7-сынып алгебра ,(қосымша)
|
|
№3
|
Тақырыбы
|
Өрнектерді бірдей негізге келтіру арқылы түрлендіруге күрделі есептер шығару
|
Ресурстар
|
Мақсаты
|
Өрнектерді бірдей негізге келтіру арқылы түрлендіруге күрделі есептер шығаруды үйренеді
|
Слайд
|
Сілтеме
|
Күнтізбелік жоспар
|
|
Әдіс-тәсілдер
|
Топтық жұмыс
|
|
Оқыту нәтижесі
|
Өрнектерді бірдей негізге келтіру арқылы түрлендіруге күрделі есептер шығару
|
|
Негізгі идеялар
|
Формуланы қолдана білу
|
|
Тапсырма көздері
|
Дидактика ,қосымша материал
|
|
Міндеттері
|
Оқу, талқылау ,
|
|
Бағалау
|
Формативті
|
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
|
|
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі. (5 минут)
Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау. Бұл бөлімде оқушылар жаңа сабаққа дайындық мақсатында алынған ауызша жаттығулар орындайды.
222= 2) (1/5)(1/5)= 3) 33333= 4) (-10)(-10)(-10)= 4) аааааа
жаттығуларды орындағанан кейін.
Сұрақ: Осы өрнектерді қысқаша жазуға болама?
Дәптерге жаңа сабақтың тақырыбы жазылады.
III. Ауызша жаттығулар
1) Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін айтыңдар.
2) Амалдарды орындаңдар: 1) а . а3; 2)а4 : а2; 3) (а6)2; 4) (2а3)3; 5) а0.
3) х-тің қандай мәнінде теңдік орындалады?
56 . 5х = 510
(а4)х = а8
|
10х : 102 = 10
(аxb2) = а35b10
|
4) Өрнектің таңбасын анықтаңдар: (–3)5, –192, –(–15)2 , (–8)6 , – (–17)7
5) Ықшамдаңдар: а); б) (а4)6 : (а3)3
IV. Миға шабуыл (Тез шығаруға арналған тапсырмалар, сайыс түрінде ұйымдастырылып,тақтаға орындалады.)
а2 . а3; а10 . а15; а6 . а4; а12 . а5; а6 : а4; а10 : а3 (а2)2; (а3)3; (а4)5; (а0)2. (2а2)2; (–2а3)3; (3а4)2; (–2а2b)4.
V. Жұптық жұмыс (Оқушылар жұп болып жұмыстанады. Дұрыс жауаптар графопроектор арқылы көрсетіледі, оқушылар өзерін тексереді)
1) Өрнекті ықшамда: а) ; б) ; в) .
2) Есептеңдер: а) ә) б) в) д)
VI .Тест тапсырмалары:
І нұсқа
ІІ нұсқа
1) Өрнекті ықшамда:
2) Есепте:
3) Өрнектің мәнін тап:
1) Өрнекті ықшамда:
2) Есепте:
3) Өрнектің мәнін тап:
|
А
|
Б
|
В
|
Г
|
1
|
а7
|
а2
|
а9
|
а12
|
2
|
18
|
16
|
64
|
4
|
3
|
3
|
9
|
|
|
|
А
|
Б
|
В
|
Г
|
1
|
m10
|
m4
|
m2
|
m8
|
2
|
1
|
5
|
25
|
3
|
3
|
|
8
|
2
|
1
|
VІІ . Өзіндік жұмыс. (5 мин)
Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі.
А деңгейі
|
В деңгейі
|
С деңгейі
|
Өрнек түрінде жазыңдар:
а) а – дәреже негізі, в – дәреже көрсеткіші.
б) 8 – дәреже көрсеткіші, в – дәреже негізі.
в) 7 – дәреже негізі, 3 – дәреже көрсеткіші.
г) 4 – дәреже көрсеткіші, 5 – дәреже негізі.
|
Төмендегі өрнектің ішінен мәні 81-ге тең болатын өрнектерді теріп жаз:
а) З4;
б) (- 9)2;
в) - З4;
г) - 92;
д) -(-9)2;
е) -(-З)4;
ж) - (-81)1.
Жауап: А, Б, Ж
|
1-тапсырма: теңдікті қалай түсіндіруге болады. Оқушылар өз ойларын айтады.
2-тапсырма:Есептелер жүргізбей өрнектің мәні қандай санмен аяқталатын анықта
|
Топтарға берілетін тапсырмалар: Топ мүшелері қасиеттерді тұжырымдап, ережеге үш мысалдан дәптерге жазады. ( оқушының жауабы ауызша сұралады).
Санның 1 дәрежесі туралы қасиетті тұжырымда. Санның 0 дәрежесі неге тең?
|
Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу ережесін тұжырымда
|
Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту ережесін тұжырымда
|
Дәрежені дәрежеге шығару ережесін тұжырымда
|
Көбейтіндіні дәрежеге шығару ережесін тұжырымда
|
Бөліндіні дәрежеге шығару ережесін тұжырымда
|
10 . а1 = а.
Кез келген санның 1 дәрежесі, сол санның өзіне тең.
а0 = 1
Кез келген санның 0 дәрежесі 1-ге тең.
|
20
аn:аm =a n+m
Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді бөлген кезде, дәреже негізі жазылып, дәреже көрсеткіштері азайтылады.
|
30
аn•аm =a n+m
Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді көбейткен кезде, дәреже негізі жазылып,дәреже көрсеткіштері қосылады.
|
40
(an)m=anm
|
50
(ab)n=anbn
|
60
|
Достарыңызбен бөлісу: |