САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: Конус және қиық конус көлемдері.
Бөлім.
|
Денелер көлемдері
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Карибаева Н.Х.
|
Күні:
|
|
Топ
|
|
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Конус және қиық конус көлемдері.
|
Оқу бағдарламасына сілтеме
|
конустың және қиық конустың көлемін табу формуласын қолданады;
|
Сабақтың мақсаты
|
Конустың көлемін табу формуласын қолданады;
Қиық конустың көлемін табу формуласын қолданады;
Оқушылар айналу денелердің көлемдері формулаларын есептерде шығаруда қолданады.
|
Бағалау критерийлері
|
конустың және қиық конустың көлемін табу формуласын дұрыс қолданады;
Формулалармен ережелерді дұрыс қолданып, есеп шығарудың тиімді жолын табады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Конус-Cone,
Қиық конус-Truncated Cone
Көлем- Volume
Биіктігі-height
Жасаушысы-slant heigh
Кіші табан радиусы-little radius
Үлкен табан радиусы-big radius
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жұппен жұмыс жасауда жауапкершілікпен тапсырмаларды орындап, топпен жұмыста ынтымақтастық пен бір-бірінің ой-пікірлеріне құрметпен қарап, бір шешімге келеді. Оқу іс-әрекеттерін жүзеге асыру барысында сыни ойлау негізінде шығармашылқ тұрғыда жұмыс жасауға қалыптасады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Сабақтың басы
|
Оқушылар мен амандасады, түгендейді, көңіл-күйлерін анықтайды.
Үй тапсырмасын интербелсенді тақта көмегімен жұптар бірін-бірі бағалайды. Туындаған сұрақтарды ұжыммен талқылайды.
Сабақтың оқу мақсатымен таныстырады, оқушылармен бірлесе талдайды.
«Ой қозғау»: дұрыс көпжақтың, пирамиданың, қиық пирамиданың, призманың және оның түрлерінің анықтамалары.
|
|
Сабақтың ортасы
|
Өткенді еске түсіру
4. Жаңа білім
Оқушыларға теореманы беріңіз, қиық конустың көлемін қорытып шығаруды ұсыныңыз.
Топтық жұмыс
Оқушылар топпен жұмыс жасайды - әрбір топ бір айналу дене туралы презентацияны дайындайды, презентацияда айналу дененің суреті, анықтамасы, элементтер туралы мәлімет болу керек.
Оқушыларға карточкаларды таратып, кестені толтыруға ұсыныңыз:
Айналу дененің атауы
|
анықтама
|
сызба
|
Элементтердің анықтамалары
|
Цилиндр
|
|
|
|
Конус
|
|
|
|
Қиық конус
|
|
|
|
Шар
|
|
|
|
Топтық тапсырма
Оқушыларды топқа бөліңіз.
1- топ. Конус жасаушысы 4- ке тең және табан жазықтығымен 300 бұрыш жасайды. Конустың көлемін тап.
Sк.б.б. =πRL
Sк.б.б. =
2- топ. Радиусы 12 см және бұрышы 2700 сектордан конус жасаған. Конустың көлемін тап?
3-топ . Конус жасаушысы 4-ке тең және 600 көлбеу орналасқан.Конустың көлемін тап?
Жауабы:
Деңгейлік тапсырмалар
А деңгей
Конус табанының радиусы 85 см, ал жасаушысы мен конус осі арасындағы 300. Конус көлемін табыңдар.
В деңгей
Тең қабырғалы конустың толық бетінің ауданы S-ке тең. Конустың көлемі неге тең?
С деңгей
Тең қабырғалы конустың толық бетінің ауданы мен көлемін табыңдар. Конус биіктігі Н.
Өзін-өзі бағалау
7. Сабақты қорытындылау
Дескриптор
|
+/-
|
Конустың және қиық конустың көлемін біледі
|
|
Конустың көлемін есептерге қолдана алады
|
|
Қиық конустың көлемін есептерге қолдана алады
|
|
|
сызғыш, интерактивті тақта
|
Сабақ соңы
|
Жалпы бағалау жүргізу
Сабақты қорытындылыу. Кері байланыс жүргізу.
Үй тапсырмасын беру.
№703
Конус табанының ауданы Q, ал бүйір бетінің ауданы P. Конустың көлемін есептеңдер.
№704
Конустың биіктігі табанының диаметріне тең. Биіктігі Н-қа тең болса, конустың көлемін есептеңіз.
№708
Қиық конустың табанының радиустары 3 см,6 см, ал жасаушысы 5 см. Қиық конустың көлемін есептеңіз.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Кеңістікті дұрыс қабылдау, дұрыс бейнелеуді қадағалау, көмектесу.
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? Конус түрлерін зерттеу. «Қауіпсіз аймақ» туралы қосымша.
Appendix IVB
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
1.Жауаптарын тыңдау арқылы.
2. Формативті бағалау
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ні қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
Тарих, география, бейнелеу, архитектурамен байланыс.
Топ ережесін сақтау.
Интерактивті тақтаны шектеулі қолдану.
|
Рефлексия
-Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты?
-Бүгін оқушылар нені үйренді?
-Оқыту ортасы қандай болды?
-Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма?
- Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
-Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|