Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ж. Жиенәлі



Дата15.03.2020
өлшемі29,32 Kb.
#59769
«Бекітемін»

Директордың оқу ісі

жөніндегі орынбасары:_________ Ж.Жиенәлі

Мұғалім:

Г.Бозғұланова

Күні:

14.02.2017ж.

Сынып:

7 "Ә"

Тақырыбы:

Ә.Тәжібаев. «Сырдария» өлеңі

Негізгі түйінді идеясы:

Оқушылардың еліне, туған жеріне деген сүйіспеншілігін оятады. Анамызды қалай құрметтесек, туған жерді де солай бағалай білуге шақырады

Оқу мақсаты:

Автордың өмірі мен шығармашылығынан мәлімет бере отырып, «Сырдария» өлеңінің мазмұны мен идеясын сыни тұрғыдан талдауға үйрету

Табыс критерийлері:

Барлық оқушылар:

Көпшілік оқушылар:

Жекелеген оқушылар:

Өлеңді құрылысына қарай талдап, табиғат лирикасына арналған өлең екенін біледі.

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ажыратып, өмірмен байланыстыра алады.

Өлеңнің көркемдік ерекшеліктерін анықтап, тақырыптың маңыздылығын түсіндіре алады.


Сабақтың барысы

Кезеңдер

уақыт

Мұғалім не істейді?

Оқушылар не істейді?

Бағалау

Ресурстар


І. Кіріспе кезең

Психологиялық жағымды орта қалыптастыру

«Сиқырлы сөз»


2 минут

Оқушыларды ортаға шығарып, бір-біріне сиқырлы сөз айтуды сұрайды.

Оқушылар бір-біріне сиқырлы сөздер айтады.

Ауызша мадақтау,

Жарайсыңдар!


Интербелсенді тақта




ІІ. Қызығушылығын ояту

Топқа бөлу





2 минут

Қызылорда облысынан шыққан атақты спортшылар, өнер адамдары, қоғам қайраткерлері, әдебиет өкілдерінің есімі жазылған парақшалар таратылады.

Таратылған парақшалар арқылы әркім өзінің саласына қарай топтасады.




парақшалар

Негізгі бөлім

ІІІ. «Ой қозғау»




2 минут

Суреттер көрсетіледі. Сыр өңірінің әдебиет өкілдерін сұрай отырып, сабақтың мақсатын ашу

Оқушылар өздері танитын әдебиет өкілдерін айтып, сұрақтарға жауап береді.




Интербелсенді тақта, дәптер, қалам

ІҮ. Мағынаны тану кезеңі


2 минут

Түрткі сұрақтар қойылады:

-Ә.Тәжібаев кім?

-Қандай шығармаларын білесіңдер?

-Ә.Тәжібаевты насихаттауға қандай жұмыстар жүргізіліп жатыр?



Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сөзбен марапаттау жүргізіледі.

жұлдызшалар

Ү. Ой толғаныс кезеңі


7 минут

Берілген мәліметтерді, оқулықты пайдаланып, ақын өмірі мен шығармашылығы туралы зерттеу, ізденіс жұмыстарын жүргізу тапсырылады.


Зерттеу жұмыстарын жүргізеді,ақын өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет береді.


Бағдаршам арқылы бағалау

Кітап, таратпа қағаздар



«Біліміңді толықтыр»

10 минут

Ә.Тәжібаевтың өміріне қатысты видео көрсетіледі. Өлеңнің мазмұны мен шығармашылығы түсіндіріледі.

Оқушылар видеоны тамашалайды, тезистеп дәптерлеріне түсіреді.

Бас бармақпен бағалау

Интербелсенді тақта

ҮІ.Кеңейтілген тапсырмалар
«Ойлан, жұптас, бөліс»


«Сергіту сәті»

8 минут

Мұғалім 4 топқа өлеңді әр түрлі қырынан талдауға тапсырма береді.

Географ. Өлеңде кездесетін жер-су аттары: Рейн, Днепр, Еділ, Сырдария жер қайда орналасқан?

Лингвист. Өлеңдегі жалқы есімдерді тап.

Этнограф. Сырдария өзенінің тарихы туралы не білесіңдер?

Филолог. Өлеңдегі туған, су, ана, ел, сүт сөздеріне мақал-мәтел тауып жазыңдар.
Сынып оқушысы Ізтілеуова Жанетта терме орындайды.

Топ мүшелері берілген тапсырмаларды орындайды.:

1-топ – географтар географиялық карта арқылы түсіндіреді.

2-топ- лингвистер өлеңдегі жалқы есімдерді тауып, түсініктеме береді

3-топ – Сырдария өзені туралы мәлімет береді

4-топ -мақал-мәтел жазады


«Екі жұлдыз, бір тілек»

Үлестірмелі парақшалар, географиялық карта



ҮІІ.Жаңа сабақты бекіту
Жеке жұмыс

4 минут


Оқулықпен жұмыс «Сырдария» өлеңін сатылай кешенді талдау.

1. Авторы: Ә.Тәжібаев
2. Тақырыбы: Туған жер
3. Жанр түрі: Лирика, туған жер лирикасы.
4. Идеясы: Туған жерді бағалау.Ыстық екенін ұғына білу.
5. Шумақ саны: 6
6. Тармақ саны: 24
7. Бунақ саны: 2 
8. Буын саны: 7-8
9. Ұйқас түрі: АБВБ Кезекті ұйқас
10. Өлеңнің тәрбиелік мәні: Оқушылардың еліне, туған жеріне деген сүйіспеншілігін оята білу.Анамызды қалай құрметтесек, туған жерді де солай бағалай білуге шақыру.

11. Әдеби теориялық талдау

Әдеби - теориялық ұғымдар:
Эпитет - Сұлу өзен, қарт ана, қадірлі ана.
Метафора –

Ел анасы - менің анам.


Кейіптеу –

Жасарыпсың қадірлі ана,


Ақ түспепті шашыңа.
Параллелизм –

Неге маған жырламасқа,


Сырда туған елімді.
Ел анасы – менің анам,
Сырдың сұлу өзені


Сатылай кешенді талдауды топта орындайды.

Смайликтер арқылы бағалау


Оқулық, интербелсенді тақта




ҮІІІ.Қорытындылау

5 минут

«Туған жерім-жер жаннаты» тақырыбында эссе жазу

"Түйінді ой" стратегиясы оқушылар бір-екі сөйлеммен өздерінің түйінді ойларын айтады.

Елімізді қорғаған батыр бабаларымыз бен аналарымыздың бізге қалдырған аманатындай туған елімізді қорғау, нығайту, табиғатын аялау – бәрімізге парыз. Ана алдында қалай қарыздар болсақ, туған жер алдында да солай қарыздармыз.

Туған жер - Әбділдә ақын шығармашылығының қайнар бұлағы. Дәл осындай тақырыптағы ақын шағармалары әлі де талай ұрпақты сусындатып, өз бағасын биіктен алатын мол мұра боп қала бермек.




Әр топтан бір-бір оқушыдан оқиды. Қалған оқушылар бір-екі сөйлеммен өздерінің түйінді ойларын айтады.

«От шашу арқылы» бағалау




Рефлексия

1минут

Оқушыларға сабақтан алған әсерлерін тақтадағы «Мен Сырдария өзенін неге теңеймін?» деп, өз ойларын стикер арқылы плакатқа жазу тапсырылады

Оқушылар Сырдария өзенін ақын Әбділда атамызша неге теңейтіндерін стикерлерге жазып, тақтаға жабыстырады.




«Сырдария» өзенінің суреті тұрған плакат

ІХ. Бағалау

1 минут

Бағалау парақшалары сұралады.

Топ басшысы бағалау парақшаларын толтырады.

Топтық бағалау

Бағалау парақшасы

Үйге тапсырма

1минут

«Сырдария» өлеңін жаттау

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.




күнделік

249 мектеп-лицей




Шығармашылық сабақ


Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Г.Бозғұланованың

«Ә.Тәжібаев. «Сырдария» өлеңі» атты 7 «Ә» сыныбына

өткізген сабақ жоспары

2016-2017 оқу жылы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет