Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу
|
Мектеп: НЗМ Семей қаласы
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Чултуков Н.С.
|
Класс: 8
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.1.1.7 Фалес теоремасын білу және қолдану;
8.1.1.8 пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8.1.1.9 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөлу;
8.1.1.10 пропорционал кесінділерді салу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар білетін болады:
Фалес теоремасын;
пропорционал кесінділер туралы теореманы және оның қолданылуын;
есептер шығару кезінде теореманы қолдануды.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар:
біледі:
Фалес теоремасын;
пропорционал кесінділер туралы теореманы және оның қолданылуын;
қолдана аладаы:
дәлеледеу кезінде үшбұрыштардың теңдігін;
параллеограммның белгілерін;
есептер шығаруда теоремаларды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
дәллдеу жұмыстарын толықтай негіздей алады;
әрбір орындаған тапсырмасын жүйелі әрі ғылыми тілде көрсетеді.
Пәндік лексика және терминология:
параллель, қабырғалардың теңдігі;
төртбұрыш, параллелограмм;
қарсы, іргелес қабырғалар;
параллклограмм белгілері.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды оқуға, жауапкершілікке, байқампаздыққа, өз ойларын еркін айта білуге, өзіне сенімділікке тәрбиелеу
|
Бастапқы білім
|
Үшбұрыштардың теңдігінің белгілері, параллель түзулерді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштар, параллеограммның белгілері, қатынас және пропорция.
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа білімді меңгеру
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
Үй тапсырмасын тексеру.
Ауызша сабақ.
Анықтама беріңіз:
Фалес теоремасына;
Фалестің кері теоремасын;
пропорционал кесінділер туралы теоремаға;
үшбұрыштың орта сызығына;
үшбұрыштың орта сызығы туралы т теоремаға.
Сурет бойынша ағаштың биіктігін табыңыз.
Осы тапсырманы орындау кезіндегі ерекшеліктерге оқушылармен бірге тоқталу.
Аталған сұрақтардан кейін оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындап, «дамудың жақын аймағын» анықтау.
|
Слайд
|
Сабақтың ортасы
11 мин
|
Жұптық жұмыс.
Теоремалардық практикада қолданысы.
Оқушыларды деңгейлік топтарға бөлу. Тақырыпты бекіту және өтілген материалды бағалау үшін тапсырмалар беру. Пропорционал кесінділер туралы теоремаға есептер қарастырамыз .
«Қосымша 1» тапсырмаларын орындау.
Бірін бірі бағалау: бір бірін оқыту арқылы, бір біріне түсіндіруін бағалайды.
|
Қосымша 1
|
Сабақтың ортасы
10 мин
|
Топтық жұмыс.
4 - 6 баладан құралған топтарға бөлу. Фалес теоремасының тағы бір қолданысын дәлелдеу: үшбұрыш биссектрисасының қасиеті.
Оқушылар үшбұрыш биссектрисасының қасиетін дәлелдейді, шешу жолын түсіндіреді. Мұғалім оқушылардың жұмысын тыңдап, нәтижені бағалайды. «Қосымша 2» үшбұрыш биссектрисасының қасиетіне берілген есептерді шығару.
Мұғалім оқушылардың жұмыс жасағанын сырттай қадағалап, қиыналып отырған оқушыларға кеңес береді.
Оқушылар өздерінің болжамдары мен қорытындыларын айтады.
Ойлануға, ойлауға қолайлы орта тудыру арқылы, оқушыларға өздіктерімен тапсырмаларды орындауға шабыт береді.
Оқушыларға тапсырманы орындауға жеткілікті уақыт беру керек. Әр топ өздерінің жұстарын қорғайтын топ мүшесін сайлайды. Сол оқушы тапсырманың шығарылуын барлық сынып оқушыларына көрсетеді.
Топтың басшысы топ мүшелерінің қосқан үлестер мен еңбектеріне тоқталып, әрбір топ мүшесіне баға береді.
|
Қосымша 2
|
Сабақтың ортасы
8 мин
|
Жекелеме жұмыс. Материалды меңгеруі жайлы білімдерін тексеру – тест.
|
Қосымша 3
|
Сабақ соңы
3 мин
|
Рефлексия
Не білемін ... Мен бүгін ... білдім.
Не істей аламын... Үйрендім…
Мен енді … істей аламын. Мен … түсіндім.
Үй тапсырмасы. Торемалар мен олардың дәлелдеуін білу.
|
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
|
Топқа бөлген кезде оқушыларды әр деңгейлі топтарға бөлуді ұйымдастыру, яғни бір топта не жұпта бір бірінен ойлау деңгейлері әртүрлі оқушыларды отырғызған абзал.
|
Жауаптың кілті бойынша өзін өзі бағалайды. Теориялық білімдерін практикада қолдану барысында бірін бірі бағалайды. Практикалық және топтық жұмыстары орындау кезінде үшбұрыш теңдігінің белгілерін және оларды дәлелдеуге қалай қолданғандығы бағаланады.
|
Сабақта іс-қозғалыс қимылдары жоспарланғандықтан, қозғалыс уақытындағы қауіпсіздік шараларын ұстануды ескерту. Омыртқа жоталарына зақым келмеу үшін дұрыс отыруды қадағалау.
|