Ақмола облысы
Зеренді ауданы
Заречное негізгі мектебі
Физика пәнінен өткізілген ашық сабақ
Тақырыбы: «Газдың қысымы»
Пән мұғалімі: Шакенова Жайна
2016-2017 оқу жылы
Күні: 31.01.2017. Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: Газдың қысымы
Сабақтың мақсаты:
а) газдың қысымының сұйық және қатты денедегі қысымнан айырмашылығын шағын эксперимент арқылы көз жеткізу, газ қысымының көлемге тәуелділігін, барлық бағытта таралу себебін түсіндіру;
ә) газ қысымының тұрмыста, техникада дұрыс қолданылуы жайлы мәлімет беру және түрлі тапсырмалар арқылы есте сақтау қабілетін арттыру, іскерлігін шыңдау, шығармашылыққа баулу, ой-өрісін дамыту;
б) жинақылыққа, нақтылыққа, ауызбіршілікке, ойын еркін білдіруге, өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақты игерту
Сабақтың түрі:жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: тірек-сызбамен оқыту, экспериментттік әдіс, сұрақ-жауап, көрнекілік әдіс, компьютерлік технология
Пәнаралық байланыс: математика, ауыз әдебиеті
Сабақтың формасы: топтық
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тірек-сызба, тәжірибелік нұсқау және оған қажетті заттар.
Техникалыққұралдар: компьютер, интерактивтітақта, электрондыоқулық, слайдтар
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын қайталау
1) Эстафеталық білім картасы
2) Физикалық тілде сөйлейік
ІІІ. Жаңа материалды игерту
жаңа сабақ түсіндіру
“Қызықты тәжірибе”үй жағдайындағы қысымға байланысты тәжірибелерді көрсету
V.Бекіту. Деңгейлік есептер беру.
ІV. Қорытындылау. Көмекке келетін жұмбақ
V. Бағалау.
VI. Үй тапсырмасын беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)
(Оқушылармен сәлемдесіп, сыныптағы оқушыларды түгендеп, оқушылардың сабаққа деген психологиялық дайындықтарын шыңдау)
ІІ. Үй тапсырмасын қайталау
Өткен тақырыптарды қайталап, пысықтау мақсатында оқушыларға эстафеталық білім картасы таратылады.
1. Эстафеталық білім картасы(5 минут)
(Физикалық шамалар, өрнегі, өлшем бірлігі, өлшейтін құрал)
Эстафеталық білім картасы
|
Физикалық шамалар
|
Өрнегі (формуласы)
|
Өлшем бірлігі
|
Өлшейтін құрал
|
Жылдамдық
|
ν=s/t
|
м/с
|
Спидометр
|
Уақыт
|
t=s/ν
|
минут, с
|
секундомер
|
Үйкеліс күші
|
Fүйк= N
|
Н
|
Динамометр
|
Ауырлық күші
|
Fa=mg
|
Н
|
Динамометр
|
Гук заңы
|
Fсерп=kx
|
Н
|
Динамометр
|
Қысым
|
P=F/S
|
Па
|
Барометр
|
Эстафеталық білім картасы
|
Физикалық шамалар
|
Өрнегі (формуласы)
|
Өлшем бірлігі
|
Өлшейтін құрал
|
Жылдамдық
|
|
|
|
Уақыт
|
|
|
|
Үйкеліс күші
|
|
|
|
Ауырлық күші
|
|
|
|
Гук заңы
|
|
|
|
Қысым
|
|
|
|
2. Физикалықтілдесөйлейік (5 минут)
Қай тілде,сөз мағынасын ашу
Метр грек сөзі « өлшеймін» (Құдірет)
Диффузия латынсөзі «жайылу, таралу» (Илья)
Гелиос грек сөзі « күндегенмағынаныбілдіреді» (Аружан)
Гипотеза грек сөзі «болжам» (Нариман)
Кило грек сөзі « 1000 есе» (Ақжан)
Деформация латын сөзі «пішінін өзгерту» (Мақпал)
ІІІ. Жаңа материалды игерту(20 минут)
Жаңа сабақ түсіндіру.
Газдың ыдыс қабырғасына (немесе газдың ішіндегі денеге) түсіретін қысымы газ молекулаларының соқтығысуынан пайда болады. Қысымның барлық бағытта бірдей болуы газдарға тән қасиет және бұл орасан молекулалардың ретсіз қозғалысының нәтижесі болып табылады. Газ молекулалары ыдыс қабырғасына неғұрлым жиі соқтығысса, газдың ыдыс қабырғасына түсіретін қысымы соғұрлым улкен болатыны айқын.
сурет
2 - сурет
Достарыңызбен бөлісу: |