Сабақ тақырыбы Анықталған интегралдың қолданылуы. Айналу денесінің көлемі



Дата20.04.2022
өлшемі0,99 Mb.
#140169
түріСабақ
Байланысты:
1 математика 11 сынып Интеграл және алғашқы функция Айналу денесінің көлемі қысқа мерзімді жоспар


Алғашқы функция және интеграл



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Анықталған интегралдың қолданылуы. Айналу денесінің көлемі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.1.7 - анықталған интегралдың көмегімен айналу денесінің көлемін есептеу формуласын біледі және қолданады;

Сабақ мақсаттары

- анықталған интеграл көмегімен айналу денесінің шамасын есептеу формуласын оқып үйрену. Есеп шешуде қолдану.

Жетістік критерийлері

- Функция графигін салады
- Айналу денесін анықтайды
- Көлем формуласына дұрыс қояды
- Аралықтарды анықтайды
- Көлемді дұрыс табады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:
- интегралдау әдістерінің түрлері туралы айта алады;
Бөлім бойынша лексика мен терминология

  • интегралдау;

  • бөліктеп интегралдау;

  • айнымалы енгізу;

  • айналу денелерінің көлемі.

Құндылықтарды дарыту


-өмір бойы білім алуға бейімделеді;
-Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру;

Саралау түрі 

Денгейлі тапсырмалар

Пәнаралық байланыстар

Биология, физика

Жаһандық ақпарат

-

АКТ қолдану дағдылары

-

Бастапқы білім

Функция графигі, анықталған интеграл

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер



Сабақтың басы



Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал туғызу
Миға шабуыл: Сәйкестендіріңіз

Тапсырма:


Қалыпты өлшемдегі футбол добын төмендегі функция графигін, сызбада көрсетілгендей, Ох осьі маңында айналдыру арқылы алуға болады:






Осы модельді пайдаланып, футбол добының көлемін есептеңіз:



Тақырыпқа шығу, мақсатты анықтау.

Сабақтың ортасы

Сыныпты үш топқа бөлу, әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.
1-тапсырма:
Сорпаның тостағын мына функция графигін Ох-осьі маңайында айналдыру арқылы модельдеуге болады:

Сорпа ыдысының көлемін табыңыз, мұндағы x және y дюйммен өлшенеді.
Дескрипторлар:

  • Аралықтағы функция графигін салады;

  • Айналу денесін көрсетеді;

  • Айналу денесінің көлемін табу формуласын дұрыс қолданады;

  • Айналу денесінің көлемін дұрыс есептейді.

Жауабы:



2-тапсырма:
Реактивті ұшақтың қанатындағы резервуар мына функция және Ox-осьімен шектелген аймақтың айналуымен модельденеді

мұндағы x және y метрмен өлшенеді (суретті қараңыз). Резервуардың көлемін табыңыз.



Дескрипторлар:

  • Айналу денесін көрсетеді;

  • Айналу денесінің көлемін табу формуласын дұрыс қолданады;

  • Айналу денесінің көлемін дұрыс есептейді.




3-тапсырма:
Тоғанға балықтың бір түрін жинау керек. 500 текше фут тоған суымен тамақтану бір балықты жеткілікті мөлшерде қамтамасыз ете алады. Тоған шамамен дөңгелек, оның орталығында 20 фут тереңдікте және радиусы 200 футқа жетеді. Тоғанның түбін мына функциямен модельдеуге болады

а) тоғанда қанша су бар?
б) Тоғанға қанша балық сияды?



Дескрипторлар:

  • Аралықтағы функция графигін салады;

  • Айналу денесін көрсетеді;

  • Айналу денесінің көлемін табу формуласын дұрыс қолданады;

  • Айналу денесінің көлемін есептейді.

Әр топ шешімін плакатқа жазып көрсетеді. Графигі мен шешуін GeoGebra бағдарламасы бойынша тексеру.

Сабақтың соңы

Рефлексия
Қызыл – түсінген жоқпын
Сары - әліде жаттығу керек
Жасыл – барлығы түсінікті



Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Қауіпсіздік ережелері








Рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).
1:


2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:


2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет