Сабақ Қазақ тілі 5-сынып Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жаттығу жұмыстары мен қосымша мәліметтер беру арқылы дауыссыз дыбыстардың жасалу жолын жан жақты меңгерту



Дата25.06.2017
өлшемі17,71 Kb.
#19948
түріСабақ
  • Ашық сабақ
  • Қазақ тілі 5-сынып
  • Сабақтың мақсаты:
  • Оқушыларға жаттығу жұмыстары мен қосымша мәліметтер беру арқылы дауыссыз дыбыстардың жасалу жолын жан – жақты меңгерту.
  • Ұйымдастыру кезеңі:
  • Оқушылармен амандасу, түгендеу
  • 2. Сыныпты үш топқа бөлу
  • 3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
  • Үй тапсырмасын тексеру, бекіту
  • 1) 259 –жаттығу
  • 2) Дауысты дыбыстарды мағынасына қарай ажырату.
  • Семантикалық карта
  • Р/с
  • Дауысты дыбыстар
  • Жуан
  • Жіңішке
  • Ашық
  • Қысаң
  • Еріндік
  • Езулік
  • 1
  • А
  • 2
  • Ұ
  • 3
  • И
  • 4
  • О
  • 5
  • Ы
  • 6
  • Ү
  • 7
  • Ө
  • 8
  • І
  • 9
  • Е
  • 10
  • Ә
  • 11
  • Э
  • 12
  • У
  • «Миға шабуыл»
  • 1. Біз қай саланы оқып жатырмыз?
  • 2. Фонетика саласы нені зерттейді?
  • 3.Дыбыс деген не, әріп деген не?
  • 4. Қазақ тілінде неше дыбыс, неше әріп бар?
  • 6. Қазақ тілінің төл дыбыстары?
  • 8. Дыбыстау мүшелеріне нелер жатады?
  • 10. Дауысты дыбыс деген не?
  • 9. Дауысты дыбыстарды ата
  • 11. Жуан, жіңішке дыбыстар ненің қатысына қарай бөлінеді?
  • 7. Жақтың қатысына қарай дауыстылар қалай бөлінеді?
  • 12. Еріндік, езулік дыбыстарға қандай дыбыстар жатады?
  • ІV Жаңа
  • сабақтың
  • құпиясы
  • Дауыссыз дыбыстар:
  • б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң,
  • п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ, һ, (у) (25 дыбыс)
  • п, ф, к, қ, т,
  • с, ш, щ, х, ц, ч
  • Б, в, г, ғ,
  • д, ж, з, һ
  • р, л, м, н,
  • ң, й, у,
  • Түрлері
  • Қатаң
  • Ұяң
  • Үнді
  • Д
  • а
  • с
  • у
  • ы
  • с
  • з
  • ы
  • 7
  • 1
  • 26
  • 37
  • 24
  • 24
  • 37
  • 11
  • Д
  • ы
  • с
  • б
  • ы
  • т
  • р
  • а
  • 7
  • 3
  • 37
  • 24
  • 25
  • 1
  • 23
  • 37
  • Қазақ тіл ғылымы → фонетика
  • саласы → дыбыс → дауыссыз →
  • қатаң → ұяң → үнді
  •   Ү. «Кітап – досың, ақылшың» (Оқулықпен жұмыс)
  • 262-жаттығу. Мына сөздерге көрсетілген жұп дауыссыздардың тиістісін жазыңдар.
  • П - б: ...айдасыз, ...аласыз, ...алың, са...ар, са...тау, қа...ылда, ла...ылда, са...ақ;
  • Т - д: ба...пақ, қа...ақ, са...ақ, ...ақ, ...абыс, ...алап, ...әрі, ...аналық;
  • К - г: ә...е, е...ін, кө...тем, кө...ер, ...үл, ...еремет, тө..., тер...еу;
  • Қ - ғ: қа...аз, қа...ты, ба...дарлама, ба...ыр, ...асыр, ...арыш, ...асық, қа...;
  • С - з: а...амат, ба...тыр, сү...бе, сү...істі, ...ағыз, қа...;
  • Ш - ж: ша...пау, қа...ымас, қа...қын, ...апырақ, ...иен, ... аттық, ...алтылда.
  • 264-жаттығу. Мәтіндегі қатаң дауыссыздардың астын-бір, ұяң дауыссыздардың астын-екі, үнді дауыссыздардың астын ирек сызықпен сызыңдар.
  • Ақыл айтыпты: - ... дүниеге, ахиретке не пайдалы болса, не залалды болса, білетұғын – мен, сенің сөзіңді ұғатұғын – мен. Менсіз пайданы іздей алмайды екен, залалдан қаша алмайды екен, ғылымды ұғып үйрене алмайды екен. Осы екеуі маған қалай таласады? Менсіз өздері неге жарайды?-депті.
  • Дыбыстарды тиісінше тіркестіріп сөз жасаңдар және сол сөзге дыбыстық талдау жасаңдар
  • Р, о, б 4. Қ, ы, а, з, қ
  • А, ш, а, ғ 5. А, л, а, д
  • Т, р, е, е, м 6. І, м, б, л, і
  • «Адасқан әріптер» ойыны.
  • 267-жаттығу. Мына сияқты сөйлемдер құрастырыңдар.
  • Үлгі: Таудың табиғаты тамаша.
  • Талғат, Таңат, Тұрарбек, Темір төртеуі тау табиғатын тамашалап, таңқурай терді.
  • Шарты: әр сөздің соңғы дыбысынан басталатын сөздер тізбегін жасаңдар.
  • Мысалы: Көйлек-кеме-емен-наурыз-зат-тас-сыпырғыш-шар-ракета-айна...
  • «Сөзтізбек» ойыны
  • ҮІ. «Қол боста» (Үйге тапсырма)
  • Ү. «Ой қорытайық» (Жаңа сабақты бекіту)
  • “Сиқырлы қалам” әдісі арқылы сабақ бекітіледі.
  • 269-жаттығу
  • Ереже жаттау
  •  
  • Оқушының аты-жөні
  • Өзін-өзі бағалау
  • Топ бағасы
  • Мұғалім бағасы
  • Қорытын-
  • ды баға
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ақберген Қ.
  • Әубәкір Н.
  • Батырбекұлы М.
  • Бақытжан Р.
  • Дүйсен М.
  • Әсембек Р.
  • Жақанша Н.
  • Жолдасбек А.
  • Марат Н.
  • Сабырбай Д.
  • Серікбай А.
  • Сәйпен Б.
  • Сейтмұрат П.
  • Төлеген Ұ.
  • ҮІІІ. «Соңғы сөз» (Оқушыларды бағалау)
  • Сау
  • болыңыздар!!!

Каталог: uploads -> doc -> 039f
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
039f -> АҒылшын тілі апталығЫ: “ english language – is a world language”


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет