Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) дайындығын қадағалау
ә) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын айтқызу
ә)Үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап алу.
- Өткен сабақтарда не жайлы әңгімеледік?
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты –топырақ туралы білу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
- Жердің бетіндегі өсімдік өсетін жұмсақ қабатты – топырақ дейді. Топырақ құрамында өсімдік, жануарлар қалдықтары болады. Сол шірінділер арқылы тапырақ құнарлы болады. Құнарлы топырақ шаруашылыққа өте пайдалы.
Тәжірибе жасау:
1. тәжірбие. Бір кесек кебу топырақты стақандағы суға салайық. Біз топырақта ауа барын байқаймыз.
2. тәжірбие. Бір уыс топырақты шыны ыдысқа салып оның астына от жағамыз. Бұнда біз топырақта ауадан басқа су бар екенін білеміз.
3. тәжірбие. Бір уыс топырақты суға саламыз. Онда топырақта құм, саз бар екенін білеміз.
- Топырақта ауа, құм, саз, су бар екенін білдік. Топырақ мол байлықтың қайнар көзін ашады.
2. Сергіту сәті.
3. Суретпен жұмыс:
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды.Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
2.Дәптермен жұмыс: Сызбаны дәптерлеріне сызады.
Топырақтың құрамы.
3. Қорыту
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау. Сабақтың тақырыбы: Топырақтың маңызы
Сабақтың мақсаты: 1. Топырақтың маңызы туралы түсіндіру.
Бүгінгі сабақтың мақсаты –топырақтың маңызы туралы білу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі:
- Топырақтың маңызы өте зор, және ол тапырақтың құнарлы болуында үлкен мән бар. Өйткені құнарлы топрақта өсімдік жақсы өседі. Өсімдік болмаса жануарлар да тіршілік ете алмас еді. Себебі олар өсімдікпен қоректенеді. Адам өмірі де топырақпен байланысты. Жануарлар мен өсімдіксіз адамға да тіршілік етуі қиын. Адамның көптеген тағамы өсімдікпен жануарлардан алынады.
2. Сергіту сәті: Тұрып қалмай жантайып,
Бiр еңкейiп, шалқайып,
Жылдам-жылдам қозғалып,
Асқақ әндер айтайық
3. Тақтамен жұмыс: Сөзжұмбақ шештіру.
Р
Р
Р
Р
Р
1.Бақта жүйекті жасап қазатын құрал.
2. Жердің өсімдік өсетін қабаты.
3. Топыраққа қажетті негізгі қоректің бірі.
4. Өсімдіктің өсуіне қолайлы топырақ.
5. Өсімдік өсуіне жарамсыз топырақ. VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды.Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Топырақты тыңайту дегенді қалай түсінесіңдер?
2. Қорыту:
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау. Сабақтың тақырыбы: Бөлімді қайталау
Сабақтың мақсаты: 1. Бөлімді қайталау, өткенді еске түсіру.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Дайындығын қадағалау
ә) Психологиялық дайындық
Амансың ба алтын күн?
Амансың ба көк аспан?
Амансың ба достарым?
Сендерді көрсем қуанамын !
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын айтқызу
ә) Үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап алу.
- Қандай бөлімді аяқтадық?
- Онда не жайлы әңгімеледік?
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты –бөлімді қайталау
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
-Біз сендермен табиғат деген бөлімді аяқтадық. Бұнда біз көкжиек және оның тұстарын , сол тұстарды таба алатын құралмен де таныстық. Сондай ақ ауа, су топырақ және олардың адам өміріндегі маңызы жайлы әңгімеледік.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Тест жұмысын ұйымдастыру:
1.Табиғатты нешеге бөлеміз?
А.3 В.2 С.5 D.4
2.Адам өміріне не қажет?
А. Велосипед, доп С. Ағаш, су
В. Су, ауа, жарық, жылу, қорек D. Жарық, жануарлар
3.Көкжиектің неше тұстары бар?
А.8 В.5 С.4 D.6
4.Тұсбағар дегеніміз не?
А. Көкжиек тұстарын анықтайтын құрал. С. Карта
В.Сағат D. Масштаб
5.Ауаның негізгі қасиеті.
А. Көрінбейді,түссіз,иіссіз,дәмсіз С. Көпіреді
В. Тазалықты сақтайды D. Дәмді,жанады
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау. Өсімдіктердің тіршілігі
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік тірі ағза
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға өсімдіктердің тірі ағза екенін түсіндіру.
2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Табиғатты аялай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Өсімдікті тірі ағза дейтін себебіміз олар қоректенеді, тыныс алады, өседі, жеміс береді, өледі (шіриді) немесе өсуін уақытша тоқтатады. Бұл құбылыс маусымдық өзгерістерге байланысты.
Өсімдікке қажетті жағдайлар
Ауа су жарық жылу қорек
2. Сергіту сәті.
3.Оқулықпен жұмыс:
Ағаштар:Бұталар: Шөптер:
Қайың , қарағай итмұрын, қарақат Селеу, бақбақ
Жұмбақ шештіру.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды.Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Өсімдіктерді қандай топтарға топтастырдық?
2. Қорыту
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік мүшелері және оның қызметі. Тамыр
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға өсімдік мүшелері және оның қызметі. Тамыр
жайлы түсінік беру
2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Табиғатты аялай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Өткен сабақта өсімдік тірі ағза екенін білдік, ал енді бүгін сол өсімдіктің мүшелерімен танысамыз.
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақ мақсаты-өсімдік мүшелері және оның қызметі туралы білу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Өсімдік мүшелері
Тамыр сабақ жапырақ гүлі жемісі
Тамыр - өсімдіктің негізгі және жер астында берік ұстап тұратын мүшесі. Тамыр арқылы өсімдік жерден қорек алады. Тамырлардың өздері де әр түрлі болады.
жанама тамыр (бұлар көрініп және бұдан жіңішке жанама
Тамыр тамырлар шығып тұрады)
кіндік тамыр (жақсы жеілген өсімдіктердің тамыры)
2. Сергіту сәті:
3. Суретпен жұмыс:
Суреттегі өсімдіктердің тамырларының айырмашылығын ата.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды.Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Өсімдік мүшелерін ата.
- Тамырдың өсімдікке маңызы қандай?
- Қандай өсімдіктерде кіндік тамыр болады?
- Шөл өсімдіктердің тамырлары неге ұзын болады?
2.Оқулықпен жұмыс:
3. Қорыту
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Сабақ
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға сабақ жайлы түсінік беру
2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Табиғатты аялай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Бүгінгі сабақтың мақсаты –өсімдік мүшесі сабақтың қызметі туралы білу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Сабақ - Өсімдіктің маңызды мүшесінің бірі.Сабақтың қызметі ол барлық өсімдік мүшелеріне қорек тасымалдайды, және барлық мүшелерін біріктіріп тұрады. Сабақ тыныс алуға да қатысады.
Сабақ
иілгіш тік
2. Сергіту сәті.
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен,
Теріп, теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
3. Суретпен жұмыс:
Суретегі өсімдіктердің қайсысы иілгіш сабаққа, қайсысы тік сабаққа жататынын айт.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды.Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Бақбақтың сабағы қандай?
- Сабақтың атқаратын қызметі жайлы айт.
- Сабақтың бойында өсімдіктің қандай мүшелері орналасқан?
2.Оқулықпен жұмыс:
3. Қорыту
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау. Сабақтың тақырыбы: Жапырақ Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға жапырақ жайлы түсінік беру
2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Табиғатты аялай білуге тәрбиелеу. Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) дайындығын қадағалау
ә) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын айтқызу
ә)Үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап алу.
- Өткен сабақтарда не жайлы әңгімеледік?
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты –өсімдік мүшесі сабақтың қызметі туралы білу
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Жапырақ – көмірқышқыл газын жұтып, оттегіні бөліп шығарады. Яғни ауаны тазартып тұрады. Жапыраққа су сабақ арқылы тамырдан келеді. Буланған жапырақ өсімдікті салқындатып тұрады. Жапырақтың пішіні әр түрлі болады. Маусымдық өзгерістерде жапырақтар шіріп, көктемде қайта бүр атып шығады.
2. Сергіту сәті: Теңселеді ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп кішкентай ағаштар,
Үп үлкен боп өседі.
3. Суретпен жұмыс:
Суретте қандай өсімдік жапырақтары бейнеленгенін анықтау.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды. Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Өсімдіктің өсіп жетілуіне жапырақтың пайдасы қандай?
- Жапырақ қоректі қайдан алады?
- Қураған жапырақтың пайдасы қандай?
2.Қорыту
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
Бүгінгі сабақтың мақсаты –күзде жапырақтың неге сарғаятындығын білу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Жапырақ өсімдікке көрік беріп тұрады. Күзде күн суыта бастағанда ағаш
жапырақтары сарғайып жерге түседі. Оның себебі өсімдік тамырының суды нашарсіңіруі, күн көзі аз мөлшерде түсуі. Осының бәрі өсімдіктің өсуін баяулатады.Бұлжағдай да өсімдіктің жапырағы сарғаяп жерге түскені мен ағаштар өліп қалмайды, олар уақытша тіршілігін тоқаттады.
2. Сергіту сәті: Көп отырып, шаршадық,
Қозғалуды аңсадық.
Жүгiргiмiз келедi
Әдемiлеп ән салып,
3. Суретпен жұмыс:
Суреттердегі ағаштарды ата. Суретші қай мезгілді бейнелегенн? Олардың жемісі қалай аталады?
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды.Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Жапырақ түсі қалай өзгереді?
- Жапырақ өсімдікке қандай қызмет атқарады?
2.Дәптермен жұмыс:
Оқушыларға 65-беттегі өсімдік жапырақтарының суретін салғызу және олар қандай өсімдік жапырақтары екенін анықтау.
3. Қорыту
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Тұқым және жеміс
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға тұқым және жеміс жайлы түсіндіру.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) дайындығын қадағалау
ә) психологиялық дайындық II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын айтқызу
ә)Үй тапсырмасын қорытындылау. III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап алу.
- Өткен сабақтарда не жайлы әңгімеледік? IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты –өсімдікке су керек жайлы түсінік алу. V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
- Өсімдік тірі ағза дедік. Ол үнемі өсіп, өзгеріп отырады. Өсімдіктің өсуіне жарық су, ауа, жарық, жылу қажет. Өсімдік өзіне қажетті заттарды өлі табиғаттан алады. Өлі табиғат оған су, ауа, топырақ, күннің жылуы жатады. Осылардың бірі болмаса онда өсімдік өсуі бір талай. Сусыз адам да, жануар да өсімдікте тіршілік ете алмайды. Өсімдік құрамы көбіне судан тұрады.
2. Сергіту сәті. VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды. Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Өсімдік суды қайдан алады?
- Өсімдікке су керектігін дәлелде.
- Өсімдік тірі ағза екенін дәлелде.
2. Қорыту
Сұрақ– жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік? VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдікке топырақ керек.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға өсімдікке топырақ керек жайлы түсінік беру.
3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) дайындығын қадағалау
ә) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын айтқызу
ә)Үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап алу.
- Өткен сабақтарда не жайлы әңгімеледік?
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты –өсімдікке топырақ керек жайлы түсінік алу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
- Өткен сабақта өсімдіктің сусыз тіршілік ете алмайтыны жайлы білдік.Енді бүгін өсімдікке топырақтың керекті жайлы әңгімелейміз. Өсімдік өзіне керек заттың барлығын топырақтан алады.Суды, мениралды заттарды, қоректі. Өсімдік үшін топырақтың құнарлы болуы өте қолайлы. Топырақты құнарлы қылдыру үшін оны тыңайту керек. Тыңайту дегеніміз - өсімдікке кеерек заттарды топыраққа қосымша араластыру. Олар: көң, құстардың саңғырығы, қарашірік, шымтезек.
2. Сергіту сәті: Еркін ұста денеңді,
Тарсылдатпай еденді.
Қиқаңдатпай беліңді,
Көтере түс өкшеңді.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды.Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Өсімдік өсуіне топырақтың әсері қандай?
-Топрақты құнарлы ету үшін не істеу керек?
2.Қорыту
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдікке ауа, жылу, жарық керек
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға өсімдікке ауа, жарық, жылу керек жайлы
Бүгінгі сабақтың мақсаты – өсімдікке ауа, жарық, жылу керек жайлы түсінік алу
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
- Өсімдіктің өсуіне ауа қажет. Өсімдік тыныс алады. Өсімдіктің тыныс алуына оның жапыраға, сабағы, тамыры қатысады.Өсімдіктің өсуіне тек ауа емес сонымен бірге жылу да жарық та үлкен рөл атқарады. Өсімдікті егу үшін топырақтың жылуын күтеді. Жылымай тұқымды егуге болмайды. Сондай ақ жарық та мол мөлшерде болуы керек.
2. Сергіту сәті.
3. Суретпен жұмыс:
Өсімдіктердің әр мезгілдегі тіршілік жағдайын суретке қарап анықта.
Көктем
Күн сәулесі жер бетін жылытады.
Бұл мезгілде өсімдік тіршілігін бастайды Жаз
Жазда күн сәулесі мол. Өсімдік пісіп жетіледі.
Күз
Күзде піскен өсімдікті жинауға кіріседі. Қыс
Қыста жер бетін қар басады. Қар мол жауса өсімдік жақсы өседі.
Көктем
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Мәтінді дауыстап оқиды. Талдайды.
Сұрақтарға жауап алу.
- Өсімдік үшін қандай жағдайлар қажет?
- Топырақты қопсытудың керектігін дәлелде.
2. Қорыту
Сұрақ– жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік қанша жыл тіршілік етеді? Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға өсімдіктің қанша жыл тіршілік ететін айтып
- Өсімдіктердің тіршілік ету мерзімдері қандай?
- Қандай шөптесін өсімдіктерді білесіңдер?
2. Дәптермен жұмыс:
Дәптерлеріне бір жылдық, екі жылдық, көп жылдық өсімдік түрлерін жаздыру.
Қорыту
Сұрақ– жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау. Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктің көбеюі Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға өсімдіктің көбеюі туралы түсінік беру.
Бүгінгі сабақтың мақсаты –өсімдіктің көбеюі туралы түсінік алу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Көбею – барлық тірі табиғатқа тән қасиет. Топыраққа еккен тұқымнан жаңа өсімдік өсіп шығады. Осылай өсімдіктің жер бетіндегі тіршілігі жалғасып отырады.
Өсімдік көбеюі
Тұқымнан пиязшықтан түйнектен сабақтан
Дәнді дақылдар картоп,теңбілгүл таушымылдық қарақат, жүзім
мен гүлдер жералмұрты інжугүл,құртқашаш тошала 2. Сергіту сәті.Оңға-солға шайқалып,