Сабақ түрінде оқушылардың белсенділігін арттырып,өз-өзіне баға беруге,өз жетістіктерін сезініп,әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға ұйрету



Дата18.02.2017
өлшемі32,38 Kb.
#10372
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Қысым қызықтары.

Мақсаты: 1.Дәстүрлі емес сабақ түрінде оқушылардың белсенділігін арттырып,өз-өзіне баға беруге,өз жетістіктерін сезініп,әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға ұйрету.

2.Осы тарауда нені білді,қандай шамалармен танысты,алған білімдерін есте сақтау мақсатында оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп,ойлау қабілетін дамыту,алған білімдерін одан әрі қарай дамыту.

3.Оқушыларды тез ойлауға,тез есептеуге,шапшаңдыққа,жинақтылыққа тәрбіиелеу,пәнге қызығушылығын туғызу.

Сабақтың әдісі: дәстүрлі емес.

Сабақтың түрі: сайыс сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: таратпа материалдар,кроссвордтар.

Құрал жабдықтар:Интерактивті тақта, ноутбуктар, Паскаль шары,Архимед шелегі,динамометр,жүктеме,шүмегі бар шыны ыдыс,мензурка.

Пәнаралық байланыс: математика,астрономия,әдебиет.

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II. Сынып оқушыларын 2 топқа бөлу,топ басшысын анықтау.(I-топ Паскаль,II-топ Архимед).Әділ қазылар алқасын сайлау.

Сайыс сабақ жоспары.

1.Білімділік (сұрақ-жауап) шамалар бойынша.

2.Топтардың таныстыруы-әр топ өздерінің таңдаған аттарын қорғау,эмблема бойынша.

3.Формуланы білесіз бе? Әр топ формулалар жазып сайысқа түседі.

4. Зерделілер сайысы.II-топ тәжірибе жасап қорғайды.

5. Шапшаңдық сайысы есептер шығару,кроссворд шешу.

6.Әділ қазылар бағаларын беріп, қорытындылау.

I.-Топтардың таныстыруы: Эмблемаларын қорғау, не себепті Паскаль немесе не себепті Архимед деп аталғандары жайында айту.

II.-«Білімділік» сайысы- тақтаға физикалық шамалар ілінеді, сол шамалар төңірегінде сұрақтарға жауап береді.

P, F, S, Q, G, H

Паскаль тобына сұрақтар:

1.Қысым дегеніміз не?

2.Қатынас ыдыстарға мысыл келтір.(Шәйнек, кофейник, су құбыры)

3. «Атмосфера» деген сөздің мағынасы.(грекше атмос-бу,сфера-шар)

4.Атмосфералық қысымның өлшем бірлігі.(сын.бағ ммл)

Архимед тобына сұрақтар:

1.Атмосфералық қысымды өлшейтін аспап.

(Барометр)

2.Денелердің жүзу шарттары?

3.Сұйықтың тығыздығын өлшеуге арналған аспап.

(Ареометр)

4.F-күш дегеніміз не,өлшем бірлігі.

Fы=Fa=PgVg (H)

III-Формуланы білесіз бе? Оқушылар өткен формулаларды жазып,әділ қазылар алқасына тапсырады.

IV-«Зерделілер» сайысы.

Паскаль тобы:Паскаль шарымен тәжірибе жасайды.

Архимед тобы:Архимед тәжірибесін жасау.

Керекті құралдар:динамометр,жүктеме,суы бар шыны ыдыс.



V-«Шапшаңдық» сайысы.Есептер шығарады.Карточка бойынша қалған оқушылар кроссворд шешеді.

Паскаль тобына есеп.Судың 0,6 м тереңдіктегі қысымын табыңдар.



Берілгені: Шешуі:

h=0,6 м P=pgh=1000 кг/м * 10 н/кг *0,6 м=6000 н/м=6 кПа

p=1000 кг/м

g=10 н/кг

P-? Жауабы:6кПа.

Архимед тобына есеп.Суға 100 см болатын дене батырылған.Осы денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар.



Берілгені: ХБЖ Формуласы,Шешуі:

V=100 см3 100 с3 * 0,000001м3=Fы=Fа=0,001м3 * 1000 м3 *10 H=10H

g=10 н/кг=0,001 м3

p су=1000 кг/м

Fы-? Жауабы:Fы=10H.

Басқа оқушылар тақтаға кроссвордтың жауабын шешеді.

Сабақ соңында оқушыларды бағалау,топ жеңімпазын анықтау.

№2Ленинград орта мектебі

Ашық сабақ

Тақырыбы: Қысым қызықтары

(7 сынып )

Өткізген : Оңғарбай Ж.



2008-2009 оқу жылы.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет