Сабақ тақырыбы Ежелгі ата-бабаларымыз



Дата08.09.2017
өлшемі139,68 Kb.
#31042
түріСабақ

Пән:Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстанның тарихи тамырлары

Мектеп: М. Атымов атындағы №6 орта мектеп

Күні:16.01.17.

Мұғалімнің аты-жөні: Баскабаева Г

Сынып: 1 «б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Ежелгі ата-бабаларымыз.







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.2.1 Көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау.

1.3.4.1 Дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Көрнекі материалдар негізінде

сақтардың өмір салтын сипаттайды; Томирис туралы

әңгімелейді .

Көптеген оқушылар:Сұрақтар қоя алады.

Кейбір оқушылар: Томирис патшайым кейіпіне кіріп, оның атынан сөйлейді.

Бағалау

критерийлері

Сақтардың өмір салтын сипаттау; Томирис туралы әңгімелеу.

Тілдік мақсаттар


Өз пікірін айту; басқа адамның атынан әңгіме айту; толық жауап беру, мысал келтіру, қайталап айту.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Сақтар қандай халық болған?Сақ ханшайымы кім болған?

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Көшпенді халық, бостандық.Томирис.

Құндылықтарды дарыту


Тарихымызды білу, қастерлеу;

Әйелге деген құрмет көрсету,қайсарлыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

слайд

Бастапқы білім


Ежелгі адамдар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Психологиялық ахуал.

Сабақтың ұранынан бастайық.

Біз қандаймыз,қандаймыз?

Шұғылалы таңдаймыз.

Сабаққа біз дайынбыз,

Әрқашанда әзірміз.

Өткенді пысықтау.

  • Бүгін сабақта біз саяхатымызды жалғастырамыз. Өткен сабақта біз алғашқы адамдар туралы айтқан болатынбыз. Олар туралы білгенімізді қайталап кетейік.

Кубизм әдісі бойынша қайталау.

Не білеміз?Алғашқы адамдар қайда пайда болды?

Сипатта. Алғашқы адамдар қандай болды?

Салыстыр. Алғашқы адамдардың қазіргі адамдардан айырмашылығы қандай болды?

Жаңалық.Отты қалай алды?

Тұрмысы. Олар қайда тұрды?

Азығы. Қандай азықпен тамақтанды?

Қалыптастырушы бағалау:Дұрыс жауап бергендер жолдорба алады.

Бүгінгі сабақта тарихқа саяхатымызды жалғастырып, ежелгі ата- бабаларымыз туралы білетін боласыңдар. Олар кімдер болған екен?

Ребус шешу.

Садақ ,айбалта,қылыш.

Алдынғы әріптерден шыққан сөз. Сақ.

Бүгін сабақта сақтар туралы айтатын боламыз.

Слайд бойынша :

Біздің ежелгі ата-бабаларымыз - сақтар .Олар көшпенді халық болған.Олар өмір үшін қолайлы, әрі мал үшін шөбі шүйгін жерлерге көшіп отырған. Жау келгенде, тіпті ,әйелдері де қорған бола білген. Олардың басшысы- Томирис ханшайым . Ол –ержүрек, ер мінезді , ақылдылығымен көзге түскен. Сол заманда Томирис ханшайымы еліне парсы патшасы Кир шапқанда , елін жаудан қорғап, парсы патшасын өлтіреді. Сол кезден бастап сақтар әйел адамға үлкен сыйластықпен қараған. Сақ қоғамы үшке бөлінген. Жауынгерлер, абыздар, малшылар мен егіншілер.

Текше


Сұрақтар тақтаға ілінген.

Ребус


Садақ , айбалта,қылыш.

Сабақтың ортасы

Сергіту сәті.



Оқулықпен жұмыс.

Топтық жұмыс:

1-Топ.Суретке қараңдар. Сурет бойынша сақтар туралы әңгіме құраңдар.

Тірек сөздер. Сақтар, ата-бабалар, көшпенді халық, киіз үй, түйе, қой, жылқы, баққан.

2-топ .

51-бет. «Автор орындығы» ойыны.

Томирис патшайымның кейіпіндегі оқушы патшайым туралы айтып береді.

Тірек сөздер:Томирис,патшасы,батыл, қайсар,әдемі,қорғады.

3-топ.

51-бет Қатынас көліктері туралы әңгімеле.Қазіргі және бұрынғы кездегі көліктерді топтастыр.

Сергіту сәті: Оқушыларды шеңберге тұрғызып, «Көш қозғалды»- балалар шеңбер ішінде қозғалады. «Көш тоқтады» - шашырайды.

Дербес жұмыс.Әңгіме бойынша түсінгендеріңді суретке салыңдар.Дәптермен жұмыс.33-бет.

Сақтар тұрмысын бейнелеу.

Оқулық,тірек сөздер

Орындық, Томирис бас киімі

Көлік түрлері,постер құру.

Жұмыс дәптері. қарындаштар


Сабақтың соңы

Оқушыларды шеңбер бойымен тұғызып, интерактивті тақтадағы сөйлемді толықтыру:

Бүгін мен ... білдім.

Томирис ... болды.

Сақтар ...,малшылар, ... бөлінеді.

Бүгінгі сабақты қорытындылайық тақырыпты түсінгеніміз бойынша дорбаны бояңдар. Сабақты түсінгендер жасыл түспен, толық түсінбегендер сары түспен боясын.



Жасыл, сары қарындаштар.




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Томирис патшайым кейіпіне кіріп, оның атынан сөйлейді.

Өзіндік бағалау.Дорбаны бояйды.

Қалыптастырушы бағалау:Дұрыс жауап бергендер жолдорба алады.




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет