Сабақтың мақсаты: а оқушылардың баяндауыш туралы түсініктерін молайту. Ә Сауатты, көркем жазуға машықтандыру



Дата05.06.2017
өлшемі62,27 Kb.
#17560
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Баяндауыш

Сабақтың мақсаты:

А) Оқушылардың баяндауыш туралы түсініктерін молайту.

Ә) Сауатты, көркем жазуға машықтандыру

Б) Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу



Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу

Сабақтың көрнекілігі: Кесте, сөзжұмбақ, Венн диаграммасы,слайд.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

34-жаттығу

Бекітуге арналған сұрақ – жауап. (Кубизм тәсілі бойынша)


  • Сөйлем мүшесі дегеніміз не?

  • Бастауыш дегеніміз не?

  • Бастауыш қай сөз табынан жасалады?

  • Зат есім дегеніміз не?

  • Зат есімнің сұрақтары қандай?

  • Зат есімнің қандай түрлері бар?

Бүгінгі сабағымызды ел тәуелсіздігінің 24 жылдық мерейтойына арнаймыз.

Сондықтан балалар сабаққа белсенді қатысып отырып шақырамын.



ІІІ Жаңа сабақ Сөз жұмбақ шешу




Б

А

Қ

Ы

Л

Д

А

Й

Д

Ы




М

А

Ң

Ы

Р

А

Й

Д

Ы







М

И

Я

У

Л

А

Й

Д

Ы







К

І

С

І

Н

Е

Й

Д

І




М

Ө

Ң

І

Р

Е

Й

Д

І







А

Қ

Ы

Р

А

Д

Ы







Ж

А

У

А

Д

Ы







Б

О

З

Д

А

Й

Д

Ы







Ұ

Ш

А

Д

Ы



-Ерекше жолдан қандай сөз жазуға болады?

-Жаңа сабағымыздың тақырыбы «Баяндауыш»

-Сабағымыздың мақсаты: баяндауыш туралы түсінік ала отырып, сауатты, көркем жазуға машықтандыру, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа тәрбилеу



ІV. Дәптермен жұмыс. Күннің жадын, тақырыпты жазу.

Көркем жазу; жапырақ, жаңбыр, жарыс, жыл, жаз, жаңа.

-Бақа бақылдайды. Мысық мияулайды. Түйе боздайды. Осы сөйлемдердегі бастауышты тауып сұрақ сояйық. Бастауыш қай сөз табынан жасалып тұр?

-Бастауыштың қимылын білдіретін сөзге сұрақ қояйық? (Бақылдайды, мияулайды, боздайды)

Ереже: Бастауыштың ісін, қимылын білдіретін сөздерді б а я н д а у ы ш дейді. Баяндауышқа не істеді? неғылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады



V. Оқулықпен жұмыс
35-жаттығу Ауызша орындалады.

Жыл мезгілі туралы не білетіндерін сұрап, баяндауыштарды тауып, сұрақ қою.

36-жаттығу 1-шумағы тақтада орындалады. 2-шумағы өзіндік жұмыс

Өлеңді көшіріп жазып, баяндауыш пен бастауыштың байланысын сызба арқылы көрсету.



Үлгі: Тамшылар тамады.
37-жаттығу Ауызша орындалады. Топтық жұмыс.

Берілген зат есімдерге қатысты іс-қимыл әрекеттерді табу.




38-жаттығу Ауызша түсіндіру. Венн диаграммасын толтыру.

-Берілген өлеңдегі баяндауыштарды тап.

-Баяндауыштарды пайдалана отырып бастауышты тап.

-Бастауыш пен баяндауыштың арасында қандай байланыс бар деп ойлайсың?

VІ. Қорытынды бөлім

Бүгінгі сабағымыздан біздің қоржыныңызға не түсті екен көрейік? (қорытындылауға арналған сұрақ-жауап)

- Баяндауыш дееніміз не?

-Баяндауыш қандай сұрақтарға жауап береді?

-Қазақ тілінде баяндауыш сөйлемнің қай жерінде кездеседі?

-Бастауыш дегеніміз не?



Шығармашылық жұмыс.

Өлең шумағын құрастыр

Ұланымын ____________________ ,

Ойлап өскен ертеңді.

Тәуелсіздік _____________________

Құттықтаймын сіздерді!


VІІ. Үйге тапсырма: 38-жаттығу

VІІІ. Бағалау
Каталог: wp-content -> uploads -> lessons
lessons -> Сабақтың тақырыбы Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
lessons -> Қазақстан Республикасының Конституциясы туралы мағлұмат
lessons -> Сабақ жоспары (Өңделген оқулық бойынша жасалған) Алматы 2010
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Абайдың қара сөздері
lessons -> Тәрбие сағатының тақырыбы: «Көкжиегім келешегім» Тәрбие сағатының мақсаты
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Олжас Сүлейменов «Арғымақ», «Қыз қуу», «Махамбетке» 2
lessons -> Сабақтың тақырыбы:
lessons -> Сабақтың тақырыбы Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Кіріспе. Әдебиет өнердің бір саласы Сабақтың мақсаты: Білімділік
lessons -> Тәрбие сағатының тақырыбы: Елбасы-ел тірегі Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет