « Қара жер» деп аталған
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы: 10 минут
(Ұйымдастыру)
Сабақтың ортасы
20 минут
( Жаңа сабақ)
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын орнату;
Оқушы назарын шоғырландыру;
Оқушылардың қарқындылығын анықтау үшін саралаудың жіктеу тәсілін пайдаланып «Мозаика» БОӘ арқылы сыныпты 4 топқа бөлемін
Үй тапсырмасын пысықтау үшін және оқушылардың жылдамдық, шапшандық дағдысын дамыту үшін «Шынжыр» (оқушылар тізбектеліп тұрады, басқа оқушылар оларға кезектесіп сұрақ қояды) БОӘ пайдаланамын
Миға шабуыл (СТО) :
-Жаңа тақырыпты ашу мақсатында электронды оқулықтан «Пирамидалар» бейнеролик көрсету. Берілген дерексөздерге сүйене отырып сұрақтар қоямын:
-Перғауындар дегеніміз кімдер?
- Тутанхамон дегеніміз кім?
- Басқыншылық жорықтар қандай болды?
Диалог және қолдау көрсету тәсілі бойынша оқулықпен топтық жұмыс жасайды. Оқушылардың қажеттілігіне қарай туралы ұғымды қалыптастыру үшін төмендегі тапсырманы орындатамын
1-тапсырма «Сіз сенесіз бе?» тұжырым жасаңыз және түсіндіріңіз.
(Шын/Жалған):
Тұжырым
|
Шын / Жалған
|
Неліктен ?
|
Үлкен Сфинкс
|
|
|
Храмдар
|
|
|
Мысыр пирамидалары
|
|
|
Фивы храмы
|
|
|
Пирамида құрылысы
|
|
|
Дескриптор:
Дескриптор
|
Балл
|
Пирамидалардың құрылысын түсіндіре алады
|
3
|
Пирамидалардың атауын түсіндіріп бере алмайды
|
2
|
Парамидалардың, храмдардың тарихын көрсете алмайды
|
1
|
Мысыр перғауындары мен патшаларын білу үшін оқушыларға мынадай тапсырма орындатамын
2-тапсырма.
Перғауындар, патшалар
|
Мәліметтер
|
Хатшепсус перғауыны
|
|
IV Тутмос перғауыны
|
|
Тутанхамон
|
|
Дескриптор
|
Балл
|
Пеғауындарды өзара айырмашылығын салыстырады
|
3
|
Ерешеліктерін ашып көрсете алады
|
2
|
Перғауындардың тарихын толық аша алмайды
|
1
|
|
Hhh/www.abacisbaeva@mail.ru
CMK edu.kz
|
Сабақтың соңы
(Бекіту)
5 минут
5 минут
|
Қорытынды:
Жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында «Мен-саған, сен-маған» БОӘ пайдаландым.
Кері байланыс: «Табыс ағашы»
Енді « Табыс » ағашын отырғызайық.( Тақтада ағаштың суреті)
Ағаш діңі сабақта өтілген тақырып, жасыл-желек - экология, ал ағаштың
жемісі сендердің алған білімдерің ( оқушылар өздері таңдаған алманы алып, тақтада тұрған
ағашқа жапсырады.)
Жасыл алма: Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім.
Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ жаттығулар кезінде қиналдым.
Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.
Үйге тапсырма: Ежелгі Египет парамидалары қалай салынғаны туралы мәлімет әкелу.Тутанхамонның табытханасы туралы әңгіме құрастыру
|
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Тапсырма, диалог және қолдау көрсету
Оқушы қарқындылығына қарай қосымша тапсырма беремін
|
Әр тапсырма сайын кері байланыс беріледі
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
|
Сабақ бойынша рефлексия:
- Сабақ / оқу мақсаттары шанайы ма?
|
|
- Бүгін оқушылар не білді?
|
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
|
- Мен жоспарлаған саралау шаралары сәтті болды ма?
|
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|