Сабақ Күні: 26. 09. 2017. жыл Мұғалімнің аты-жөні: Жунисова Алмагул



Дата05.07.2018
өлшемі16,8 Kb.
#47266
түріСабақ


Сабақ: Музыка.

4-сабақ

Күні: 26. 09. 2017. жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Жунисова Алмагул

Сынып: 6 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Аңыз болған Құлагер.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.Дәстүрлі әншілік мектептердің және халық композиторларының шығармаларын ажырату.

.2.музыкалық жанр мен көркемдеуіш құралдарды анықтау,тыңдалған шығарманы талдау.

. 3 . әнді орындау барысында музыканың көңіл күйімен көркем бейнесін жеткізу.


Сабақ

Мақсаттары:

Барлық оқушылар :

Ақпарат жинақтай алады. халық комрозиторларының әнін тыңдайды,көркемдік сипатына талдау жасайды.

Қазаққа аңыз болған Құлагер ақын Ілияс Жансүгіровтің «Құлагер» атты поэмасына арқау болды


Оқушылардың көпшілігі :

Халық көмпозиторларының әнін тыңдайды,көркемдік сипатына талдау жасай алады.

Көркемдік бейнені жеткізе білуге тырысады.


Кейбір оқушылар :

Дәстүрлі әншілердің орындау мәнерін,интонациясын сезінеді.

Көркемдік бейнені жеткізуде сыныптастарына бағдар бере алады.


Бағалау критерийлері.

Әнді мәнерлеп орындау.

Өлеңді көркемдеп оқу..



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Өңірлік әншілік өнерді талдау және талқылау барысында сәйкес терминдерді қолданады, өз жұмысына түсініктеме беріп, оны жақсарту үшін ұсыныстар жасай алады.



Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Ақанның серінің Құлагерін жырға қосқан кім?

Дәстүрлі әншілік мектептерді тыңдау барысында мен...

Егер де мен өз жұмысымды жақсартар едім.



Құндылықтарды дарыту.

Халық композиторларының әнін тыңдауға үйрету, мәдени құндылықтарды дәстүрлі әншілік өнер арқылы оқушыларға дарыту.

Пәнаралық байланыстар.

Музыка және әдебиет

Бастапқы білім.

Алдыңғы сабақтан алған білімдері.

Жоспар Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет.

Ресурстар

Сабақтың басы.

Оқушылар әуендетіп амандасады. Психологиялық тренинг: Өлең айтып, күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып, сусындап, Білім бақыт табамыз.

1-тапсырма: Әнді тыңдау және талдау. Қазаққа аңыз болған Құлагер ақын Ілияс Жансүгіровтің «Құлагер» атты поэмасына арқау болды. Ақанның басына түскен бұл ауыр қайғыны ақын Ілияс Жансүгіров өзінің «Құлагер» атты поэмасында кеңінен толғайды. Құлагер қорылдайды қаныменен, Ақан да шырқырайды жаныменен. Егіліп, төгіледі Ақан сері, Зорлаған Құлагердің әніменен…. Оқушылар әннің мазмұнын әуенімен және суретке қарап, әңгімелейді. «Маңмаңгер» әннің аспаппен орындаудағы, үйлесімділігі ескерілуі керек. 2-тапсырма: Ақпарат іздеу. Әнді толықтай тыңдап, талдағаннан кейін оқушылар Ақанның шын аты Ақжігіт , халық оны «Ақан сері» атап кеткен. Қазақ халқында өзі әнші, өзі ақын, өзі домбырашы, өнерлі жігіттерді «сал сері» деп атаған. Ақан серінің Құлагер» деген аты болды Ойлан да, айт! Сен ат бәйгесін көрдің бе? Сен өзің ат бәйгесіне қатысар ма едің? Ат бәйгесіне қатысу үшін адам бойында қандай қасиеттер болу керек деп ойлайсың? Ұжымдық жұмыс: Оқушылар Ақан сері туралы ақпарат іздестіреді және « сал» ұғымына анықтама беруге тырысады.

Сандық жазу құрылысы (аудио немесе бейнедыбыспен) .


Сабақтың ортасы


3-тапсырма: Әнді орындау. Ақанның « Маңмаңгер» әні жай, әндете орындалады. Әнді орындау бір жағынан, әуенін есте сақтауына, дәстүрлі әншілік мектептерді ажыратуға ықпалы тиеді. «Қараторғай» Ақан сері. Орындауында «Ялла»

Мұғалім музыка тыңдата отырып көңілді музыка адамға күш-қуат беретінін,ал мұңды музыканы тыңдағанда адам жабырқайтынын түсіндіру



«Әннің де естісі бар, есері бар, Тыңдағандай құлақты тесері бар» деген ұлы ақын Абайдың өлең сөздерін қалай түсінесің? Ақанның «Құлагер « әні жайлы өз ойыңды қалай жеткізер едің?



СД дискімен тыңдату.

.


Сабақтың соңы



(Ұ) Оқушылардан бұрынғы үйренген әндерінің ішінен өздеріне ұнаған біреуін бірлесе таңдауын сұраңыз және оны қайталап,сабақ соңында таспаға жазып алыңыз.

Оқушыларды сабаққа қатысу белснділігіне қарай мадақтап,көтермелеп отырыңыз.



Тақырыпты қорытындылау.

«Бүгінгі сабақта менің көңіл күйім қандай болды

Маған қызықты не болды? Нені есіме сақтаймын?»

Өзін-өзі бағалау. Бағдаршамның қызыл түсін көрсеткен оқушылардан себебін сұрап, оқушыға келесі сабақтарда ерекше көңіл бөлуді ұмытпаңыз.





Саралау Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау –оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Дәстүрлі әншілік мектептерді тыңдау, барысында мұғалім оқушыларға еөмек ретінде арнайы сипаттамалық тірек ұсына алады.Дәстүрлі әншілік орындаушылық мектептерді тыңдау талдау оқушылар мұғалім көмегіне жүгінбей ,өз пікірін айта алады..

Бақылау, тыңдау,оқушыларға ойлануға берілген сұрақтар;

-Ақан серінің шын аты кім?

Ақан серінің жүйрік атын қалай атаған?

Бәйгеге қанша ат қосылып еді?

Құлагердің жүрісіне арнап Ақан сері қандай ән шығарған?

Ілияс Жансүгіріов Құлагердің өлімін қалай бейнелейді?



Денсаулық сақтау технологиялары.

Белсенді іс әрекет түрлері.



Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет