Сабақ тақырыбы Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері Сабақ түрі Жаңа сабақты меңгеру



бет1/2
Дата30.10.2019
өлшемі59,98 Kb.
#50783
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
сабак 8 арифмет

Қысқа мерзімді жоспар


8.1А Квадрат түбірлер жәнеиррационал өрнектер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері

Сабақ түрі

Жаңа сабақты меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.1

арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану



Сабақмақсаттары

Оқушылар:

- арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін біледі;

- арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін квадрат түбірдің мәнін есептеуде және өрнектерді ықшамдауда қолдана алады;


Бағалаукритерийлері

Оқушылар:

  • арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін біледі;

  • арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін түбірдің мәнін есептеуде және өрнектерді ықшамдауда қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- түбірдің мәнін есептеуде және түбірі бар өрнектерді ықшамдауда арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдануын ауызша негіздейді.



Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- квадрат түбір;

- арифметикалық квадрат түбір;

- көбейтіндінің түбірі және түбірлердің көбейтіндісі;

- бөліндінің түбірі және түбірлердің бөліндісі;

- квадрат түбір астындағы жұп дәрежелі өрнек.



Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- көбейтіндінің түбірін табу үшін ...

- бөліндінің түбірін табу үшін ...

- жұп дәрежелі өрнектің квадрат түбірі ...

- берілген санның түбірін табу үшін оны ... сандарының көбейтіндісі/бөліндісі түрінде жазамыз.


Құндылықтарды

Дарыту

Сабақ өту барысында әдепті сөйлеуге, уақытты үнемдеуге баулу. Сонымен қатар еліміздің басты байлығы - тәуелсіздігіміздің тірегі болар және елбасы Н.А.Назарбаевтың «Мәңгілік ел» идеясын дамытатын білімді ұрпақ бола алатынын ұғындыру.

Пәнаралықбайланыстар

Математиканың тарихы

АКТ қолдану

Дағдылары

http://interneturok.ru/ru/school/algebra/8-klass/funktsiya-y-x-svoystva-kvadratnogo-kornya/irratsionalnye-chisla

Бастапқы білім


Натурал және бүтін көрсеткішті дәреженің анықтамаларын, дәреженің қасиеттерін білу; дәреженің мәнін есептеу дағдысы, санды санның квадраты түрінде жаза алу; толық квадраттан түбір алу дағдысы.


Сабақбарысы.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет


Ресурстар

Басталуы

0-2 мин
2-5 мин



1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеп, сынып тазалығы мен қажетті құрал-жабдықтарының дайындығын тексеру.

2.Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеру, оқушылар есебіндегі байқалған кемшіліктерді жою, оның пайда болу себептерін анықтау.




Сабақтың ортасы
5-8 мин

8-15 мин


15-25 мин

25-35 мин

35-38 мин


3.Тиімді сұрақ-ұтымды жауап.

1. Өткен сабақ пендәреженің қасиеттерін еске түсіру арқылы сабақтың мақсатын анықталады.



Оқушыларға қайталауды ұйымдастыру мақсатында төмендегі сұрақтардың бірі беріледі. Олар екі шеңбер жасап (ішкі және сыртқы) бір-біріне қарама-қарсы тұрып, өздерінің сұрақтарын қояды.

1)Санның квадрат түбір деп қандай санды айтады?

2)Санның квадрат түбірін анықтау амалын қалай атайды?

3) Теріс емес санның арифметикалық квадрат түбірі деп қандай санды атайды? Оны қалай белгілейді?

4)Оң санның неше квадрат түбірі бар?

5)Қандай санның бір ғана квадрат түбірі бар?

6)Дәреженің қасиеттері қандай?
4. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қорытып шығару

Оқушыларды үш топқа бөліп, әр топ бір қасиетті дәлелдейді. Кейін олар JigsawPazzleәдісі бойынша араласып, яғни әр топтың мүшесінен құралған жаңа топ құрап, ондағы әр мүше басқаларына өз тобының дәлелдеген қасиетін көрсетеді.



1-топ

Мынадай мысалдарды шешуді ұсыныңыз:

1.Өрнектің мәнін тап:

1)  мен ;

2)бен.

Оқушылар алынған жауаптарын салыстырып, төмендегі теореманы қорытып шығарады.



1-теорема.Көбейтіндінің квадрат түбірі көбейткіштердің квадрат түбірлерінің көбейтіндісіне тең.

Егер жәнеболса, онда.


2-топ

Мынадай мысалды шешуді ұсыныңыз:



және

Оқушылар алынған жауаптарын салыстырып, төмендегі теореманы қорытып шығарады.



2-теорема.Бөліндінің квадрат түбірі квадрат түбірлердің қатынасына тең. жәнеүшін, онда

.
3-топ

Мынадай мысалды шешуді ұсыныңыз:



  1. ;

  2. .

Оқушылар алынған жауаптарын салыстырып, төмендегі теореманы қорытып шығарады.

3-теорема.Кезкелгенх үшінтеңдігіорындалады.

Жалпы жағдайда , мұндағы k – кез келген натурал сан.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет