I. Ұйымдастыру бөлімі



Дата01.04.2017
өлшемі24,51 Kb.
#13414

Атырау “Болашақ” көпсалалы колледжі

  • Атырау “Болашақ” көпсалалы колледжі
  • Ақпараттық таным сабағы
  •   
  • Тақырыбы:
  • «Excel электрондық кестені есептеулерге қолдану»
  • «Диаграмма құру жолдары»
  • Өткізген: Информатика пәні оқытушысы:
  • Айнагул Зулхарова Бақытқалиқызы
  • 2015-16 оқу жылы

  • Сабақтың мақсаты:
  • а) білімділік - сандық информацияны электрондық кесте көмегімен компьютерде өңдеу принциптерін, формуланы жазу тәсілдерін білу, практикалық тапсырмаларды шешу, диагаммалар құру біліктілігін қалыптастыру.
  • ә) дамытушылық – программалық қамтамасыз етумен жұмыс істей алу дағдысын, объектінің компьютерлік моделін құру біліктілігін дамыту.
  • Ойлау қызметінің салыстыру, талдау тәсілдерін жетілдіру.
  • б) тәрбиелік - құрал-жабдықтарды ұқыпты ұстауға, сабақта назар қойып отыруға, жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.оқушыларды ізденімпаздылыққа өзара бірігіп әрекет етуге тәрбиелеу.

I. Ұйымдастыру бөлімі

  • I. Ұйымдастыру бөлімі
  • II. Сабақтың мақсаты мен жоспары
  • 1) «Ұшқыр ойлар» (үй жұмысын тексеру)
  • 2) Теория –білім падишасы» (жаңа білім беру)
  • 3) «Артық білім кітапта ,
  • Ерінбей оқып көруге» (өзіндік тапсырмалар)
  • 4) «Ой түйіндеу» ( практикалық жұмыс)
  • 5) «Санаға сапар» (оқушылардың білімдерін бекіту)
  • 6) Шығу парағы
  • 7) Оқушылардың білімдерін бағалау
  • 8) Үйге тапсырма. Бағалау.
  •  
  • ІІІ
  • жаңа сабақ
  • V
  • Бекіту
  • ІV
  • Практикалық
  • жұмыс
  • Бағалау
  • К
  • Ұ
  • Я
  • Ш
  • Д
  • И
  • І
  • Т
  • А
  • Ы
  • Қ
  • А
  • Ф
  • О
  • П
  • Л
  • А
  • Г
  • Б
  • Р
  • М
  • У
  • А
  • Р
  • Е
  • Т
  • Т
  • Е
  • М
  • А
  • К
  • Е
  • С
  • А
  • М
  • Т
  • Ұшқыр ойлар» (үй жұмысын тексеру)
  • Адасқан әріптерден сөз құрап, олардың қазақша атын айтып орысшаға, ағылшынға аудару керек.
  • Кітап-книга-Book; Excel іске қосылғаннан кейін, экранда кестенің жұмыс істеу беттері жұмыс кітабына біріктірілген.
  • Бет- страница- list; Жұмыс кітабы жұмыс бетінен тұрады
  • Ұяшық- ячейка- cell; Жұмыс беттері ұяшықтан тұрады;
  • Диаграмма-диаграмма-diagram ; мәліметтерді графиктік түрде көрсету
  • Кесте-таблица- table; Кесте бірнеше ұяшықтан тұрады;
  • Формула-формула- formula; Excel де формулалар жазу арқылы есептеуге болады
  • Үй тапсырмасы:

Жаңа сабақ: «Excel электрондық кестені есептеулерге қолдану» «Диаграмма құру жолдары»

Теория –білім падишасы» (жаңа білім беру)

  • Диаграммамен есептердің жолдарын түсіндіру
  • Диаграммалар - мәліметтерді графикалық түрде кескіндеудің ыңғайлы түрі. Олар берілген сандық шамаларды ұяшықтарда үңіліп қарағаннан гөрі салыстырмалы түрде бағалау мүмкіндігін береді. Диаграмма бір ұяшықта тұрған қатені де тез көрсете алады.
  • Пирамидалық
  • Конустық
  • Цилиндрлік
  • Жапырақшалық
  • Көпіршіген
  • Сақиналық
  • Нүктелік
  • Дөңгелек
  • Сызықтық
  • Бағандық
  • (гистограмма)
  • Диаграмма
  • Диаграмма осі
  • Горизонталь немесе
  • категориялар осі
  • Вертикаль немесе
  • мәндер осі
  • Қатарлар осі
  • Диаграмма
  • элементтері
  • Тор
  • Тақырып
  • Аңыз
  • Тақырыбы
  • Аңыз
  • Дөңгелек диаграмма
  • Гистограмма
  • Тақырыбы
  • Аңыз
  • Сақиналық диаграмма
  • Тақырыбы
  • Аңыз
  • Конустық диаграмма
  • Тақырыбы
  • Аңыз
  • 01.04.17
  • практикалық сабақ
  • 2012 жыл
  • 2013 жыл
  • 2014 жыл
  • 2015 жыл
  • 711
  • 95
  • 102
  • 89
  • 83
  • 721
  • 84
  • 95
  • 112
  • 83
  • 731
  • 89
  • 81
  • 93
  • 103
  • 741
  • Барлық студенттер саны
  • Артық білім кітапта ,
  • Ерінбей оқып көруге» (Өзіндік тапсырмалар)
  • 1-тапсырма: Колледжіміздегі есептеу техникасының мамандығына түскен әр жылдардағы студенттер саны «Барлық студенттер саны» деген жолды Автосумма арқылы қосып шығарыңыз.
  • 2-тапсырма
  • Отбасы мүшелерінің жастарына байланысты диаграмма құру.
  • 1950
  • 1960
  • 1970
  • 1980
  • 1990
  • 2000
  • 2010
  • 2014
  • Қазақтар
  • 57,1
  • 38
  • 30,8
  • 32,6
  • 36,2
  • 49,4
  • 50,7
  • 63,3
  • 33,1
  • 51,5
  • 52,1
  • 51,1
  • 48,1
  • 44,3
  • 37,7
  • 23,3
  • Басқа ұлттар
  • 9,9
  • 10,5
  • 17,9
  • 16,3
  • 15,9
  • 16,3
  • 11,6
  • 13,1
  • «Ой түйіндеу» практикалық жұмыс
  • Оқушылардың жаңа материалды түсінгендігін тексеру үшін тапсырма беріледі.
  • Тапсырмалар орындаймыз!
  • Төмендегі функцияға гистограмма типін таңдап диаграмма тұрғыз.
  • 1-тапсырма Қазақстан халқының ұлттық құрамы (%)
  • 2-тапсырма
  • y=x 2 функциясының графигі парабола деп аталады. Төмендегі y=x 2 функцияға график типін таңдап диаграмма тұрғыз.
  • 3-тапсырма
  • Оқушының тоқсандық оқу үлгеріміне диаграмма тұрғыз.
  • 4-тапсырма Туған мерекесін тойлауға кеткен қаржы есебін есептеп , диаграммасын тұрғыз.
  • 5-тапсырма Менің апта бойындағы күндердегі шығыным.
  • Сергіту сәті.
  • Қол саусақтарына арналған жаттығулар
  • Алақанды уқалау
  • Қолды қысу
  • Білезіктен айналдыру
  • Көзге арналған жаттығулар.
  • Көзді бірнеше рет жыпылықтату
  • Көзіңмен ақырын оң жаққа қарай 3-4 рет
  • айналым жаса
  • Соншалықты айналым солға қарай жаса.
  • Көздеріңізді жұмып, алақандарыңыз бен жабыңыздар.
  •  
  • E
  •  
  • X
  •  
  •  
  • C
  •  
  • E
  •  
  •  
  • L
  •  
  • 5) «Санаға сапар» (оқушылардың білімдерін бекіту)
  • 1-тапсырма
  • Ұяшыққа формула жазу. Excel программасында ұяшыққа формула енгізу міндетті түрде «тең болады» ( “=”) белгісінен басталады, ал енгізуді аяқтау enter пернесін басумен бітеді.
  • Блокнот кеңейтімі қалай аталады? Text
  • Әрбір жұмыстық бет жеке электрондық кесте түрінде қарастырылады да, онда 65536 жол (rows) и 256 болған columns болады.
  • Жолдар мен бағандардың қилысуынан кестенің негізгі құрылымдық элементі ұяшық (cell) пайда болады.
  • MS EXCEL программасының кеңейтімі xls деп аталады.
  • 2-тапсырма:
  • Электрондық оқулықпен жұмыс
  • Тест жұмысы
  • (тапсырманы орындағаны бойынша пайызбен беріледі)
  • Бағалау:
  • 100-90%- 5, 90-80%-4, 80-70%-3
  • 6) Шығу парағы
  • Осы түстегі қалпақтарды алып сендердің пікірлеріңді тыңдайық.
  • Қызыл қалпақ таңдаған оқушы мынандай сұрақтарға жауап береді:
  • Ехсел бағдарламасын қалай іске қосамыз?
  • Сары қалпақ ұстаған оқушыға сабақтың жағымды тұстары қандай болды? Оның артықшылығы қандай? Саған не ұнайды?
  • Жасыл қалпақты оқушы Диаграммалардың неше типі бар?
  • Қара қалпақ ұстаған оқушы келесіде не үйренеміз?
  • Диаграммаларға түрлі өзгерістер енгізіп, әрлеу жұмыстарын жүргізуді.
  • Сұрыптау мен сүзгіден өткізуді.
  • Көк қалпақты оқушы шолу жасауды бұйырдым. Біз не аштық? Тағы не ашылған жоқ? Біз тақырыпты сабаққа сәйкес аша алдық па? Біз барлық қалпақты кие алдық па?
  • Оқушылардың білімдерін бағалау
  • (көңіл-күйін смайликтер арқылы бағалау)
  • Рефлексия парағын толтыру
  • Бүгін  мен   ...... білдім.
  • .......  қызықты болды.
  • .......  қиын болды.
  • Мен  .......    үйрендім.
  • Мен тапсырмаларды......   орындадым.
  • .....      орындап көремін.
  • ......  мені таң қалдырды.
  • Өмір үшін сабақ маған....   берді.
  • ..... мен орындай алдым.
  • Енді мен......істей аламын.
  • 8) Үйге тапсырма. Бағалау.
  • Бақылау сұрақтары:
  • Microsoft Excel электрондық кестесінің негізгі ұғымы.
  • Microsoft Excel электрондық кестесінің кеңейтілімі қандай?
  • Электрондық кестедегі ұяшық дегеніміз не?
  • Microsoft Excel электрондық кестесі қанша бағана мен жолдардан тұрады?
  • Microsoft Excel электрондық кестесі қанша ұяшықтан тұрады?
  • Ұяшыққа мәліметтің қанша типін енгізе аламыз?
  • Microsoft Excel электрондық кестесінде адрестің қанша түрі бар?
  • Адрестердің бір–бірінен айырмашылықтарын атаңыз.
  • Microsoft Excel электрондық кестесінің функциялары дегеніміз не?
  • Диаграмма құру канша кадамнан тұрады?
  • Диапазон дегеніміз не?

«Ешқашан да бәрін білемін, енді маған бұдан артық үйренетін ештеңе жоқ деп санаушы болма»,- деген Н.Д.Зилинский

  • «Ешқашан да бәрін білемін, енді маған бұдан артық үйренетін ештеңе жоқ деп санаушы болма»,- деген Н.Д.Зилинский
  • Тыңдағандарыңызға
  • рахмет!


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет