Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі



Дата13.12.2016
өлшемі45,07 Kb.
#3764
Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы

Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Сәуірбаева Замира Сейділдақызы

Пәні:қазақ әдебиеті Сыныбы: 5

Аңыз әңгіме Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу

Сабақтың мақсаты:Аңыз әңгімені оқыта отырып сөйлеу тілін дамыту, сұрақ қоя білуге, жауап беруге үйрету,ауызекісөйлеуге,мәтінді дұрыс оқып түсінуге, сөздік қорын молайтуға, практикалық жұмысты бере отырып тіл дамытуға пайдалану.Жиренше мен Қарашаш әңгімелері арқылы ұлы адамдар өмірін өнеге ету,адам бойындағы жақсы қасиеттерді,ақылдылық пен тапқырлықты дамыту.

Сабақтың әдісі:баяндау,түсіндіру,сұрақ жауап

Сабақтың түрі: жаңа білімді бекіту,оқып үйрету

Сабақтың көрнекілігі: кеспе қағаздар, кестелер интерактивті тақта арқылы көрсетілетін сызба нұсқалар

І.Ұйымастыру: оқушылармен амандасу, оқушылардың оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа әзірліктерін

қадағалау



ІІ Үй тапсырмасын тексеру

1.Ертегілер,олардың түрлері,ерекшеліктері.

2. «Алтын сақа», «Ер Төстік», «Қаңбақ шал» ертегілерін қайталап оқып келу. Осы ертегілер бойынша « әңгіме кестесін» толтыру

Әңгіме кестесі



Шығарманың тақырыбы

«Алтын сақа»

«Ер Төстік»

«Қаңбақ шал»

Кейіпкерлері










Оқиғасы










Мінезі










Досы










Жауы










ІІІ.Жаңа сабақ.
Ертегіге ұқсайды



Қиял- ғажайып әңгіме

Аңыз әңгімелер

Кейіпкерлері өмірде болған адамдар



Ауыз әдебиетінің бір түрі




Жиренше



Асанқайғы



Кейіпкерлері

Қарашаш

Алдар көсе

Қожанасыр

Қорқыт





Әз Жәнібек ханның тұсында өмір сүрген, шешен,ақылды

Дана, шешен,сұлу,Жиреншені өлімнен құтқарушы


\ Кесте бойынша оқушыларға жаңа сабақ түсіндіріледі. \

« Дүниеде не өлмейді?»

«Жиренше мен хан»

«Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу.»

«Жиреншеге Қарашаштың қазасын естіртуі»

«Жолмен де, жолсызбен де...»

«Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?»
ІҮ.Кейіпкер моделі


Кейіпкер



Іс әрекет,үзінділер

Бойындағы қасиет

Халық ойы немесе соңғы түйін

Жиренше

Ханмен кездескен жерде Жиреншенің ақылдылығы

Айқындалып отырады



Ұнамды , сүйікті қаһарман, шешен, тапқыр

Халықтың ішінен шыққан адам үстем тап өкілдерін әрдайым жеңіп отырса, олардың анағүрлым озық жатса деген тілек

Қарашаш











Ү.Проблемалық сұрақтар.

І .Қазір Жиренше сияқты тапқыр адамдар бар ма?Мысал



ІІ Ханға ұқсайтын адамдар бар ма?

ІІІ. Сабақты қорытындылау.



ҮІІ Оқушыларды бағалау. Сабақ барысында оқушылардың жеткен жетістіктері мен жіберген кемшіліктерін айту.

ҮІІІ . Үйге тапсырма . Жиренше ханды не себепті үнемі жеңіп отырады? Сұраққа жауап жазу. Әңгімелерді оқып келу.
Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет