Сабақтың тақырыбы: Дәреже, нақты көрсеткіштік дәреже, дәреженің қасиеттері, дәрежелеу, дәрежелеу нәтижесі
Уақыты: 80 мин.
Тобы: I курс, МЕНМАР 1-1
Сабақтың түрі: Хабарлама және білімді игеру сабағы.
Сабақтың педагогикалық мақсаты:
Студенттердің өз беттерінше іздену жұмыстары арқылы кәсіптік шеберліктерін жетілдіруге, ғылыми көзқарасын қалыптастыруға ықпал ету;
Кәсіби бағдар беру, ғылыми жобалау, дамыта оқыту, ақпараттық технологияларды қолдану арқылы білім берудің сапасын арттыру;
Интерактивті технология әдісі қолданудың маңыздылығын көрсету;
Студенттердің өз беттерінше іздену жұмыстары арқылы кәсіптік шеберліктерін жетілдіруге, ғылыми көзқарасын қалыптастыруға ықпал ету;
Интерактивті тақтаны қолдану арқылы студенттердің белсенділігі мен қызығушылығын арттыру;
Студенттерге тақырыптың басқа пәндермен байланысын көрсету, пәнаралық және пәнішілік байланысты тереңдету;
Ұжымдық жұмыс этикасын дамыту;
Мамандығына деген қызығушылығын ояту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дәрежеге жалпы сипаттама беру;
Дәреженің қасиеттерін көрсету;
Дәрежелеудің ерекшеліктерін көрсету;
Есеп шығару барысында дәреженің ережелері мен қасиеттерін тиімді қолдана блуді меңгерту;
Дәреже туралы білімді қалыптастыру;
Студенттерді дәрежеден хабардар етіп қана қоймай, дәреженің қасиеттерін білу, формулаларын, алған білімдерін есеп шығару барысында дұрыс қолдануға үйрету;
Студенттерді математикалық тілде сөйлеуге үйрету, өз бетінше жұмысына сараптама жүргізіп үйрету.
Дамытушылық:
Жеке тұлғаны, жалпы қабілеттерін, талдау, салыстыра білу, негізсізін ажырата білу, керек формулаларды дұрыс қолдана білуге машықтандыру, шыдамдылық, төзімділік қасиеттерін дамыту;
Студенттердің логикалық, критикалық ойлау қабілеттерін, алғырлығын, тапқырлығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту, өз бетінше шешім қабылдауға дағдыландыру, есте сақтау қабілеттерін, жадыда сақтау, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
Адамгершілік, патриоттық тәрбие беру;
Еңбекке баулу;
Тапсырмаларды орындауда жоғары шығармашылық белсенділік пен креативтілік қасиеттерін дамыту;
Жеке және кәсіби қасиеттерінің: ұқыптылық, дәлдік, мұқияттылық, талаптылық, дәлдік қасиеттерінің дамуына ықпал ету;
мамандыққа бағдарлау.
Студент білуі керек:
Дәреже деген не екенін
Дәреженің қасиеттерін
Дәрежелеу нәтижесін есептеуді.
Студент істей алуы керек:
Есеп шығару барысында дәреженің қасиеттерін тиімді пайдалануды;
Дәреженің формуласын қолданып есеп шығаруды.
Пәндер аралық байланыс:
Қамтитын пәндер:
Химия – реакция жылдамдығын, химиялық реакциялардың жіктелуі, тепетеңдіктің ығысуы
Физика – конденсатордың жылдамдығы, жылдамдықтың формуласы
Информатика – Excel бағдарламасында формула жазу
Қамтылатын пәндер:
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар- Excel бағдарламасында формула жазу;
Медбиофизика – мембраналық жүйелердің физикалық-химиялық құрылымы, олардың жұмыс істеу механизмі;
Химия - реакция жылдамдығын, химиялық реакциялардың жіктелуі, тепетеңдіктің ығысуы
Балалар ауыруы негіздері – Дені сау бала
Кәсіптік орыс тілі – сөздікпен жұмыс
Кәсіптік шет тілі– сөздікпен жұмыс
Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар:
TBL;
CBL;
Интерактивті технология;
Интеграциялық технология;
Деңгейлеп оқыту;
Ақпараттық-коммуникациялық оқыту технологиясы;
Кәсіптік бағдар беру технологиясы.
Берілген әдістерді іске асыру:
Интерактивті тақтамен жұмыс, жазбаша жұмыс, проблемалық жағдай туғызу, жаттығу, пысықтау, сараптау, саралау, оқулықпен жұмыс, түсіндіру, көрсету, өз бетімен жұмыс орындау, ой шақыру, есеп шығару, жекелей және топпен жұмыс.
Сабақтың жабдықталуы:
Көрнекті құралдар:
Үлестірме материалдар:
тест;
жұмыс дәптері;
деңгейлік есептер.
Техникалық оқу құралдары:
CD, DVD дискілер;
Сұйық кристалды LCD теледидары;
Интерактивті тақта, компьютер;
Activote (тест тапсыру құрылғысы)
Қолданылған негізгі әдебиеттер
1. А.Е.Абылкасымова, К.Д.Шойынбеков Алгебра және анализ бастамалары Жалпы білім бертін мектептің 10 сыныбына арналған оқулық, Алматы, Мектеп 2011ж.
2. Ж А.Е.Абылкасымова, К.Д.Шойынбеков Алгебра және анализ бастамалары Жалпы білім бертін мектептің 11 сыныбына арналған оқулық, Алматы, Мектеп 2011ж.
3. Ж.А.Жүнісбеков, М.Ө.Өтебаев Арнайы цикл математикасы. Оқу құралы 2 басылым, Астана 2011ж.
4. А.Н.Шыныбеков Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып, Алматы,Атамұра 2011ж.
5. А.Н.Шыныбеков Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып, Алматы,Атамұра 2011ж.
Қосымша әдебиеттер
1. И.П.Рюстюмова, С.Т. Рюстюмова, Тренажер по математике Алматы 2011ж.
2. Т.Қ.Оспанов, Ш.Қ.Құрманалина Математиканың теориялық негіздері Оқулық Фолиант,
Астана 2012 ж.
3. Алгебра и начало анализа, А. Н. Колмогоров, Москва 1993 г.
4. Шың баспасының анықтамалықтары.
5. Түрлі баспалардың анықтамалықтары.
WEB сайттар тізімі
1. www.maths.kz
2. www.ustaz.kz
3. kk.wikipedia.org
Сабақтың барысы:
Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау (3 мин) – Біз бүгінгі сабағымызды сұхбаттасу мәдениетін қалыптастыру, ортақ пікір, тиянақты тұжырым жасауға үйрету, өзгелердің пікірін тыңдау, ізденіп, шешім қабылдау мақсатында сабақты интерактивті түрде өтемін. Ол үшін топты 3 топшаға бөлемін. Топшаларға білім деңгейі, белсенділігі әртүрлі студенттерді біріктіремін. Олар бірінің білімін екіншісі толықтырып, бір-бірін тартып жеңіске жетуге әрекеттенеді. Сабақта математиканың негізгі түсініктерін ашып қөрсету үшін сабақ сайыс түрінде өтеді. (топтарды топшаларға бөлу үшін қағазы 3 түсті фигуралар таратылады)
1 топ – Тәуелсіздік тобы (жасыл квадрат таңдағандар),
2 топ – Егемендік тобы (қызыл квадрат таңдағандар),
3 топ – Азаттық тобы (көк квадрат таңдағандар).
Сабақ барысында үй тапсырмасын тексеру кезеңіндегі тапсырмалар былый аталады: Білімге құштар жастар болғандықтан «Бәрін білгім келеді» сұрақ-жауап деп , «Өзіңді сына» кезеңі үйге берілген есептер. Келесі кезең 2 – Жаңа тақырыпты түсіндіру. 3-кезең – Пысықтау кезеңінде сайыс сабағын ары қарай жалғастырамыз: «Көкпар», «Алға», «Кім жылдам» турларынан тұрады. Сабақтың соңында сабақ жайлы пікірлеріңізді смайликтерді таңдау түрінде білдіресіздер.
- сабақ ұнады, жақсы түсіндім дегенді білдіреді.
- сабақ ұнады, түсіндім, әлі де түсінбеген жерлерім бар дегенді білдіреді.
Достарыңызбен бөлісу: |