«Медеу» өлеңі Құрманбай Толыбаев



Дата01.04.2017
өлшемі115,99 Kb.
#13351

Күні

14.01.2015ж.

Сыныбы

4 сынып

Тақырыбы

«Медеу» өлеңі Құрманбай Толыбаев

Мақсаты

Туған жерінің керемет табиғаты, Медеу мұзайдынының өзіндік ерекшеліктерімен танысуға мүмкіндік беру арқылы , туған жер қасиетін ұқтыру.Қысқы спорт ойындарының айырмашылығын және ұқсастықтарын сипаттай алуға жағдай туғызу .Тақырыпты меңгеру барысында көркем сөздермен жұмыс жасау арқылы сөйлеу тілдерін дамытып, салыстыру, зерттеу әрекеттері арқылы алған білімдерін қорытындылауға үйрету.



Күтілетін нәтиже

-Медеу мұзайдынының тарихы туралы біледі.

-спорт ойындарының түрлерін айыра біледі

-өлеңді оқи отырып талқылайды.

-өз ойын еркін жеткізеді;

-өлеңнің негізгі идеясын табады.

-жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге , танымдық дағдылары арқылы басқа да ақпарат көздерін дамыта отырып топпен жұмыс жасау барысында шығармашылық, ізденіс дағдысы, қабілеті артады;

- ұжымда, шағын топта, жұпта жұмыс жасай отырып, бірін-бірі тыңдауды, сыйлауды үйренеді.


Дереккөздер, құрал-жабдықтар

Әдебиет оқулығы,4-сынып. Алматы: Алматыкітап 2011.

З.Муфтибекова, П,К, Жаманқұл. Методикалық нұсқаулық,дидактикалық материалдар,флипчарт.

АКТ «Медеу-мақтанышымыз» таныстырылым , үлестірмелі парақшалар,постер, маркер.


Сабақтың барысы

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

1-әрекет Психологиялық ахуал

2-әрекет Үй тапсырмасы

Негізгі бөлім Мағынаны тану

3-әрекет Топқа бөлу


1мин
7мин

2 мин



Психологиялық ахуал

Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. Шаттық шеңберінде тұрып, сәлемдесу арқылы ұйымдастыру


Өткен сабақты пысықтау.

4 топқа тапсырма беріледі.

1. «Ақ ірімшік» мәтінің негізгі идеясы, қысқаша мазмұны

2.Қаныш Сәтбаев туралы не білеміз?

3.Кіндікшеше деген кім?

4. «Сағыныш»эссе оқу


Бағалау.

Топқа бөлу.

Мозайка әдісі арқылы топқа бөлу.Қысқы спорт ойындарының суреттерін құрастыру

Шаңғы, коньки, шана, хоккей.

Атауларына байланысты түсінік беріп өтеді.



Оқушылар қонақтармен амандасады.

Оқушылар тапсырмалар бойынша жауап береді.

Мозайка әдісі арқылы Қысқы спорт ойындарының суреттерін құрастыра отырып топқа бөлінеді. Шаңғы, коньки, шана, хоккей.
Бағдаршам әдісі бойынша бағаланады.


4-әрекет

5-әрекет

6-әрекет

7-әрекет

8-әрекет

10-әрекет

2 мин

5мин


8мин

2 мин
2 мин

1 мин


Болжау стратегиясы

Бұл атаулардан не түсіндік?

-Қысқы спорт ойындары

-Сабаққа қандай қатысы болуы мүмкін?


Қаныш аталарың нені сағынды? (ақ ірімшікті, кіндікшешесін, балалық шағын, ауылын, туған өлкесін)

Яғни, туған жерін.


-Ал сендердің туған жерлерің қай жер?

-Алматыда қандай көрікті жерлер бар?

-Соның бірі Медеу мұзайдыны екен.

Медеу туралы не білеміз? Топтық жұмыс жүргізіледі.


Мәтінмен жұмыс

Өлеңді мәнерлеп оқу;

Іштерінен оқып, мағынасын ұғу.

Әр топтан 1 оқушыға оқытамын.



Сөздік жұмыс
Автор туралы мәлімет беріледі.

ТОЛЫБАЕВ ҚҰРМАНБАЙ

(1926–2004)

14 сәуірде Алматы облысындағы Асы жайлауында туған.

1963 жылы Қазақ мемлекеттік университетін журналист мамандығы бойынша бітіріп шығады. «Қазақстан пионері» (қазіргі «Ұлан») газетінде, «Балдырған» журналының қызметкері болған.


«Достық даусы», «Жырға сапар», жинақтарында өлеңдері, «Бел-белестер» дастаны жарияланды. Қаламгер шығармалары мектеп оқулықтарына енген.

АКТ көрсетілім

Медеу-мақтанышымыз! Слайдты көрсету.



Дәптермен жұмыс

Сергіту сәті

Әр топ өз атаулары бойынша Роза Рымбаеваның «Медеу» әнінің ырғағында қимыл-қозғалыс.


Әр түрлі нұсқалар берілуі мүмкін.

(ақ ірімшікті, кіндікшешесін, балалық шағын, ауылын, туған өлкесін)
Алматы қаласы.

Көктөбе, Медеу, Шымбұлақ т.б


Флип-чартқа түсіріп,постер қорғау
Бір-біріне сұрақтар қояды,талқылайды.

Оқулықпен жұмыc.

Өлеңді мәнерлеп оқу; мағынасын ұғу.
Түсініксіз сөздерді айтады.

Оқушылар оқиды.

Оқушылар «Медеу» туралы көрсетілімді тамашалап,талқылау арқылы сабақтың тақырыбын ашады.Дәптерлерін ашып, жаңа сабақтың тақырыбын жазып, өлеңдегі сипаттау шумағын тауып жазады.

Сергіту сәті қимыл-қозғалыс.



11-әрекет

3 мин


Таныстырылым.Дәріс

Біле жүр айдары бойынша Алматының алтын дәуірі, Медеу атауы жайлы деректер ұсыну.



Бір-біріне сұрақтар қояды,талқылайды.

.


Қорытынды

Ой толғаныс

12-әрекет


5 мин

4 мин


Де Бононың

«Алты қалпақ» стратегиясы

Мұзайдыны бізге қандай пайда келтіруде? (өз ойларын айтады)


«сары қалпақ»-


«қызыл қалпақ» -

«жасыл қалпақ» -
«көк қалпақ»-

Постер қорғау

1. «Спорт-денсаулық кепілі»

2. «Азиада-2011»

3. «Медеуім- мақтанышым»

4. «Мен салауатты өмір салтын қалай ұстанамын?»




Мұзайдынның жақсы жақтарын айтады.


көңіл-күйін,яғни эмоциясын білдіреді.
өздерінің тың ойларын қосу.
қорытынды жасайды және пайда болған мәселелер мен сұрақтарды анықтайды.


Үйге тапсырма 13-әрекет

1мин

Өлеңді жаттау. «Спорт жеңімпаздары –біздің мақтанышымыз» кітапша құрастыру.

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады, сұрақтары болса қояды

Бағалау

11-әрекет

14-әрекет. Кері байланыс жасату.


1 мин

1 мин


Бағдаршам әдісімен бағалау. Парақшамен бағалау.

Кері байланыс жасату.


- Бәрі де түсінікті. -Мен есте сақтады -Сұрақтар пайда болды -Түсінбедім

Бағалау терезесіне жазады.



Оқушылар өзара және өзін бағалайды


Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, ұсыныстарын стикер арқылы бағалау терезесіне кері байланыс жасайды.



Ахмет Байтұрсынов атындағы №139 мектеп-гимназия

Ашық сабақ жоспары

Пәні: әдебиеттік оқу

Сыныбы:4 «Б»

Тақырыбы: Қ Толыбаев «Медеу»



Пән мұғалімі: Қалбергенова А Е

Алматы қаласы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет