Тізбектелген сабақтардың орта мерзімді жоспары:
Пәні : Геометрия
Пән мұғалімі: Танкеева Перуза
Сынып: 11 «В»
Сабақтар топтамасының тақырыбы:
|
§3. Пирамида
|
Күтілетін нәтиже:
|
Пирамида туралы ұғыммен танысады, формулаларын қолданып, есептер шығарады.
|
Оқу мақсаты:
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Тілдік мақсат:
|
-Барлық оқушы-
лар:
-Оқушы-лардың басым бөлігі:
-Кейбір оқушы-лар:
|
Пирамида туралы біледі, сызбасын сыза алады, оның қасиеттерімен танысады, формулаларды қолдануды үйренеді, пирамиданың биіктігін, апофемасын есептей алады, диагональдық қимасының ауданын, қабырғаларын есептей біледі.
|
Пирамида, дұрыс пирамида, қиық пирамида, дұрыс қиық пирамида, биіктігі, табаны, бүйір беті, толық беті, апофемасы, диагональдық қимасы, аудан, периметр, пирамиданың жазбасы, пирамида моделі.
|
Қойылған сұрақты мағынасы бойынша түсінеді, есептің шарты бойынша сызбасын сыза алады, пирамиданың жазбасы бойынша моделін жасай біледі, формулаларды қолдануды үйренеді.
|
№
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сабақтың мақсаттары
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушылар-дың әрекеттері
|
Оқушылар-дың жұмысқа қатысуын қамтамасыз ету
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
1
|
Пирамида және оның элементтері
|
Пирамида туралы түсінік қалыптастыру, сызбасын сыза білу, оның қасиеттерімен таныстыру.
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді. Үшбұрыш, төртбұрыштың қасиеттерін еске түсіреді, ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Пирамиданың элементтерін есептеуді үйретеді.
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді. Үшбұрыш, төртбұрыштың қасиеттерін еске түсіреді, ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Пирамиданың элементтерін есептеуді үйренеді.
|
Үлгермеуші оқушылардан үшбұрыш, төртбұрыштың қасиеттерін еске түсіріп, үшбұрыш, төртбұрыштың ауданын, периметрін табу есептерін шығарады. Қабілеті жоғары оқушылар пирамиданың элементтерін есептейді.
|
Критерий бойынша бағаланады.
|
АКТ, оқулық, дәптер, сызуға арналған құрал-жабдықтар
|
2
|
Дұрыс пирамида және оның элементтері
|
Дұрыс пирамида туралы түсінік қалыптастыру, сызбасын сыза білу, оның қасиеттерімен таныстыру.
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді. Жалпы пирамиданың қасиеттерін еске түсіреді, тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Дұрыс пирамиданың элементтерін есептеп табуды үйретеді.
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді. Жалпы пирамиданың қасиеттерін еске түсіреді, тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Дұрыс пирамиданың элементтерін есептеп табуды үйренеді.
|
Үлгермеуші оқушылардан тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың қасиеттерін еске түсіріп, тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың ауданын, периметрін табу есептерін шығарады. Қабілеті жоғары оқушылар дұрыс пирамиданың элементтерін есептейді.
|
Критерийлер бойынша бағаланады.
|
АКТ, оқулық, дәптер, сызуға арналған құрал-жабдықтар
|
3
|
Пирамида-ның жазбасы. Пирамида бетінің ауданы.
|
Пирамиданың жазбасы, бетінің ауданы туралы түсінік қалыптастыру, жазбасы арқылы моделін жасауды үйрету, оның бетінің ауданы формуласын қолданып, есептер шығаруды үйрету.
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді. Жалпы пирамиданың қасиеттерін еске түсіреді, тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Пирамиданың жазбасы арқылы моделін жасауды үйретеді. Оның бетінің ауданы формуласын қолданып, есептер шығаруды үйретеді.
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді. Жалпы пирамиданың қасиеттерін еске түсіреді, тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Пирамиданың жазбасы арқылы моделін жасауды үйренеді. Оның бетінің ауданы формуласын қолданып, есептер шығаруды үйренеді.
|
Үлгермеуші оқушылардан тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың қасиеттерін еске түсіреді. Қабілеті жоғары оқушылар пирамиданың жазбасы арқылы элементтерін есептейді.
|
Критерийлер бойынша бағаланады.
|
АКТ, оқулық, дәптер, сызуға арналған құрал-жабдықтар, түсті қағаздар.
|
4
|
Қиық пирамида. Оның бетінің ауданы.
|
Қиық пирамида, бетінің ауданы туралы түсінік қалыптастыру, оның бетінің ауданы формуласын қолданып, есептер шығаруды үйрену.
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді. Жалпы пирамиданың қасиеттерін еске түсіреді, тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Қиық пирамида, оның бетінің ауданы формуласын қолданып, есептер шығаруды үйретеді.
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді. Жалпы пирамиданың қасиеттерін еске түсіреді, тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді. Қиық пирамида, оның бетінің ауданы формуласын қолданып, есептер шығаруды үйренеді.
|
Үлгермеуші оқушылардан тең қабырғалы үшбұрыш, квадраттың қасиеттерін еске түсіреді. Қабілеті жоғары оқушылар қиық пирамиданың бетінің ауданы формуласын қолданып есептейді.
|
Критерийлер бойынша бағаланады.
|
АКТ, оқулық, дәптер, сызуға арналған құрал-жабдықтар, түсті қағаздар.
|
Тізбектелген сабақтардың қысқа мерзімді жоспары:
Сабақ : № 1
|
Геометрия
|
Мектеп :
|
№32 Ә.Жангелдин атындағы жалпы орта мектебі
|
Күні :
|
10.10.2016ж
|
Мұғалімнің есімі:
|
Танкеева Перуза Бейсенхановна
|
Сынып:
|
11 «В»
|
Қатысқандар саны:
|
-25
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Пирамида және оның элементтері
|
Қатыспағандар саны :
|
---
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Пирамида туралы түсінікті қалыптастыру, сызбасын сыза алады, оның қасиеттерімен танысады.
|
Сабақ мақсаты:
-Барлық оқушылар:
-Оқушылардың басым бөлігі:
-Кейбір оқушылар:
|
Осы сабаққа байланысты өткенді еске түсіреді.
Үшбұрыш, төртбұрыштың қасиеттерін еске түсіреді, ауданын және периметрінің формуласын еске түсіреді.
Пирамиданың элементтерін есептеуді үйренеді.
|
Тілдік мақсат:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Есептің шартын түсіну, белгілей білу, қойылған сұрақты түсіну.
|
Пирамида , апофема, диагональдық қима.
|
Пирамиданың қандай анықтамасын білесіңдер?
Пирамиданың қандай түрлерін білесіңдер?
Пирамида төбесінен оның табан жазықтығына түсірілген перпендикуляр не деп аталады?
|
Алдыңғы тақырып:
|
Есептер шығару
|
Пәнаралық байланыс:
|
Қазақ тілі, тарих, сызу.
|
Ғаламтор, қосымша әдебиеттер
|
Құндылықтардағы байланыс:
|
Оқушылардың жанашырлық қасиеттерін ізгілендіру
|
АКТ-мен байланыс:
|
Таныстырылым, аудиожазба, интербелсенді тақта
|
Жоспар :
|
Жоспарланған уақыт:
|
Жоспарланған жаттығулар (ескертпелер)
|
Ресурстар
|
Басталуы :
Психологиялық ахуал қалыптастыру. 2 мин
Топқа бөліну. 2 мин
|
Сыныптағы әрбір оқушы бір-бірімен қол берісіп, амандасады. Неше адаммен амандасқанын біле отырып, оқушылардың нешеуі сабаққа қатысып отырғанын анықтаймыз. Көңіл-күйлерін сұрап, жақсы атмосфера түземін. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлемін.
|
Шаттық шеңбері
Геометриялық фигуралар
|
Сабақтың ортасы:
Cергіту сәті:
|
Өткенді еске түсіру .2 мин.
«Қарлы кесек» арқылы өткен сабақты еске түсіреміз. Үшбұрыш, төртбұрыштың қасиеттерін еске түсіреді
Үй жұмысын тексеру. №26 есепті тақтаға шығару. 5 мин.
Қалған оқушылар есептерін тақтадағы есеппен салыстырып, тексереді. Өздерін бағалайды.
№10
Дұрыс төртбұрышты призма табанының ауданы 144 см2, ал биіктігі 5 см-ге тең. Призманың диагональдық қимасының ауданын табыңдар.
Шешуі: S= a2 , a = 12 . AC = 12см,
Sқ=AC*AA1=12
Жауабы: см2.
Жаңа сабақ. Пирамида , оның элементтері туралы таныстыру. Оның биіктігін, апофемасын, диагональдық қимасының қалай түсірілетіні туралы түсінік беру. 8 мин
Топтық жұмыс.10 мин. «Ойлан, жұптас, бөліс»
№7
Пирамиданың табаны – қабырғасы 12 см-ге тең қабырғалы үшбұрыш. Оның әрбір бүйір қыры табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Пирамиданың биіктігін табыңдар.
Жауабы: 4 см.
|
Оқулық, дәптер, сызуға арналған құрал-жабдықтар
|
Қимыл-қозғалысқа арналған жаттығулар. Мидың сол жақ бөлігін жұмыс істету үшін сол қолмен мұрынды, ал оң қолмен құлақты ұстап, кезек жылдым жасаймыз. 2 мин.
|
Жеке жұмыс. 10 мин.
№9 есепті тақтаға шығару.
Пирамиданың табаны – теңқабырғалы үшбұрыш. Пирамиданың биіктігі 4 және оның әрбір қыры табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Пирамиданың табанының қабырғасын табыңдар.
Жауабы: 12 см.
|
Сабақтың аяқталуы:
4 мин
|
Сабақты қорытындылау. «Ой түрткі» сұрақтарын қою. 2 мин
Пирамиданың қандай анықтамасын білесіңдер?
Пирамиданың қандай түрлерін білесіңдер?
Пирамида төбесінен оның табан жазықтығына түсірілген перпендикуляр не деп аталады?
Үй тапсырмасы. Нұсқау беру. 2 мин.
№10 есепті шығару.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау
|
Үлгермеуші оқушылардан үшбұрыш, төртбұрыштың қасиеттерін еске түсіріп, үшбұрыш, төртбұрыштың ауданын, периметрін табу есептерін шығарады. Қабілеті жоғары оқушылар пирамиданың элементтерін есептейді.
|
|
Бағалау
|
Бағалау парағындағы критерийлер бойынша бағалау.
|
|
Рефлексия :
|
Сабақ оқу мақсаттарына сай жүргізілді. Бүгін оқушылар пирамида туралы түсінік алды. Сыныптағы ахуал жайлы болды, оқушылар белсенді қатысты. Мен жоспарлаған саралау тәсілдері тиімді болды. Уақыт жеткілікті болды. Жоспарға түзету енгізбедім.
|
Қорытынды бағамдау: (Оқушылардың кері байланыста берген жазуларын ескеремін)
Қандай екі нәрсе табысты болды?
Өткен сабақты еске түсіру
Формулаларды қолдану
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
Қайталау сұрақтары
Критерийлер бойынша бағалау
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім?
«Қайталау – оқу атасы»
|
Достарыңызбен бөлісу: |