Сабақ негізделген оқу мақсаты Инсулин гормонының қандағы мөлшерін реттеуін және одан туындайтын ауруларды түсіну



бет1/3
Дата05.06.2017
өлшемі0,7 Mb.
#17822
түріСабақ
  1   2   3

Сабақ: Ұйқы безінің инсулин гормонының қандағы глюкоза мөлшерін реттеудегі рөлі

Мектеп:Шортанбай жалпы орта мектебі.


Күні:

Мұғалім есімі:Ұзағалиева Құралай Шапхатқызы


Сынып:8 «а»

Қатысқандар:14

Қатыспағандар саны: жоқ


Сабақ негізделген оқу мақсаты

Инсулин гормонының қандағы мөлшерін реттеуін және одан туындайтын ауруларды түсіну.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:1. Ұйқы безінің бөлінетін гормондарды біледі.
2.Ұйқы безінің ұзындығын біледі.


3.Ұйқы безі мен жыныс безін ажыратады..

Оқушылардың басым бөлігі: 1.Инсулин және глюкаген гормондарын бөлетінін біледі.

2. Инсулин гормоны төмендегенде көмірсулар зәрге түсетінін біледі

Кейбір оқушылар:1.Ұйқы безінің қызметін біледі.

2.Ұйқы безінің қандай гормондары арқылы қандағы қант денгейінің реттелетінін біледі.

Тілдік мақсат

Оқушылар: - Ұйқы безінің құрылысын біледі.

- Ұйқы безінің қызметін біледі.



- Қандай аурулармен ауыратынын біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Гормондар –биологиялық белсенді химиялық зат. Инсулин. Қантты диабет. Глюкаген.Глюкоза.




Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

- Ұйқы безінің құрылысы қандай ?

- Олардан бөлінетін гормондарды топтастырады

- Гормондар әрекетін топтастырады.

-Бездердің белсенділігінің өзгеруі мен соған сәйкес аурулармен танысады.




Алдыңғы оқу

Қалқанша без, оның гормондарының қызметі турлы өткен тақырыпты еске түсіру.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Оқу үшін бағалау

Басталуы 3мин

5мин


2 мин

Ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін шеңберге тұрып, «Не ортақ?» тренингін өткіземін. Оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасы орнайды. Не ортақ ? екеніне сыни ойлана отырып жауап береді (Мыс: мектеп ортақ, білім ортақ, туған жеріміз ортақ...) Оқушыларды биологиялық тирмендер бойынша топқа бөлу және топ басшысын тағайындау.
«Әуедегі сұрақтар» әдісі.Үй жұмысын тексеру.Шардың ішіне сұрақтар жазылып салынады оқушылар шарды жарып ішіндегі сұраққа жауап береді, көмек керек болса тобы көмектеседі.

Мақсаты:Оқушыларды болжам жасауға, өз ойын құруға , оны қорғауға мүмкіндік беру.

- Қалқанша бездің құрылысы мен қызметін сипаттау.

-Мексидема ауруы оның белгілері мен емдеу жолдары.

-Жемсау немесе зоб ауруы.

-Зобты қалай болдырмауға болады.

- Кретинизм ауруы және емдеу жолдары.

- Базедов ауруы қандай ауру , оны алғаш зерттеген кім ?

-Эндомиялық зоб белгілерін атаңдар.

Қалыптастырушы бағалау.

«Миға шабуыл» Жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

1.Қандай бездерді оқып үйрендік?.

2.Аралас бездерге қандай бездер жатады?

3.Ұйқы безінен қандай гормондар бөлінеді?

4.Қантты диабет туралы және ауруының пайда болуы туралы естідіңдер ме?

« Бір медаль, бір миссия »




Ортасы

6 мин


6мин
6мин

2мин




«Білім еліне саяхат»

Мақсаты:Оқушылардың бір-бірін оқытуына мүмеіндік беріледі.

I топ Ұйқы безінің құрылысы мен қызметі

II топ Инсулин гормонының қандағы глюкоза мөлшерін реттеуі.

III топ Қантты диабет ауруының дамуына қандай факторлар әсер етуі.

Оқушылар постер және слайд арқылы қорғайды.

Қалыптастырушы бағалау.


«Бас бармақ»



Аяқталуы 5мин
3мин

2мин


«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі

Мақсаты:Ойларын дамыту, шығармашылық жұмысқа баулу, шешім қабылдауға үйрету.

Ақ қалпақ- ақпараттар, сандар, фактілер.

Сары қалпақ-логикалық позитивті ойлау.

Қара қалпақ-логикалық негативті ойлау.

Қызыл қалпақ-ішкі сезім , эмоция.

Көк қалпақ-қорытынды жасау.

Жасыл қалпақ- шығармашылық ойлау.

Сәйкестендіру . Қалқанша бездің гормондары, ұйқыбездің гормондары,қызметі бұзылғанда туындайтын ауруларды сәйкестендіру. Интербелсенді тақтамен жұмыс.

Қалыптастырушы бағалау.

Білім ағашы.(Оқушылар сабақ бойынша рефлексия жазып жапсырады)

«Сыншы дос»




Қосымша ақпарат

Е.Очкур. Л .Аманжолова. Р.Жұмабаева Биология адам. 8-сынып

Ғаламтор материалдары.Интербелсенді тақтамен жұмыс


Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?



1.Ұйқы безінің қызметін топтастыру.

2.Бездердің белсенділігінің өзгеруі мен соған сәйкес организмдегі бұзылулар арасындағы байланысты көрсету (кестемен жұмыс)

3.Қантты диабет ауруының дамуына қандай факторлар әсер етеді? (Жоба қорғау)



Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Табыс критерийі

Оқу мақсатыы


Критерий


Дескрипторлар


Жеттім


Талпындым


ОМ1

А

-Ұйкы безінің құрлысын біледі.

-Ұйқы безінің қызыметін түсінеді.

-Ұйқы безден бөлінетін гормондарды ажыратады.



















ОМ2

А




-Инсулин гормонын біледі.

-Инсулин гормонының қандағы глюкозаны реттейтінін түсінеді.

-Инсулин гормоны төмендегенде адамдарауруға шалдығатынын ұғынады.






ОМ3

А




-Ұйқы безі мен жыныс бездерін ажыратады.

-Қантты диабет ауруының қалай пайда болатынын біледі.

-Емдеу және алдын алу жолдарын біледі.

















7-9 ұпай «5»

5-6 ұпай « 4»

3-4 ұпай «3»







Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

Химия.

Топтың ережесін сақтау

Интербелсенді тақта.








Рефлексия Сабақ\ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не біледі ? Сыныптағы ахуал қандай болады? Мен жоспарланған саралау шаралары тимді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз )?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады.( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? )



1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетінін білдім.



Сабақтан көріністер



Әуедегі сұрақтар әдісінен Топтық жұмыс сәтінен



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет