Сабақ тақырыбы Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру



Дата26.01.2022
өлшемі68,34 Kb.
#129885
түріСабақ
Байланысты:
5e061a6fae4c5






Қысқамерзімді жоспар бөлімі

3-бөлім. Физикалық география. 3.1 Литосфера






Күні: 16.10.19

Мұғалімнің ТАӘ: Алманиязова С.А.




Сынып:

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны: 0




Сабақ тақырыбы

Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.1.6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді




Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Қазақстанның минерладық ресурстарына баға бере алады



Оқушылардың көпшілігі:

Қазақстанның минералды ресурстарының таралуына зерттеу жұмысын жүргізе алады



Кейбір оқушылар:

– Минералдық ресурстарды игеруге қатысты мәселелерді шешу жолдарын ұсына алады.






Бағалау өлшемі

Оқушылар:

Минералды ресурстарыдың таралуын аймақтар бойынша ажыратады, олардың өндіру және өңдеу орталықтарын біледі, игерілу деңгейіне баға бере алады






Тілдік мақсаты

  • алуан түрлі ақпараттарды (мәтін, сызба, кескін) оқи алу дағдысын дамыту;

  • топтық және ұжымдық жұмыс кезінде бірін-бірі тыңдау дағдысын дамыту;

  • материалды талқылау, түсіндіру барысында географиялық терминдерді қолдану.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Сұхбаттар мен хат жазуға арналған пайдалы сөйлемдер:





Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриоттық және өз Отанына деген сүйіспеншілік




Пәнаралық байланыстар

Экология




Тірек білімі



9-сыныптың география курсындағы «Литосфера» тарауының «Қазақстанның минералдық ресурстары» және «Минералды шикізаттарды өндіру және өңдеу орталықтары» тақырыптары бойынша алған білімдері.




Сабақ барысы




Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарлы іс-әрекет

Ресурстар




Сабақтың басы



Топқа бөлу

Оқушылар ортаға шығады. Сұрақтар жазылған текше тасталады. Сол сұрақтарға жауап берген оқушылар капитан болады. Кен орындарын картадан көрсеткен оқушылар капитандардың командасына жиналады.

1-топ. «Мұнайшылар»

2-топ. «Шахтерлер»

3-топ. «Сарапшылар»

Текше сұрақтары:

1)Қашаған, Қарашығанақ, Теңіз кен орындарын не өндіріледі?

2)Қарағанды, Екібастұз, Майкүбі кен орындарын не өндіріледі?

3)Текелі, Мырғалымсай, Ащысайдан не өндіріледі?

4)Қоңырат, Саяқ, Бозшакөлден не өндіреді?

5)Мұнай және газ өңдеу зауыттары қай қалаларда орналасқан?

6)Қорғасын және полиметалл комбинаттары қай қалаларда орналасқан?



Оқушылар үйден дайындап келген жобаларын слайд бойынша қорғайды






Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

1.Әр топ өзінің минералдық ресурсына баға береді

  1. Қарағанды көмір алабына баға беріңіз.

Сипаттамасы

Қарағанды көмір алабы

Географиялық орны




Ресурспен қамтамасыз етілуі




Өндіру әдісі, сапасы




2. Қарашығанақ газ алабына баға беріңіз




Сипаттамасы

Қарағанды көмір алабы

Географиялық орны




Ресурспен қамтамасыз етілуі




Өндіру әдісі, сапасы




3.Соколов-Сарыбай кен орнына баға беріңіз




Сипаттамасы

Қарағанды көмір алабы

Географиялық орны




Ресурспен қамтамасыз етілуі




Өндіру әдісі, сапасы





ХОУ ойыны

Х-сұрақтары:

1)Магмалық тау жыныстарына қандай пайдалы қазбалар кіреді?

2)Радиоактивті металдарға қандай металдар бар?

3)Қазақстан қандай металдардан әлемде бірінші орын алады?

О-сұрақтары

1)Шөгінді тау жыныстарына қандай пайдалы қазбалар кіреді?

2)Көмірсутекті шикізатқа қандай пайдалы қазбалар енеді?

3)Қазақстан қандай металдардан екінші орынды алады?

У-сұрақтары

1)Метаморфты тау жыныстарына қандай пайдалы қазбалар кіреді?

2)Сирек металдарға не жатады?

3)Қандай пайдалы қазбалардан сегізінші орынды алады?


Х

О

У

10

10

10

20

20

20

30

30

30


3.Топтарға картамен жұмыс тапсырылады.

«Мұнайшыларға» кескін картада шартты белгілер беріледі минералды ресурстардың атын жазып шығу

«Шахтерлерге» кескін картада қалалардың аты жазылады не өндіретінін жазу

«Металлургтерге» кескін картада өндіріс орындарының шартты белгілері беріледі кескін картаға өндіріс орындарының атын жазу


4.Минералды ресурстарды өндіру және өңдеуге қатысты мәселелерді біріктіріңдер

Мұнай құбырларының ескіруі

Мамандармен қамтамасыз етілуі

Жабдықтардың ескіруі

Кен орнын пайдалануда ұлттық компаниялардың үлестерінің төмендігі

Үлгі алу және сараптама жүргізу

Сыртқы қарыздар

Техникалар мен технологиялық жабдықтар











Сабақ соңы

5. Қазақстанның минералды ресурстарына STEEPLE арқылы баға беріңіз:



Әлеумет

Технолог

Экономи

Қорша-




Құқық

Этника




ған орта

Саяси

лық




тық




тік

иялық

калық



























Дескриптор Білім алушы
 минералды ресурстардың әлеуметтік жағынан оң әсерін анықтайды;


  • минералды ресурстардың технологиялық жағынан тиімділігін қарастырады;




  • минералды ресурстардың экономикалық жағынан тиімділігін сипаттайды;




  • минералды ресурстардың қоршаған ортаға кері әсерін талдайды;

  • минералды ресурстардың саяси жағынан оң әсерін талдайды;







  • минералды ресурстардың этника аралық интеграцияға әсерін бағалайды.






Кері байланыс

Құпия текше

Оқушылар сабаққа қатысты пікірлерін білдіреді







Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет