САБАҚ: Сапарғали Бегалин «Бала Шоқан»
|
Күні: 18.02.2017
|
СЫНЫП: 5 б
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Өлмейтұгын артына сөзі мен ісін қалдырған Шоқан өмірін үлгі ала білу. Әңгімені жан-жақты меңгеріп , талдай білу, өз ойын еркін жеткізе білу, салыстыру, қорытынды жасай алу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
1.Шоқан Уалихановтың кім екенін біледі
2. «Бала Шоқан әңгімесінің мазмұнын біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Өз ойын жеткізе біледі
Әңгімедегі кейіпкерлерге мінездеме бере алады
|
Кейбір оқушылар:
|
Әңгімеге талдау жасай алады
Қоғаммен байланыстара алады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Қайырымды-Шоқан. Өнерлі мысық. Тентек Жақып
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Өнер, мүсін, қайырымдылық, Шоқан,
|
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Құйрықты жұлдыздай жарқ етіп
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
«Мен Шоқандай боламын»
|
Алдыңғы оқу
|
Сапарғали Бегалин «Бала Шоқан»
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
|
Басталуы
Жағымды атмосфераны қалыптастыру
2мин
|
Сәлемдесу
Шаттық шеңберін құрып, психологиялық ахуал орнату
Психология лық дайындық
Оқушылармен бірге айтамыз.
"5" болсын алар бағамыз
Біліммен бақыт табамыз
Өнерменен өрістеп
Өсе берсін санамыз
Мақсатымыз білім алу
Міндетіміз еңбек ету
Қима қағаздар арқылы 3 топқа бөлу. (мүсіндер бейнеленген)
|
Ортасы
Қызығушылықты ояту
5 мин
«Ой шақыру»
5 мин
Конвердт
сұрақтар
5мин
«Бас бармақ» әдісі
10мин
«Топтық жұмыс»
«Алақан жұдырық» әдісі
10мин
Семантикалық карта
5мин
Рефлексия
|
«Адасқан әріптер»
С А,Р,И,Ғ,А,Л,А П-
Б,И, Н,Е, А,Г,Л-
А,Л,А,Б-
Н,О,Қ,А,Ш-
Әріптердің орнын тауып, бүгінгі тақырыпты анықтайды
Ендеше тақырыпты анықтап болсақ, бүгінгі сабағымызға қандай мақсат қоямыз?
Әңгіме бойынша талдау ;
Кейіпкерлер әлемін тану;
-Балалар,алдарындағы қағаздан не көріп тұрмыз?
-Мүсіндер
-Мүсін неден жасалады?
- Саз балшықтан, ағаштан, қоладан
-Ол кімнің мүсіндеріне ұқсайды?
-Мысықтың
-Мысықтың өнерін кім тани білді?
-Шоқан
-Жазушы өзінің естелігінде «Бала Шоқан» әңгімесінің жазу себебін қалай түсіндіреді?
Әр топ алдарындағы конвертте өздерің дайындаған сұрақтарынды оқып келесі топқа қоямыз
Шоқанның Шоқанатануы туралы айтып беріңдер
Шоқанның туған жері
Шоқанның өнері
Шоқан қазақтың тұңғыш зерттеушісі
Шоқан Уәлихановтың нақыл сөзін айт
Шоқан «Құйрықты жұлдыздай» жарқ етіп сөнді дегенді қалай түсінесің?
Топ бір –бірінің жауабын бағалайды
тапсырма
1-топ Әңгіме бөлімдеріне тақырып қоямыз
І. Мүсінші Мысық
ІІ. Уәде еттің орында
ІІІ. Достық пейіл (Қайырымдылық)
2-топ Бала Абай мен Бала Шоқанды салыстыру
3-топ Шығарма кейіпкерлерін жазу (
2 -тапсырма
Топ өздерін бағалайды
1-топ Сахналық көрініс ( Әңгіменің бірінші бөлімі)
2-топ Кейіпкерлерге мінездеме беру
№
|
Кейіпкер
|
Мінездеме
|
Шығармада
|
1
|
Шоқан
|
Қайырымды, әділ уәдеге берік өнерді құрметтейді
|
Мысықты үйіне әкеліп тамақ береді.Киім береді. Інісінің әрекетәне тоқтау салады
|
2
|
Мысық
|
Өнерлі, зерек
|
Мүсін жасайды. Болашығын ойлай алады
|
3
|
Жақып
|
Тентек, өнерге қызықпайды,
|
Үйіне келген балаға
|
3- топ Ермексаздан мүсіндер жасау
Кейіпкерлер шығармадан үзінді
|
Шыңғыс
|
Шоқан
|
Жақып
|
Мысық
|
Анасы
|
Теңеу
|
Эпитет
|
Сен істей ғой шебер болсаң!
|
|
*
|
|
|
|
|
|
Ә, жарайды, бара ғой, екі айтпаған жақсы
|
*
|
|
|
|
|
|
|
Кездемеден көйлектік шыт жыртып берші
|
|
|
|
|
*
|
|
|
Құйрығын қара, тап иттің құйрығы
|
|
|
*
|
|
|
|
|
Бауырсақ бересің бе, қант берсің бе?
|
|
|
|
*
|
|
|
|
«Зерделі сұрақ, ұтымды ой» Сұрақтарға жауап беру
Шоқан мен Мысық қай жерде кездесті?
Шоқан Мысықты қайда ертіп келді ?
Шоқанның үй-іші Мысықты қалай қарсы алды?
Мысық нені ермек ететін еді?
Шоқан Мысықтың өнерін қалай бағалады?
Шоқанның бойынан қандай қасиеттерді байқадың?
Шоқан қандай бала?
|
Аяқталуы
|
Үйге тапсырма
«Мен Шоқандай боламын» эссе жазып келу
|
|
Рефлексия
Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсатына жетті
Қазақтың тұңғыш ғалымы Шоқан Уәлиханов өмірімен танысты
Сыныпта оқушылар өте белсенді болды
2мин уақыт жетпей қалды
Мен жоспарымда қалыптастырушы бағалаудың бірнеше түрін пайдаландым, бағалау парақшасын пайдаланбады келесі сабақта пайдаланып көрмекшімін
Бала озінің қаншалықты бағалай алғанын анықтау мақсатында
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Топтық жұмыс табысты болды
2: Қалыптастырушы бағалау түрлері
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Топтағы түрлі әдіс-тәсілдер
2: Рөлдік ойындар
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Топтағы бірлескен іс-әрекет
Диалогке түсу арқылы оқыту
|