Тақырыбы:
43-САБАҚ
|
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері
|
Күні,айы:27.02.2020ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
7а,7ә-сынып
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
|
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
7.1.1.25
тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу;
7.1.1.26
тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.27
тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;;
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
тік бұрышты үшбұрыштардың теңдігін дәлелдей біедіі және оларды есептер шығаруға қолданады
|
Оқушылардың басым бөлігі:
теоремаларды дәлелдей білуі және оны есеп шығаруға қолдана білуі керек
|
Кейбір оқушылар:
Өткен тақырыптар бойынша есептерді шығару менгеріледі,ережелерді пайдалана отырып есептер шығаруға машықтары дамиды
|
Жетістік критерийлері
|
үшбұрыштың элементтерін атайды және ажыратады, үшбұрышты фигуралардан модельдер құрастырып үйренеді
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сандарды салыстра алады
|
Пәнаралық байланыстар
|
Технология , тарих
|
АКТ қолдану дағдылары интерактивті тақта
|
Интерактивті тақта, комьютор, слайд т.б
|
Бастапқы білім
|
үшбұрыш теңсіздігі білу
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(2-5 минут)
|
(МК) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, олардың назарын сабаққа аудару
Қайталау сұрақтары:
. Үй тапсырмасын тексеру.
АВС үшбұрышында: ∟А=1200, ∟В=400, ∟С=200. Ең үлкен қабырғаны, ең кіші қабырғаны атап көрсетіңдер.
Жауабы: ВС - ең үлкен қабырға, АВ – ең кіші қабырға. Себебі: үшбұрыштың үлкен бұрышына қарсы үлкен қабырға жатады, кіші бұрышына қарсы кіші қабырға жатады.
DKC үшбұрышында: DC=10 см, DK=4 см, KC=8 см. Үшбұрыштың ең үлкен және ең кіші бұрыштарын атап жазыңдар. Себебін жазып түсіндіріңдер.
Жауабы: үшбұрышта үлкен қабырғаға қарсы үлкен бұрыш жатады, кіші қабырғаға қарсы кіші бұрыш жатады. Сондықтан ең үлкен бұрыш K бұрышы, ең кіші бұрыш –C бұрышы болады.
|
|
Сабақтың ортасы
(6-40 минут)
|
(МК,Ұ)
Сабақ мазмұны:
Есептер шығару
№1
Бер:
№2
Бер:
Жауабы: 12см.
№3
Бер:
Жауабы:
№4
Бер:
№164
Бер:
|
Оқулық
№1Жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы
( 41-45мин)
|
(Қ)
1 - есеп:
Берілгені: ∆АВС тік бұрышты үшбұрыш , <А=350,<С=900,табу керек <В-?
Шешуі: < В+<А+ <С =1800, <В=1800-1250=550, жауабы: <В=550
2 – есеп:
Берілгені: ∆АВС тік бұрышты үшбұрыш, <А=<В+200 ,<С=900 , табу керек <А-?,<В-?
Шешуі: <С+<В+<В+200=1800 , 900 + <В + <В +200 = 1800 → 2<В = 1800 - 1100 , 2<В = 700 , <В = 350 , <А = 350 + 200 , жауабы : <А = 550,<В = 350
3 – есеп:
Тік бұрышты үшбұрыштың бір сүйір бұрышы 450 Катеттерінің қосындысы 36 см-ге тең болса , олардың әрқайсысы неге тең болады?
Шешуі: Үшбұрыш тең бүйірлі болғандықтан 36см : 2 = 18см , жауабы: 18см,18см.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Қорытындылау
|
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
|