Сабақ тақырыбы : Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30;
5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Ондық бөлшектің анықтамасын, ондық бөлшекті жай бөлшекке және жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырудың алгоритмін біледі, тең ондық бөлшектерді анықтай алады.
Ондық бөлшектермен амалдар орындау үшін ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды қолданады.
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруда күрделі есептерді шығаруда іс жүзінде қолданады.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 минут
|
- ондық бөлшектер
- дұрыс бөлшектер
- бұрыс бөлшек
- аралас сандар
65,931 санын разрядтар бойынша жіктеу.
Ондық бөлшек түрінде жазыңыз: ;; ;;
Жауабы: 0,3; 0,0005; 4,03; 51,032; 2,01.
Мына бөлшектердің қайсысын ондық бөлшек түрінде жазуға болады: .
Жауабы: 8,13; 35,302; 5,7; 7,0034; 0,061.
Сұрақтарға жауап беріңіз:
1) Ондық бөлшектің жазбасында қай разрядтардың арасына үтір қойылады? (бірлік пен ондық үлес арасына)
2) Үтір алдында жазылған сан нені білдіреді? (бүтін бөлікті)
3) Үтірден кейінгі жазылған сан нені білдіреді? (үлесті немесе бөлшек бөлікті)
4) Үтірден кейін қанша сан болатынын қалай анықтауға болады? (бөлшектің бөліміндегі нөлдерге байланысты)
5) Бөлімі 1000 болса, үтірден кейін қанша сан болады? (3 сан)
|
Презентация, Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5, 6
|
Сабақтың ортасы
23 минут
|
1,043 санының жай бөлшек түрінде жазылуы: . (-)
«нөл бүтін он мыңнан отыз жеті» ондық бөлшегінің санмен жазылуы 0,00037. (-)
5 цифрасы 6, 435 санының мыңдық разрядында жазылған. (+)
19 метрдің километрмен жазылуы: 0, 00019 км. (-)
0, 008 тоннаны килограммен жазсақ 8 кг. (+)
- Мен тұжырымды айтамын. Егер сіз онымен келіссеңіз - тұрасыз, ал егер келіспесеңіз – отырасыз.
- дұрыс бөлшек; (тұрады)
- бірден үлкен; (отырады)
ондық бөлшек түрінде жазуға болады; (отырады)
бүтін бөлігін бөліп алуға болады; (тұрады)
ондық жазылуында үтірден кейін 2 цифр тұрады; (отырады)
- дұрыс бөлшек; (отырады)
Жаңа білімді меңгеру кезеңі.
Топтық жұмыс
Саралау тәсілі: "Диалог және қолдау көрсету" (Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қою. Қолдау көрсетемін және ынталандырамын)
"Ой қозғау" әдісі
Оқушылар жай бөлшектерді салыстырады . Дәптерге тиісті жазбаларды жазады.
0,7; 0,70; 0,700 сандарын салыстыруды ұсыныңыз.
Қандай заңдылық байқадыңыз? Бұл бөлшектердің қандай қасиеттері бар?
Осы заңдылықты ереже түрінде жалпылаңыз.
Мұғалім оқушылардың ой жұмысын «Егер ондық бөлшектің соңына нөлді тіркесе немесе алып тастаса, онда берілген бөлшекке тең бөлшек шығады» тұжырымына бағыттайды.
Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну
АВ кесіндсінің ұзындығы 6 см немесе 60 мм. Ұзындықтың екі мәнінде дециметрмен жазыңыз. Сізде не шықты?
6 см = 60 мм болғандықтан, АВ = 0,6 дм = 0,60 дм.
|
Сандары бар карточкалар
Презентация
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11
Слайд 12
Слайд 13
Слайд 14
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктеу тапсырмалары, нақты оқушыдан күтілетін нәтиже арқылы, оқушыға көрсетілетін жекелеген қолдау, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалы мен ресурстарды таңдау арқылы көрінеді (Гарднер бойынша интеллект теориясы).
Саралау сабақтың кез келген кезеңінде уақытты ұтымды пайдалану арқылы қолданылуы мүмкін.
Белсенді оқу –әрекеті:
"Бес сұрақ"," Сұраққа жетіп ал","Ой қозғау"
"Миға шабуыл", «Ойлан – жұптас – бөліс» әдістері
Саралау тәсілі: "Жіктеу"әдісі (аралас топ) «Қарқын», "Диалог және қолдау көрсету" .
|
Оқушының жұмысын бақылау және диалогты қолдану арқылы жүргізіледіОқушылар тақырыпты меңгеру барысында топтық, жеке жұмыс орындауда қалыптастырушы бағалау түрлері: «Мұғалімнің мадақтауы»,"Шапалақ", «Бағдаршам», «Екі жұлдыз, бір тілек », «+, - », "От шашу", "плюс, минус, қызықты" әдістері. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы бағаланады. Сабақ соңында рефлексия қолданылды.
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Достарыңызбен бөлісу: |