Сабақтың тақырбы Ақпаратты іздеу



Дата24.01.2022
өлшемі456,37 Kb.
#114014
түріСабақ
Байланысты:
03.03.2021 Ақпаратты іздеу ҚМЖ
1-тақырып, 03.03.2021 Ақпаратты іздеу ҚМЖ, Ответ Болашақ

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім:

3.3B Әлемнің барлығы Ғаламторда

Мектеп: Жамбыл атындағы орта мектеп


Мұғалімнің аты-жөні:Кеңес Айбек Ербосынұлы




Күні:03.03.2021

Қатысқан оқушылар саны:




СЫНЫП: 3

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырбы

Ақпаратты іздеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.3.1.1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Ғаламтор қолдану

3.2.1.3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою



Сабақтың мақсаттары

Оқушылар...

  • Арнайы сұраулар арқылы ақпаратты іздеп табады;

  • Компьютерлік программалардың міндетін тұжырымдайды.

Бағалау критерийлері

- ақпаратты іздеуге сұрақтар тұжырымдау;

- сұрақ жауабын табуға іздестіру жүйесін қолдану;

- браузер программасын анықтау;

- браузер программасының міндетін сипаттау.



Тілдік мақсаттар

Оқушылар…

  • ақпаратты іздеуге сұрақ тұжырымдайды;

  • іздестіру жүйесінде керек ақпаратты іздеп табатын алгоритм тұжырымдайды;

  • іздестіру жүйесіне мысал келтіреді.

Пәндік лексика және терминалогия:

  • Ғаламтор, браузер, веб-парақша, сілтеме, іздестіру жүйесі.

Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:

  • Браузер программасы ... үшін қажет

  • Сұрақ жауабын табатын ақпарат іздеу үшін …

Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдық, оқушылар сабақтын мақсатымен қойылатын талаптарын болжап атайды –ашықтық.

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу.

6 Бөлім: Атақты тұлғалар.



АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта қолдану

Ғаламтор қолдану.



Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылар әр түрлі программалардың міндеттері туралы жалпы түсінігі бар, программалармен жұмыс жасайтын тәжірибесі бар.

Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы
4 мин
6 мин

  1. Ұйымдастыру кезені

Сыныптағы оқушылардың қатысымын тексеру. Әрбір оқушы бір-біріне жылылық сыйлау арқылы амандасып психологиялық ахуал тудырады.

Миға шабуыл.

Экран бетіне атақты тұлғалардың суретін шығару.



  • Экран бетінде кім бейнеленген?

  • Осы тұлғалар туралы не білесіз?

Жұптық жұмыс.

Оқушылар жұптасып атақты тұлғалар туралы білгендерімен бөліседі.



  • Компьютер арқылы ақпаратты алай алуға болады?

2 Мақсатты тұжырымдау

Оқушылармен бірлесе отырып сабақтын тақырыбы мен сабақ мақсатын тұжырымдау. Қолдау ретінде тақтаға кесте арқылы негізгі сұрақтарды жазып қоюға болады:



Нені оқып білеміз?

Не арқылы іздейміз?












Сабақтың ортасы
3 мин

3 мин




  1. Тақырып бойынша танымдық қызығушылықты қолдау және дамыту.

Бірлесе отырып он-лайн режимде бейне қарау

«Интернеттен ақпаратты іздеу тәсілдері».



«Дұрыс немесе бұрыс»- ойны.

Оқушылар кеспе қағаз арқылы дұрыс және бұрыс жауаптарды белгілеу қажет.

Кеспе қағаздарымен алмасып экран бетіне шығарылған жауап арқылы тексереді.


  1. Жаңа тақырып

  • Ақпаратты іздеуге арналған программа қалай аталады?

  • Браузер дегеніміз не?

  • Кен таралған браузерлерге мысал келтіріңіз.

Көрсетілім

Балаларға арналған Гогуль браузерімен таныстыру.





4. Сергіту сәті

Әуен қосып, мұғалім оқушылармен бірлесіп көз талмауына арналған жаттығулар өткізеді.



5. Практикалық жұмыс

Оқушылар компьютермен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік ережелеріне нұсқама алады.

Оқушылар практикалық тапсырманың шартын талқылауға кіріседі:

1 тапсырма

Тақтада бейнеленген атақты тұлғалар туралы мәлімет қарастыру.



  • Қай жылы туылған?

  • Қай елді мекенде туылған?

2* Тапсырма: Қазақстан Республикасының тұнғыш Президентінің мұражайы туралы ақпарат табыныз. Мұражайдың жұмыс кестесі мен мекен жайын білу үшін іздеу жолына қандай сұрақ еңгізу керек?

Тапсырманың нәтижесіне жету үшін дескрипторлар тұжырымдайды. Тұтас әңгіме құрады.



Дескрипторлар үлгісі:

  1. Ақпаратты іздеу критерийлері тұжырымдалдый;

  2. Ғаламторда жұмыс жасау кезінде дұрыстайтын программа қолданды.

  3. Әр түрлі браузерлерге мысал келтіреді.

  • Оқушылар практикалық тапсырманы орындауға кіріседі.

Дескрипторлар арқылы бірін бірі бағалау.

Алдын ала дайындалған дескрипторлар арқылы оқушылар жұптасып бір-бірін бағалайды.



https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/internetten-aqparatty-izdeu-tasilderi

Сабақтың соңы

38-40 минут



Рефлексия

«Әңгіме» тәсілі

  1. Бүгін біздер… орындадық

  2. Бізге… ұнады

  3. Бізде …өте жақсы шықты

  4. Әзірше бізге … қиындық туғызды



Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


Практикалық тапсырма орындау кезіңде саралау шығармашылықтың кезеңі бойынша іске асады: тапсырмалар өсу ретінде берілген. Тапсырманы орындаған жағдайда мұғалім сұрақтар арқылы немесе нұсқау картасында қадам бойынша алгоритм қолданып қолдау көрсетеді.

Оқушылардың барлығы:

  • Геометриялық фигура қолданып сурет салады.

Оқушылардың көбісі:

  • Жұмбақтын шешімін табуып суреттін салып бояйды;

Кейбір оқушылар

  • өлеңге иллюстрация жасайды суретті бояйды.

Бағалау сабақтың әр кезеңіңде жүзеге асырылады:

- қиындықтарды анықтап қолдау мақсатында оқушылардың жауптарын қадағалау (жұптық жұмыс).

- теориалық материалды түсіну кезеңінде интерактивті тапсырмаларды бағалау үшін қолдану;

- практикалық жұмысты орындау кезіңде бағалау дескрипторлар арқылы жұптасып орындалады.

- өз-өзінің жұмысын бағалау мақсатында, кері байланыс түрінде сабақтың соңында, оқушылар өз жұмыстарын бағалайды, жетістіктері мен қиындықтарын талдайды.


Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін сабақ барысында топтық жұмыс, сергіту сәті қарастырылған.

Компьютермен жұмыс жасап отырған кезде оқушылар дене мүсіні дұрыс болуына, көзбен монитор экранының ара қашықтығына көңіл аударып, жағымсыз ситуациялар пайда болған жағдайда мұғалімге хабарлайды.

Практикалық жұмыс орындаған кезде «Дүниетану» пәнімен байланысады.


Дұрыс_немесе_бұрыс»_ойны'>Қосымша 1

«Дұрыс немесе бұрыс» ойны

Дұрс немесе бұрыс жауапты белгілеңіз.






Дұрыс

Бұрыс

Ғаламтордаң ақпарат іздеудің ең жақсы жолы –іздеу жүйесін қолдану.

*




Google –іздеу программаларының ішіндегі ең жақсысы

*




Іздеу программалары Веб-өрмекшілерді қолданбайды




*

Robot exclusion protocol веб-өрмекшілердің әрекетінің алдын алу үшін қолданылады.

*




Іздеу жүйелері WWW - қолданбайды




*


Қосымша 1

Көз жатығу



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет