Сабақтың тақырыбы: Сармат тайпаларының орналасуы.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларға сарматтардың орналасқан жері, көршілерімен қарым-қатынасы туралы білім беру.
Дамытушылық: Топпен жұмыс істеу арқылы оқушылардың өз ойын ашық білдіріп, сөйлеу, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды туған жерін сүюге, еңбексүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, тест
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, тірек-сызбалар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасын тексеру.
Ғұн қоғамында кімдер билік етті?
Ғұндардың шаруашылығы туралы айтып бер.
Ғұндардың мәдениетін сипатта.
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары:
Топпен жұмыс. Оқушылар төрт топқа бөлінеді. Әр топ өздеріне берілген мәтін бөлігі бойынша жұмыс істейді. Өз мәтіндеріне тақырып қояды, мәтінді мазмұндап, тест сұрақтарын құрастырады.
Тірек-сызбамен жұмыс.
Сарматтар скиф тілінде жақын тілде сөйлеген
Дах-массагет, исседондармен туыстас келеді
Сарматтардың саны б. з. б. 3-2 ғ. 20 мың, б. з. б. 2-1 ғ. 10 мың, б. з. 1 ғ. 5-7 мың адам болған
Басқа тайпалармен араласып, бірқатары отырықшылық салтқа көшкен
Тест сұрақтары
Сарматтар туралы деректер көне дәуір авторларының еңбектерінде қай уақыттан бастап кездеседі?
А) б. з. б. ғ.; Ә) б. з. б. ғ.; Б) б. з. б. ғ.
2. Каспий теңізінің ертедегі атауы қандай болған?
А) Хвалын; Ә) Гиркан; Б) Сарман
3. Мына тарихшылардың қайсысы сарматтар туралы жазған жоқ?
А) Диодор; Ә) Полибий; Б) Прииск.
4. Аршакидтер әулетінің негізін қалаған Аршак дайлардың қай тайпасынан шыққан?
А) Массагет; Ә) исседон; Б) апарн
Рефлексия.
Бұрыннан білемін
|
Оқып білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
Үй тапсырмасы: § 23 (мазмұндау)
Достарыңызбен бөлісу: |