Қарағанды облысы, Қаражал қаласы, Жәйрем кенті Жәйрем №10 жалпы білім беретін орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі: Оспанова Айжан Токтагуловна
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақ: 23 - 3
Сыныбы: 2 «Г»
Мерзімі: 10.10.2013
Тақырыбы: Өтірік өлең
Мақсаты: Өтірік өлеңнің мазмұнын түсіну, шығармашылық жұмыстар арқылы оқушының ой- қиялын дамыту.
Міндеттер: Өтірік сөзінің адам өміріне пайдалы және зиянды жақтарын түсіну,бар ақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшаңдыққа, бір – бірлерін тыңдауға ,критерийлерді пайдалана отырып, дұрыс бағалау.
Ресурс: 2-сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу оқулығы ,интербелсенді тақта, тапсырма жазылған таратпа қағаз, түрлі-түсті стикерлер, маркерлер, көңіл-күйді білдіретін стикер.
Модуль:Білім беруде АКТ-ны пайдалану, « Білім берудегі басқару және көшбасшылық», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», « Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Талантты және дарынды балаларды оқыту».
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен стратегиялар: «Миға шабуыл» стратегиясы, «Болжау» стратегиясы, «Қызығушылықты ояту», «Ойлан, Бірік, Бөліс» стратегиясы , «Венн» диограммасы, «5 жолды өлең», Сергіту сәті, Рефлексия «+, -, ?» , Формативті бағалау, өзін – өзі бағалау, топ басшысының бағалауы
Уақыты
Сабақ кезеңдері
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалім іс – әрекеті
|
Оқушы іс – әректі
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
3 минут
|
Психологиялық ахуал
|
Оқушылардың топқа бөлінуі
|
Оқушылар топқа карта түстерімен бөліну
топ Түйе (жүрек)
топ Қарға
топ Шыбын (крест)
топ Қиық (Буби)
|
Өте жақсы!
|
Карталар
|
Тұсаукесер бөлімі
8 минут
|
Өткен сабаққа шолу
«Асыл сөз қайда?»
«Қызығушылықты ояту»
|
1 – 2 топ Еңбекке байланысты ма-қал- мәтел айту .
3 – топ Әңгімені оқып қандай ой түйгенін айту.
4 – топ рөлге бөліп оқу.
|
1 – 2 топ: -Еңбек бәрін де жеңбек.
-Еңбектің наны тәтті,
Жалқаудың жаны тәтті.
3 – топ: Осы әңгімеден еңбек ету керектігін және кейбір өсімдіктерді қысқа жауып дайындайтынын білдім. Сөздің асылын көретін көз, еститін құлақ болу керек екенін түсіндім.
4 –топ: Әек мен бала болып диалогті рөлдерге бөліп оқу.
|
|
Дәптер, Әдебиеттік оқулық, смайлик
|
2 минут
|
Сергіту сәті
|
Екі қол
|
Оқушылар көріп тұрған қимыл қозғалыстарын қайталайды.
|
Жарайсыңдар!
|
Итантербел-сенді тақта
|
Негізгі бөлім
13 минут
|
«Миға шабуыл»
стратегиясы
«Болжау»
стратегиясы
|
Мұғалімнің сұрағы:
Ашық сұрақ.
-Өтірік айтып көрдің бе?
Слайдпен жұмыс
Суреттегі кісі кім?
Бүгінгі өтетін тақырыбымызды кім айтады?
|
Оқушының жауабы:
Оқушы пікірін тыңдау
Алдар көсе.
Тазша бала.
«Өтірік өлең»
|
|
Интербелсенді тақта
|
5 минут
|
Оқулықпен жұмыс
Сөздікпен жұмыс
|
«Өтірік өлең» өлеңін ызыңдап оқу.
Сендерге осы өлеңде қиын сөз кездесті ме? Ол қандай сөз?
|
Оқушылардың өлеңді қатесіз оқуы.
Сырық – ұзын таяқ.
Дәптерлеріне жазу
|
|
Әдебиеттік оқу оқулығы, дәптер
|
5 минут
|
Білімді бекіту
«Ойлан, Бірік, Бөліс» стратегиясы,
«Венн» диограммасы,
5 жолды өлең
|
1 – топқа Өлеңдегі жоғалған сөздерді табу.
2 – топқа өтірік сөзінің жағымды, жағымсыз жақтарын жазыңдар.Венн диограммасы
3-4 топқа 5 жолды өлең құрастырыңдар.
|
1-топ:
Арқан естім ..... ,
Қайық ойдым ..... .
Шегірткенің сирағын
Ескек етіп ..... мен.
2-топ:
Жақсы жаман
3-топ:
Отыр едім сабақта,
Қоян келіп шақырды.
Апарып бау – бақшаға,
Қарнымды аштырды.
4-топ:
Құмырсқа кір болыпты,
Суға барып түсіпті.
Жағаға шығып
Құмға қыздырыныпты.
|
Жасыл, сары, қызыл түспен
|
Әдебиеттік оқу оқулығы,
Флипчарт, маркер, Венн диаграммасы
|
Рефлексия
4 минут
|
«+, -, сабақтың қай кезеңі қызықты болды?»
|
Әр оқушыға стикер таратып беру
|
Ұнаған кезеңге +
Ұнамаған кезеңге –
Қай кезең қызықты болды жазу?
|
|
Стикер
|
2 минут
|
Үйге тапсырма
|
Өтірік өлеңді жаттау.
Өтірік өлең жазу
|
Күнделікке жазып алу
|
|
Күнделік
|
Бағалау
3 минут
|
Формативті бағалау, өз – өзін бағалау, топ басшының бағалауы
|
Бас бармақпен бағалату
|
«5» бас бармақ жоғары
«4» бас бармақ ортаға
«3» бас бармқ төмен
Топбасшының бағалауы
|
Ауызша бағалау, пікірлерін тыңдау
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |