Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.1А Қатынастар және пропорциялар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Сынып:
|
Сабақ тақырыбы
|
Екі санның қатынасы. Екі санның пайыздық қатынасы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.1.1.1 екі санның қатынасы нені көрсететінін түсіну;
6.1.2.1 сандардың қатынасы ұғымын меңгеру;
6.1.2.2 берілген қатынасқа кері қатынасты табу;
6.5.2.1 екі санның қатынасын оқу және жазу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
екі санның қатынасы нені көрсететінін түсінеді;
сандардың қатынасы ұғымын меңгереді;
берілген қатынасқа кері қатынасты табады;
екі санның қатынасын оқиды және жазады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Үй тапсырмасын тексеру: Жұпта бір-бірінің дәптерлерін тексеру.
|
Үй жұмысында оқушылар жіберген қателер олардың есінде сақталып қалмау үшін оны түзету.
Пысықтау сұрақтары:
С-1: Екі санның қатынасы дегеніміз не?
С-2: Берілген қатынасқа кері қатынас қалай табылады?
С-3: Кері қатынасқа мысалдар келтіру.
С-4: Берілген қатынасқа тең қатынас қалай табылады?
С-5: Екі санның қатынасын процентпен қалай өрнектеуге болады?
.
|
|
Ресурс бойынша есепті ауызша орындау:
https://school-assistant.ru/?predmet=matematika&theme=otnoshenia_dvux_chisel
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
10 минут
|
Топтық жұмыс.
Сынып 4 топқа бөлініп, келесі тапсырманы орындайды. 1 топпен 3 топқа, 2 топпен 4 топқа бірдей тапсырмалар беріп, уақыт аяқталғанда, сол топтар бірін-бірі тексереді.
Қатынас ұғымын пайдалану арқылы есепті шығарту, өмірде қатынас ұғымдарының қолданбалылығы туралы ой қорытады.
|
.
Нұсқау.'>І топ
№1. Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің қабырғаларының қатынасы ға тең. Оның ұзындығы м. Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің ауданы неше гa?
Нұсқау. Ұзындығы ені болатынын айқындап есепті шеш.
Жауабы: 11,34 га.
№2. 6 «а» ж»не 6 «б» сынып оқушылары театрдан 60 билет сатып алып, оны сәйкес 2:3 қатынасында бөліп алды. 6 «б» сыныбы неше билет алды?
ІІ топ
Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің қабырғаларының қатынасы ке тең. Оның ұзындығы м. Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің ауданы неше гa?
Нұсқау. Ұзындығы ені болатынын айқындап есепті шеш.
Жауабы: 21,952 га.
№2. Ерітінді қалайы мен мыстан тұрады, олардың сәйкес массалары 2:3 қатынасындай. Егер қалайының массасы 360 г болса, онда ерітіндінің массасы неге тең?
|
|
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды әр түрлі смайликтермен мадақтау
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
|
15 минут
|
Жеке жұмыс.
1-тапсырма
Берілген қатынастарды бөлшек түрінде жазып, қысқартыңыз:
a) 6-ның 15-ке;
b) 1,1-дің 18,7-ге;
c) 21-дің 0,7-ге;
d) 117-нің 90-ға.
2рационал бөлшектердің көбейтіндісін есептейді;
нәтижелерге кері сандарды жазады
|
- Дескриптор: Білім алушы
берілген қатынастарды бөлшек түрінде жазады;
жазылған қатынастарды қысқармайтын бөлшек түрінде жазады.
|
|
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
|
10 минут
|
2-тапсырма
а-ның b-ға қатынасы -ге тең. Төмендегі қатынастарды есептеңіз:
a) ; b)
3-тапсырма
0,0125санына;
және сандарының қосындысына;
және 3,5 сандарының көбейтіндіндісіне кері сандарды жазыңыз.
|
1- Дескриптор: Білім алушы
берілген қатынасты жазады;
бөлшектерді түрлендіреді;
қатынастардың мәндерін табады.
Дескриптор: Білім алушы
ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады;
аралас сандардың қосындысын есептейді;
|
|
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту
Үйге тапсырма:
Теорияны оқу;
«Айналамыздағы геометрия» творчестволық жұмыс
|
Рефлексия
Рефлексия:
Оқушылар көршілерімен дәптерлерін алмастырады, мұғалімнің жауабы арқылы өзара тексеру жүргізеді, дескрипторлар арқылы бағалайды.
|
|
Алдамұратова Т.А., Байшоланов Е.С. Математика: Жалпы білім беретін мект. 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра, 2015)
№76 , № 78-81
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
|
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау
|
Нұсқаулықпен жүргізіледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|