Сабақ тақырыбы: ҚОЛМЕН КЕСТЕЛЕУ ТІГІСТЕРІН ОРЫНДАУ ТЕХНОЛОГИЯСЫ
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
Қол тігістерінің түрлерін білу
Қол тігістерінің терминологиясын білу
Кестенің шығу тарихын тоқылу технологиясын үйрену
Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар: Кестені тоқи біледі.
Оқушылардың көбісі: Кестенің өте ерте кезде шыққанын қол тігістерінің күнделікті тұрмыста қолданылатынын біледі.
Кейбір оқушылар: Матаға суретті оңай сала алады
Жетістік
критерийі
Қолмен орындалатын тігіс түрлерін және кесте түрлерін біледі
Кестені тоқи алады
Кесте тоқу кезіндегі талаптар мен ТҚЕ сақтайды
Тілдікмақсаттар
Оқушыларорындайалады:Қолмен кестелеуді орындай алады.
Пәндік лексика мен терминология: Қайшы тігіс, тамбурлы тігіс,тігім,тігіс, инешаншым, ілмекті тігіс, тығыз кесте, тізбекті тігіс
Пәнаралық
байланыстар
Математика, химия, информатика, қазақтілі,
АКТ қолдану дағдылары
Осы сабақта оқушыларқандай АКТ дағдыларын дамыта алатынынкөрсетіңіз: Ақпарат көздерін пайдаланып, керекті материалдың қажеттісін таңдап алу және презентация жасау.
Алдыңғы
білім
5-сынып: Қол тігістерінің терминологиясы
Қол тігістерінің түрлері
Жоспар
Сабақ қезеңдері
Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер
Оқыту ресурстары
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Сыныпты жұмыс тәртібімен таныстыру,зейінін сабаққа аудару
Сөздерді құрастыру арқылы екі топқа бөлінеді(мақал-мәтел)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (сұрақ-жауап)
1.Қолданылуына қарай киім түрлері?
2.Пайдалану түріне қарай киімдер нешеге бөлінеді?
3.Модельдеу дегеніміз не?
4.Модельдеу түрлері?
5.Өлшем алу ережесі?
6.Сызба дегеніміз не?
7.Шалбар қандай бұйымға жатады?
8.Шалбар неше бөліктен тұрады?
9.Шалбардың балағын қайыру тәсілдері?
10.Түймелік түрлері?
Жаңа сабақ
Ой қозғау: 1.Қол тігістерінің қандай түрлерін білесіңдер?
2.Екі бөлшекті қосу үшін қандай тігістер қолданылады?
3.Сабақтаулы ине тігілер алдында матаға қалай бекітіледі?
4.Ұл еркем, өрнегімен ........................................(көркем)
Мәтінмен жұмыс (тақырыпты оқып түсінеді) .Қолөнер - ежелден келе жатқан кәсіп. Ол халықтың өмірімен, тұрмысымен бірге дамып, ұрпақтан ұрпаққа беріліп отырады.Қолөнер дүние жүзінің әр халқында бар.Сонымен қатар әр елдің табиғи ерекшелігіне ,этетикалық талғамына байланысты өзіндік ерекшелігімен өшпес із қалдырып отырады. Көне заманнан келе жатқан қазақ қолөнері өз халқының дәстүрлі көркемдік мұрасын сақтап қалған. Сол қолөнердің бір түрі – кесте тігу. Кестені бізбен және жай инемен әшекейлеп тігу барлық халықтарға да ортақ өнер. Кесте өнерінің қазақ халқына тән байырғы көне түрлері: біз кесте, айқас кесте, айқыш- ұйқыш тігу, басып тігу, қайып тігу. Біз кестенің шым кесте, және әредік кесте деп аталатын екі түрі бар.Біз кесте дөңгелек немесе төрт бұрышты етіліп, кергіш ағашқа керілген материалдың бетіне түсірілген ою өрнек бойынша қармақты бізбен өткермелеп шалу арқылы кестеленеді.
Шым кесте тігілетін материалдың ашық жерін қалдырмай немесе ашық орынды өте аз қалдырып, тұтас кестелеген шымқай кестені айтады. Кесте тігуге қажетті негізгі құрал – жабдықтың бірі кергіш. Ол матаны керіп ұстайды және оны зақымдалудан сақтайды.
Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.
1. Инені аузыңа салма
2. Тот басқан инемен жұмыс жасауға болмайды.
3. Инені кез келген жерге қадауға болмайды.
4. Қайшыны жолдасыңа үшкіл жағымен берме.
5. Жолдасың қайшымен жұмыс істеп жатқан кезде, көңілін бөлуге болмайды.
6. Қайшының ұшын жоғары қарай көтерме.
Сабақты бекіту: Сен маған, мен саған ойыны арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ қояды
Рефлексия
Бүгінгі сабақтан … үйрендім
Бүгінгі сабақта маған ұнады…
Маған қиындық келтірді…
Үйгетапсырма: Кесте туралы қосымша ақпарат алу, кесте түрлерін тоқып үйрену
Қосымшаақпарат
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болдыма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдымба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты солжақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпыбағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?