Қ ы с қ амерзімдісаба қ жоспар ы пәні: Қазақ тілі Оқытушы



Дата08.09.2017
өлшемі88,68 Kb.
#31067
түріСабақ
Қ Ы С Қ А М Е Р З І М Д І С А Б А Қ Ж О С П А Р Ы


Пәні: Қазақ тілі

Оқытушы: Мейрамова Ш.Б.

Кабинеті: Қазақ тілі кабинеті

Сыныбы: 18 МК1

Мерзімі: 18.12.2015

Тақырыбы: Сөйлеу тілі мен жазба тіл стильдері

Мақсаты: Қазақ тіліндегі ауызекі сөйлеу стилі мен жазба тіл стильдері туралы түсінік беру;   оқушылардың ой-өрісін, сана-сезімін, белсенді ойлау дағдыларын жандандырып, сыни тұрғысынан ойлау материалдарын қолдана отырып қызығушылығын арттыру, білімін дамыту, сауаттылыққа баулу, сабаққа ынталандыру; оқушының тіл байлығын дамыту арқылы тілдік құрлымдарды өз бетінше талдап меңгере білу, іс-әрекет, ізденімпаздық дағдыларын қалыптастыру.

Міндеттері:

-Диолог арқылы жазба тіл мен сөйлеу тілі стильдерін ажырату;

- Тілдік қорын диолог арқылы дамыту;

- Әдепті сөйлеуге тәрбиелеу;



Енгізілген модульдері:

1.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

2.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

3.Оқытудағы АКТ-ны пайдалану.

4.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау .

5. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.

6. Оқытудағы көшбасшылық.

7. Талантты және дарынды оқушыларды оқыту.



Әдіс-тәсілдер, стратегиялар: "Жүректен жүрекке" стратегиясы, "Мозайка" топтау; «Жастар биі» сергіту сәті,

диалогтік оқыту(сұрақ-жауап, пікірталас), "Қарлы кесек", "Ойлан, бірік, бөліс", "Жедел хат","Хатқа жауап", "Бағдаршам", "Смайликтер", "От шашу" әдісі, «Блоб» ағашы рефлексия, критериалді бағалау, Кері байланыс.



Сабақ жоспары



Сабақ кезеңдері

Уақыты


Жоспар мазмұны


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе


Ұйымдастыру кезеңі

5-мин


Топқа бөлу

Психологиялық дайындық. "Мозайка" қима қағаздары арқылы топтасады.

7-10 мин
Блоб ағашы.

2-3 мин


Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұраймын.

Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында "Жүректен жүрекке" стратегиясын пайдалану.

"Мозайка" (киімдері суреттері) бойынша 2 топқа топтаймын. 1-топ "Ауызша тіл", 2-топ "Жазбаша тіл". Оқушыларды топқа бөлгеннен кейін топтасқан корточка суреттері бойынша әңгімелеп мінездеме береді. «Алтын ережені» есімізге түсіреміз.

Алдарындағы Блоб ағашын белгілендер. Осы ағаштың қай жерінде отырсыңдар? Сол адамның суретін боя керек.


Мұғаліммен барлық оқушы амандасады.

Оқушылар "жүректен жүрекке" стратегиясы арқылы бір-бірлеріне тілек тілеп жүрек қиындыларын кеуделеріне жапсырады.


"Мозайка" бойынша топтасады. Корточка суреттері бойынша әңгімелеп айтады.

Бірлесіп алтын ережені еске түсіреді. Өздерінің ережелеріне бағынады.

Мысалы:

- сабаққа кешікпеу;

-басқаның пікірін тыңдау, сыйлау;

-уақытқа бағыну, регламент сақтау;

-тапсырмаларды тиянақты орындау;
Ағашты белгілейді.


"Керемет",
"Қошемет".

Мозайка қиындылары


қима қағаз,

Жүрек қиындылары,

Ине,қалам

АКТ

Блоб ағашы суреті.



Тұсауке

сер
10 мин



Өткен сабақты бекіту.

Қызығушылықты ояту.

7-10мин


1.«Қар кескіні" әдісі. Ойынның мақсаты өткен сабақтан алған білімдерін еске түсіріп, қайталау.

Алдыңғы сабақ бойынша оқушыларға түрткі болу, сынақтан өткізу, қайта бағыттау сұрақтарын қоямын.



Сұрақтары:

1. Шоқанның шын есімі кім?

 2.ХІХ ғасырдағы әдебиет жайлы не білесің?

3. Фонетика деген не?

4. Лексика деген не?

5.Дулат Бабатайұлы қай ғасырдың ақыны?



Оқушылар алдыңғы тақырыптарды еске түсіріп , жауап береді. Біріне-бірі қар кескінін тастай келе сұрақ қоя ойынды жалғастырады.

«Диалогтік оқыту» арқылы оқушыларды формативті бағалау.

"Тамаша"


АКТ


Негізгі бөлім

20 мин



Жаңа сабақ.

Мағынаны тану

Миға шабуыл әдісі

"Білім",

5 мин


"Түсіну"

"Ойлан, бірік, бөліс" әдісі

Топтық жұмыс.

Таныстырылмен жұмыс

15-20 мин


"Қолдану", "Талдау"

"Жедел хат" әдісі

Жеке жұмыс.

5-8 мин
Сергіту сәті.

3-4 мин
"Жинақтау"

"Хатқа жауап"

Топтық жұмыс.

10 мин


Жұптық жұмыс


Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында интербелсенді тақтадан флипчарттармен жұмыс жасайды. Тақтадағы суреттерге қарап тақырыпты айқындайды.

-Дұрыс, ауызша және жазбаша сөйлеу тілі.

Ендеше, бүгінгі сабаққа МАҚСАТ қандай болмақ?

Ментальді картамен жұмыс жасайды.(кластер)

Ауызша тіл дегенді қалай түсінесіңдер?

Жазбаша тіл дегенді қалай түсінесіңдер? ереже құрады.

СУРЕТ арқылы көрсет.




Балалар бізге келген хатпен жұмыс жасадық. Енді осы хатқа жауап жазуымыз керек. Әңгімелеп бер.

1- топ тапсырмасы:

Қалташадағы мәтінді оқып танысады, мәтіннен септік және тәуелдік жалғауларын белгілейді.



2-топ тапсырмасы:

Қалташадағы мәтіннен көптік және жіктік жалғауын анықтайды



Сергіту сәті. "Жастар" биі

1- топ тапсырмасы:

Ауызша тілге қатысты рольдік ойын көрсетіңдер.



2-топ тапсырмасы:

Монолог жазып сезіммен оқу.


Ауызша тіл мен жазбаша тілдің ұқсастық пен айырмашылығы неде?


Оқушылар суреттерді мағынасына қарай тақырыпты ашады. Бүгінгі сабақ тақырыбына анықтама, мақсат қояды.

Топтаса оқушылар тапсырманы орындайды.

Оқушылар топтаса конверттегі тапсырмаларды орындайды. Топ спикерлері дәлелдеп, жауап береді. Сонымен қоса өзара пікір алмаса отырып, талдайды.
Оқушылар сергіту сәттерінен кейін, бойлары сергіп қалады.

Хатқа жауап қайтарады.

ВЕНН дииаграммасы арқылы дәлелдейді


«Жарайсың», «өте дұрыс» деген сөздерін қолдану арқылы формативті бағалаймын.

Топ мүшелері бірін-бірі бағалайды. "Бағдаршам"


Смайликтер,
«басбармақ» бағалау

Тамаша!


Смайликтер,
«басбармақ» бағалау

Тамаша!
Тамаша!, Керемет!




АКТ

ПОСТЕР


АКТ

Оқулық, А4 парақтары,

Хат, А4 парақтары


Қорытынды.

7 мин


Рефлексия «Блоб ағашы» әдісі.

Кері байланыс.

3-мин
Үйге тапсырма

2 мин


-Ал, балалар біздің бүгінге сабағым жақсы өтті. Алдарыңдағы ағашты қайта алып, сабақтың соңында қай жерде отырғанынды белгіле.

"Тіл қаруы-сөз, сөз қаруы - ой". эссе



Ағашты бояды.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.



«Блоб ағашы» стратегиясы


Блоб ағаштың суреті,



3 мин


Бағалау

5 мин


Топ басшылары тобында жақсы жұмыс жасаған оқушыны бағалау.

Сабақтың қорытынды бағасын шығарамын.



Бірін-бірі бағалауы. Мұғалімнің қорытынды бағасы.

Керемет.

От шашу.
Сумативті бағалау.



Стикер, бағалау парақшалары

Каталог: uploads -> doc -> 0aa3
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0aa3 -> «Педагогика» пәнінен жұмыс бағдарламасы
0aa3 -> Сабақ «Л» дыбысы және әрпі Сәлемдесу Қонақ күту салтымыз Оқып біліп жатырмыз Келген қонақ сіздерге


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет