Қазақстан Республикасы ғылым және білім министрлігі
167 жалпы білім беретін мектеп
Ашық сабақ
Әдебиеттік оқу 2-сынып
Тақырыбы: Кім жомарт? Не жомарт? Мұзафар Әлімбаев
Орындаған: Бабашева Гулмаржан Оналбековна
Бастауыш сынып мұғалімі
Алматы қаласы
Сабақтың тақырыбы: Кім жомарт? Не жомарт?
Мұзафар Әлімбаев
Сабақтың мақсаты: 1. Өлеңді қатесіз түсініп оқу дағдыларын қалыптастытыру.
2. Оқушылардың сөздік қорын молайту,
бойларындағы жолдастық, адамгершілік
қасиеттерін дамыту.
3.Оқушыларды әділдікке,қайырымдылыққа,
жомарттыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: әңгімелесу,сұрақ- жауап.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,портрет,сөзжұмбақ.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезені
Психологиялық дайындық:
Әрбір адам- туысым, досым, жұрағат,
Әрбір сабақ- үйрену, ұғу, ұлағат.
Әрбір сөздің- шындық, бірлік, адамдық,
Әрбір ісің – тілек, тіршілік, адалдық.
II Үй тапсырмасын тексеру:
«Көк кептер» Машқар Гумеров.
Бөлімдерге бөліп мәтіннің мазмұнын айтқызу.
а) Бейтаныс балалар
ә) Аймағанның қылығы
б) Нүсіпбектің үйдегі әрекеті.
- Нүсіпбектің орнында сендер болсаңдар қайтер едіңдер?
- Аймағанның орнында болсаң ше?
- Шала жансар көк кептерді қалай өлімнен құтқарып қалуға
болады?
Нүсіпбек пен Аймағанды сипаттау.
Аңқау сенгіш Қу арам
Олардың арасындағы достыққа өз көзқарастарын айтқызу.
-Дос қандай болу керек?
- Достық тұралы қандай мақал- мәтел білеміз?
«Доп лақтыру»- ойыны. Достық тұралы мақал- мәтел айтқызу.
Сендер достыққа адал болады деп сенемін.
III Жаңа сабақ
-Адам бойында жақсы және жаман қасиеттер болады.Бүгін сабақта адам бойындағы жақсы, жаман қасиеттерге тоқталамыз.
а) Сөзжұмбақ шешу:
|
|
|
|
ж
|
а
|
л
|
қ
|
а
|
у
|
л
|
ы
|
қ
|
|
қ
|
о
|
р
|
қ
|
а
|
қ
|
|
|
б
|
і
|
л
|
і
|
м
|
д
|
і
|
|
|
|
б
|
а
|
т
|
ы
|
р
|
л
|
ы
|
Қ
|
|
ө
|
т
|
і
|
р
|
і
|
к
|
ш
|
і
|
ә
|
д
|
е
|
п
|
т
|
і
|
1.Оқи берсен көзін ашылады,
Отыра берсең жалқаулық басынады.
2.Көз қорқақ, қол батыр
3.Білімді мыңды жығар
Білімсіз бірді жығар.
4.Батырлық білекте емес жүректе.
5.Өтірікші алымен өзін алар.
6.Әдепті бала- арлы бала.
ә) – Онда «Қабуснамадан» - үзінді оқиық.
- « Қабуснама» деген қандай кітап еді?
- Оны кім жазған? (Қайқаус)
Үзіндіні мәнерлеп оқып беру.
Оқушыларға іштей оқыту.
Мәнерлеп 3-4 оқушыға оқыту.
-Не тұралы жазылыпты?
- Жомарттық дегеніміз не екен?
1) Айтқан сөзді қалтықсыз орындау
2) Әділдікке нұқсан келтірмеу.
3) Қайырымдылықты естен шығармау
б ) Сызбаны толтыру:
Жомарттық
шыншыл болу айтқанды
орындау
қайырымды болу
в) Мақалды оқыту, талдау:
Сараң да бар болса да –жоқ.
Жомартта жоқ болса да – тоқ.
Жомарт сөзіне қарма-қарсы сөзді тапқызу.
г) Сергіту сәті:
Көтереміз оң қолды иілеміз солға,
Көтереміз сол қолды иілеміз оңға .
Оң аяқ, сол аяқ,
Жаттығу оңай- ақ.
д) « Кім жомарт? Не жомарт?» М. Әлімбаев өлеңімен танысу.
1) Мұзафар Әлімбаевтің портретін көрсетіп, өмірінен мағлұмат беру.
Мұзафар Әлімбаев –
2) Өлеңмен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқып беру.
Оқушыларға іштей оқыту.
Тізбектетіп оқыту.
Өлең мазмұнын талдау.
Кімдер жомарт? ( Батыр,ұстаз)
Нелер жомарт? ( Жер,күн)
Батыр, ұстаз, жер, күнді неге жомарт деп тұрғандығын ашып талдау.
Өлеңді мәнерлеп 4-5 оқушыға оқыту.
3) Дәптермен жұмыс:
Осы сұрақтарға өз бетінше жауап беріп, өлеңді жалғастырып көру.
4) Ойланып жауап бер.Жомарттылықты күнделікті өмірмен байланыстыру.
Бекіту: - Өлеңнен не туралы білдің?
-Негізгі ой қандай?
-Жомарттық дегеніміз не?
IV. Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау. «Қабуснамадан» берілген үзіндіні түсініп оқу. Мақалды жаттау.
V. Бағалау
Достарыңызбен бөлісу: |