Мұғалімдермен тәжрибие алмасу барысында Кенащы орта мектебінде 12 ақпан күні математика сабағынан 3 сыныпта ашық сабақ өтті
Сабақтың тақырыбы: 36: 12 түріндегі екітаңбалы сандарды бөлу
Мақсаты: 36:12 екітаңбалы сандарды екітаңбалы санға бөлуді меңгереді, өрнекпен берілген тапсырмаларды өздігінен шешуе үйренеді.
Сабақ жоспарымды құрғанда сабақ тиімді, пайдалы өту үшін жаңа әдіс-тісілдерді қолдандым. Ашық сабақ сайыс түрінде өтті. Екі топқа бөлінді І- топ ондықтар, ІІ -топ жүздіктер.
Сабағымызды жақсы көңіл күмен бастау үшін АҚТ арқылы сергіту сәтімен бастадық. Тапсырмалар: «Сиқырлы кітаптар», «Ребустар», «Сөзжұмбақтар», «Кестелер сыры», «Қызықты шаршылар », «Логикалық жаттығулар» .Әр топ ұпай жинап, смайликтермен, қолпаштаумен, саусақпен, жұлдызшалармен бағаланып отырды, Топ басшылары өз топтарын бақылап бағалады. Оқушылар топптық жұмыстарда бір-бірлерінің ойларын тындап өз ойын қосып, әртүрлі тапсырмалармен жұмыс істеу өздеріне ұнады, бір-бірлеріне сұрақ қойып, сол сұрақтарға дәлелмен жауап берді.
Сабақ соңында ондықтар тобы 120 ұпай жинап жеңімпаз атанды. Келесі күннің сабағын жоспарлағанда стикердегі пікірлерді оқи отырып, ойларын жартылай жазса да бұл екінші сабағымның өзі оқушыларымның қызығушылығын оятып, жақсы әсер алғандарына қуанатынмын. Сабақ барысы бойында барлық оқушылар жұмыс істеді.
3 сынып жетекшісі: Абзелова Айсулу Нурсултановна
Математика пәнінен қысқа мерзімдік сабақ жоспары
Күні: 12.02
|
Математика
|
3-сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
36: 12 түріндегі екітаңбалы сандарды бөлу
|
Жалпы мақсаты:
|
36:12 екітаңбалы сандарды екітаңбалы санға бөлуді меңгеру,өрнекпен берілген тапсырмаларды шешуі қалыптасады
|
Сілтеме:
|
Мүғалімге арналған нұсқаулық. Ә.Б.Ақпаева,Лебедева Л.А
Алмптыбаспа 2014 ж
|
Негізгі идеялар:
|
Тақырыпты терең түсіну қабілетін дамыту, алған білімдерін сыныптан тыс жерде, кез келген жағдайда тиімді пайдалана білуін қамтамасыз ету.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
Үлестірмелі материалдар: А3 форматты қағаздар, маркерлер, өздік жұмыс дәптері, стикерлер, жұмыс дәптерлері т. б.
|
Оқыту әдістері:
|
Жаңа әдістер
СТО
АКТ
|
1.Диалогтік оқыту
2. Жеке жұмыс
3. Топтық жұмыс
|
Дерек көздері:
|
Ғаламтордан «ustaz kz» ашық сабақтар сайты,ғалам тордан алған суреттер
|
|
1.Ой шақырту үшін берілетін тапсырма: сұрақ-жауап, топтастыру 2.Тақырыпты ашу мақсатында берілетін тапсырма есептер шығару
3. Ойды қорытындылау үшін берілетін тапсырма:
тапсырмалар,лог.есептер
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
( 3 мин)
|
«Жас математик» жарыс сабақ
Сыныпты топқа бөлу.
Сандар арқылы топқа бөлу
|
сандар арқылы
топқа бөлу
10,100
|
ІІ. Қызығушылықты ояту (7 мин)
|
Ой шақыру «Ой қозғау» тәсілін пайдалану.
Үй тапсырмасын тексереді 2 топ
Көбейту кестесі
|
|
ІІІ. Мағынаны тану
(20 мин)
|
1.Тақырыпқа кіріспе
Оқушылармен бұрынғы сабақтарда танысқан кестелік бөлуге берілген мысалдардың жауабын көбейту кестесінің көмегімен іздеу тәсілін еске түсіру. Алайда екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу кезінде бөліндінің мәнін таңдауға бөлгішті бөліндінің мәні деп санаған көбейткенде бөлінгіш шығуы керек.
Мысалдардың көрсетілген түрін шешу талдау жұмысы бұрынғы жүргізілген кестелік бөлуге берілген мысалдардың жауабын көбейту кестесінің көмегімен іздеген жұмысқа ұқсас жүргізіледі.
Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу тәсілі №1 (а) тапсырманың негізінде жүргізіледі.
№1 (ә) тапсырманы оқушылар толық түсіндіре отырып шығарады.
36:12 өрнегінің мәнің табамыз
2∙12=24, яғни 2 саны келмейді
3∙12=36 , демек, ізделінді сан – 3
36:12=3 , өйткені 3∙12=36
2.Топтық жұмыс.
№3
№3
№2
№1 (ә)
№2 тапсырманы балалар өздері шығарып, соңынан шығарылу жолын толық түсіндіреді.
а) 19 тг - 1қалам Шешуі: 95 : 19 = 5 (қалам)
95 тг - ? қалам Жауабы: 95 теңгеге 5 қалам алуға болады.
ә). 16 қалам – 48 тг Шешуі: 48 : 16=3 • 9 = 27 (теңге)
9 қалам – ? тг Жауабы: 9 қалам 27 теңге
б). Қарындаш – 65 тг
?тг
Қалам – ? тг 13 есе қымбат
Шешуі: 65:13 = 5(теңге) 65+5=70
Жауабы: барлығы 70 теңге
в). Қарындаш – 45 тг
қалам– 90 тг тұрады
Шешуі: 90 : 45= 2 есе қымбат
Жауабы: 2 есе қымбат
№3 (1-баған) тапсырманы орындау кезінде мұндай теңдеулерді алдымен жеңілдетіп, жай теңдеуге айналдырғаннан кейін шығару керек.
Х-150=700-450 х∙80=720
Х-150=250 х=720:80
х=250+150 х=9
х=400 9∙80=720
400-150=700-450
Х+200=13+400 60∙х=420
Х+200=413 х=420:60
х=413-200 х=7
х=213 60∙87=420
213+200=13+400
№4
Қосылғыш
|
12*2
|
30*20
|
810:9
|
520
|
160
|
Қосылғыш
|
310
|
45*2
|
30:2
|
24*4
|
70∙5
|
Қосындының мәні
|
|
|
|
|
|
Оқушылар №8 тапсырманы орындау барысында ақиқат айтылымдар құруды үйренеді.
Кілт бұл қобдишада емес
Кілт осы қобдишада
Кілт 2-қобдишада емес
Сергіту сәті
|
Жеке жұмыс дәптерлерінде берілген тапсырманы орындайды
|
|
|
ІҮ. Қорытындылау (10мин
|
Кері байланыс (сұрақ-жауап).
Ең соңында ұпайды санаймыз қай топ жеңді
|
Сұрақтарға жеке жауап береді.
|
Ү. Үйге тапсырма (1мин)
|
№ 5 ауызша, № 6 жазбаша
|
Үй тапсырмасын білу
|
ҮІ.Бағалау (2мин)
|
Формативтібағалау: топтық, жеке бағалау
|
Топтық бағалау
|
ҮІІ.Рефлексия (2мин)
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазу үшін стикерлер тарату немесе өз ойларын, пікірлерін тыңдау.
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу немесе өз ойларын айту
|
Достарыңызбен бөлісу: |