Қысқа мерзімді жоспар/Short Term Plan / Lesson Plan
|
Сабақ/Lesson
Өндірістегі тепе-теңдік.
Equilibrium in Industry
|
Мектеп/School
Физика матемарика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі.
Nayarbayev Intellectual School - Mathematics and Physics Shymkent
|
|
|
Күні/Date
|
Мұғалім/Teacher
Tanya, Altani, Iana, Ellanor
|
|
|
Сынып/Grade
11
|
Қатысқандар/Students Present
|
Қатыспағандар/Students Absent
|
|
|
Сабақ тақырыбы/
Lesson Theme
|
Бұл бөлім оқушылардың тепе-теңдік процестері туралы білімдерін кеңейтеді. Бөлімде көптеген маңызды өнеркәсіптік процестер қарастырылады. Қазақстандағы химия индустриясы туралы барынша толық ақпарат алу мүмкіндігі туындайды, сондай-ақ, химия өндірістеріне, мұнайды қайта өңдеу зауыттарына бару мүмкіндігін қарастырған жөн.
|
|
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа сабақты оқыту
|
|
|
Оқыту мақсаттары/Learning Objectives
|
Орта мерзімді жоспар бойынша/From middle term plan
- understand the importance of equilibria in industrial chemistry
- understand (with examples) why reaction conditions for industrial processes involving equilibria are often a compromise
- өнеркәсіптік химия үшін тепе-теңдік мәнін түсіну
- неліктен өндірістік процестер үшін тепе-теңдікке қатысты реакция жағдайлары көбіне шартты (компромисті) болатындығын түсіну (мысалдармен)
|
|
|
Сабақ мақсаттары/
Lesson Objectives
|
According to the lesson topic/ В соответствии с темой урока
Барлық оқушылар:тепе-теңдіктің ығысу теориясын біледі.
Көптеген оқушылар:тепе-теңдік теориясын түсінеді, алынған нәтижелерді салыстыра алады.
Кейбір оқушылар:теория бойынша нәтижелерді болжай алады.
|
|
|
Тілдік мақсаттар/
Language Objective
|
Барлық оқушылар:тепе-теңдіктің ығысу теориясын Габер процесі бойынша сипаттай алады.
Көптеген оқушылар:тепе-теңдік теориясын қолданып, Габер процесіндегі атомдық тиімділікке жүйедегі өзгерістердің әсерін ауызша түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар:тепе-теңдік теория бойынша нәтижелерді болжай алады.
|
|
|
Алдыңғы білім/
Previous Learning
|
Жоғары сыныптағы химия курсы
11.1B,11.2B,11.2C
High school chemistry, 11.1B, 11.2B, 11.2C
|
|
|
Сабақ жоспары/Lesson Outline
|
|
|
Сабақтың кезеңдері/Lesson Stage
|
L1 Teacher Activity/ L1 мұғалімнің іс-әрекеті
|
L3 Teacher Activity/L3
мұғалімнің іс-әрекеті
|
Student Activity/ Оқушының іс-әрекеті
|
Resources/ ресурстар
|
|
|
Басы/
Beginning (Starter)
5 mins
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қойып,тақтада берілген сұрақтар бойынша ойлануға 3 минут уақыт беру.
Introduce lesson and objectives
Explain task – refer to questions on the board – 3 minutes
|
Сұрақтар бойынша қорытындылап, кілтті сөздерді ендіру.
Recap/introduce keywords
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жазып,мини тақтада
-Тура реакция деген не?
-Динамикалық тепе-теңдікті түсіндір
-тепе-теңдік солға ығысқанда не болар еді?
Деген сұрақтарға жауап береді.
Write title, date and objectives.
Quick quiz on mini whiteboards - What is a direct reaction?
Explain the term dynamic equilibrium.
What happens when equilibrium shifts to the left?
Сұрақтар бойынша кері байланыс жүргізу.
feedback answers to teacher as class discussion
|
Мини-тақта, маркерлер, өшіргіштер, тақтада сұрақтар.
Mini whiteboards, pens, erasers, questions displayed on board
|
|
|
Ортасы/
Middle (Main activities)
20 mins
30 mins
|
Тақтада аммиакты өндірудің нақты жағдайын жазып, оқушыларға талдауға ұсынамыз.
write on the board the actual conditions - students discuss in pairs why we use these conditions
Қалыптастырушы бағалау жұмысын ұсынамыз.
|
Активити:
Барынша аммиакты көп мөлшерде өндіру үшін қажетті жағдайларды жазу ұсынылады. Қосымша 1
display Haber process equation- ask students to write ideal condition for maximum output of ammonia in pairs – feedback.
|
Активити:
Топтық жұмыс-
Оқушыларға барынша аммиакты көп мөлшерде өндіру үшін қажетті жағдайларды жазып кері байланыс жүргізеді. Қосымша 1
students to write ideal condition for maximum output of ammonia working in pairs – feedback.
Жұптық жұмыс-
Оқушылар нақты жағдайдың идеалды жағдайдан ерекшеленетінін талдайды.
discuss in pairs why actual conditions are different to ideal conditions.
Оқушылар Габер процесі бойынша жұмыс парағындағы графиктерге анализ жасап, жағдайды түсіндіреді.
Complete Haber Process WS (graph analysis and explanation) – feedback
|
Қосымша 1
Габер процесі-жұмыс парағы
Haber Process Worksheet Габер процесі бойынша презентация.
Haber process presentation
Атомдық тиімділік бойынша түсіндіретін оқу парағы.
Learner explanation of atom economy:
http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/add_aqa_pre_2011/chemcalc/chemcalc_higherrev5.shtml
|
|
|
End (Plenary)/ Конец (пленарное заседание)
|
Тапсырмаға түсіндірме жасау.
Қосымша 2
Қалыптастырушы бағалау жұмысын ұсынамыз.
Explain task
Тапсырма бойынша кері байланыс жүргізу.
Elicit answers using hands down questioning
|
Жұмыс парағын тарату.
Handout worksheets
9 балдық тапсырма бойынша алған балдарының жинағын жасау.
Instruct students to count marks – use hand up for checking summative marks out of 9.
|
Қосымша 2
2.3 Жаттығу 1 – тепе-теңдік сұрақтары 1 және 2
2.3 Exercise 1 – Equilibria questions 1 and 2
Әр сұрақ бойынша кері байланыс кезінде жауап берген сұрақтарына қолын көтереді.
Feedback to teacher – hands down
Use hands up to show summative mark out of 9.
|
2.3 Жаттығу 1 – жұмыс парағы
2.3 exercise 1 worksheet
|
|
Қосымша ақпарат
|
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін Сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық пен қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Дифференциация сабақтың көпшілігі үшін осы кезеңде жүргізіледі. Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірме материал тарату арқылы қолдау көрсетуге болады, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейту қажет.
|
Сабақта бағалаудың әдеттегі әдістерін қолдануға болады. Алайда бағалау бұл жерде формальды емес болғаны дұрыс: мұғалім түсініктерді тереңдетуге дейін апарып, сұрақ қою арқылы оқушыларды толық сұрап шығады және жеке оқушылардың материалды меңгеру дәрежесін анықтауға тырысады.
Тапсырмаларды дифференциациялау мен бағалауға мүмкіндік бар сабақ кезеңдері жоспарда көлбеу әріппен белгіленген.
|
Математикамен пәнаралық байланыс жүзеге асады.
Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ауқымды пікірталас жүргізуарқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. Оқушылар бақылауының негізінде жатқан қағидаттарды түсіндіруде сыни тұрғыдан ойлау қасиетінің көптеген мүмкіндіктері бар.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары қол жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным жоспарлағандай жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгізуім қажет және неліктен?
|
Берілген бөлімді өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі әрекет сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым?
|
Қосымша 1
Келесі графикте температура мен қысым өзгерісі Габер процесі бойынша аммиак алудың тепе-теңдік шығымына әсерін көрсетеді.
N2(g) + 3 H2(g) ¾ 2 NH3(g) _H = экзотермиялық
Қажетті температура = ...................
Түсіндірме.................................................................................
…...............................................................................................
...................................................................................................
..................................................................................................
Қажетті қысым=.......................
Түсіндірме.................................................................................
…...............................................................................................
...................................................................................................
..................................................................................................
Қолданатын катализатор................
Түсіндірме.................................................................................
…...............................................................................................
...................................................................................................
..................................................................................................
Қосымша 2
2.3 Жаттығу –Тепе-теңдік
1. Келесі экзотермиялық реакцияны қарастырайық:
4HCl(g) + O2(g) == 2Cl2(g) + 2H2O(g)
Герметикалық контейнерде тепе-теңдіктен кейін келесі өзгерістер нәтижесінде жүйедегі хлор мен хлорсутектің мөлшері қалай өзгереді:
a) жүйеде суды азайту
b) жүйеге қосымша оттек қосу;
c) контейнер көлемін кішірейту;
d) контейнер температурасын ұлғайту;
e) катализатор қосу. (3балл)
2. Әрбір процесс үшін шығымды арттыру үшін жоғары температура мен төменгі қысымды, жоғары қысым немесе төменгі температураны қолдану тиімді ме:
a) 2SO2(g) + O2(g) == 2SO3(g), ∆H = -ve
b) PCl5(g) == PCl3(g) + Cl2(g), ∆H = +ve
c) H2(g) + I2(g) == 2HI(g), ∆H = -ve
d) HCOOH(l) + CH3OH(l) == HCOOCH3(l) + H2O(l), ∆H = 0 (3балл)
3. Аммиакты алудың Габер процесі өндірістік процестердің маңызды тепе-теңдік процесі болып табылады.
N2(g) + 3H2(g) ==2NH3(g), ∆H = -ve
Реакция 450 oC және 250 атмосфера қысымда темір катализаторы қатысында жүреді.
а)неліктен жоғары температура қолданылмайтынын түсіндір.
b)Неліктен төменгі температура қолданылмайтынын түсіндір.
с) неліктен жоғары қысым қолданылмайтынын түсіндір
d) Неліктен төменгі температура қолданылмайтынын 2 себебін ата;
e) неліктен катализатор қолданылатынын түсіндір. (3балл)
Оқу мақсаты
|
Критерийлер
|
Дескрипторлар
|
Жетті
|
Талпынады
|
Қорытынды
|
Жетті
|
Талпынады
|
ОМ 1
|
А
|
Тепе-теңдіктің ығысу теориясын біледі.
|
|
|
|
|
Тепе-теңдік ығысу теориясын түсінеді
|
|
|
Теп-теңдікке әсер ететін жағдайларды біледі
|
|
|
ОМ 2
|
В
|
Тепе-теңдіктің ығысуын болжауда тепе-теңдік теориясын қолдана алады.
|
|
|
|
|
ОМ3
|
С
|
температура, концентрация мен қысым өзгерісінің тепе-теңдік күйіне әсерлерін алдын - ала болжай біледі
|
|
|
|
|
ОМ4
|
Д
|
График бойынша анализ жасай алады
|
|
|
|
|
|
тепе-теңдік теориясын түсінеді, алынған нәтижелерді салыстыра алады.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |