Жұбанышева Гүлнар
Алматы қаласы
Ғ.Мүсірепов атындағы
№86 мектеп-гимназиясы
Математика 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: 4 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға ондықтап аттап 4 санын қосу,азайтуды тереңірек
түсіндіру,білім-білік дағдысын кеңейту,тереңдету.
Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын,пәнге қызығушылығын,таным
қабілетін,зейіндерін,белсенділіктерін,логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік мәні: Оқытудың өмірмен байланысын нығайту.өз бетімен жұмыс жасауға төселдіру.татулыққа, тапқырдыққа,белсенділікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Сабақтың әдісі: проблемалық іздену,сұрақ-жауап
Көрнекілігі: АКТ
Пән аралық байланыс: ана тілі, дүниетану
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушы назарын сабаққа аудару. Қажет құралдарын алдыру.
ІІ. Психологиялық дайындық
Күздің күні терезеден,
Бізге,міне, тұр қарап .
Сондай жақсы көңіл-күймен
Басталады бұл сабақ .
Мұғалім :
Дұрыс айтасыңдар
Математика ғылымы-бұл ермек емес
Математика ғылымы-көрегендік пен даналық дей отырып,математика сабағымызды бастаймыз.
Бір сәт терезеге назар салайық.Не байқадыңдар ?
Күздің ерекшеліктерін атаңдар.
Күзде қандай еңбек істелінеді ?
Бізде өз үлесімізді қосып,еңбек етеміз.
Біздің еңбегіміз не ?
Оқу,есеп шығару .
Дұрыс.
ІІІ. Өткен сабақты еске түсіру
Күзгі табиғатты тамашалау
Сұрақтарға жауап беру .
1. 3санының қосу кестссін айт
2. 90мин.= сағ мин, 1сағ = мин
3. Уақыт бірліктерін ата .
4. 42 санының разрядтық бірлігін ата.
5. 56 санын разрядтық қосылғышқа жікте .
6. 8ондық пен 1 ондықтың қосындысы қанша ?
Балалар, міне, бәріміз күз кереметін тамашаладық .
ІV. Жаңа сабақ
4санын қосу және азайту
Дәптерге күн ретін,көркем жазуды жазу.
4 санының қосу,азайту кестесін жатқа сұрау.
4+4=8 8-4=4
5+4=9 9-5=4
6+4=10 10-4=6
Мұғалім
Балалар 4 санына байланысты қандай ұғымдар бар.
4 түлік, 4 тұс ,4 мезгіл
Мұғалім:
4санын қосу, азайтуды шаршы арқылы түсіндіру .
(7+3)+1=11
(11-1)-3=4
1-тапсырма.Күзгі бақты тамашалау:
4 санын қосу, азайтудан оқушылар тақтаға жазып, шығарып түсіндіреді.
8+4= 12-4= 9+4= 12-4=
ІІ-тапсырма«Кім алғыр?» ойыны. 4, 7, 11 сандарынан теңдік құру.
4+7=11 11-4=7
7+4=11 11-7=4
2-тапсырма. Егіс алқабын тамашалау:
Өздік жұмыс
Оқушылар өз бетімен тапсырманы орындайды,тек шыққан мәнін айтады.
1.8бен 2сандарының қосындысына 2-ні қосу
2.12 мен 2 сандарының айырмасынан 2-ні азайту
3.9бен 1сандарының қосындысына 3-ті қосу
4.3пен 3сандарының айырмасынан 1-ді азайту
V.Сергіту сәті
Алтын,сары,қызыл,көк
Алуан,алуан жапырақ
Көз тартады күлімдеп .
Ой, алақай, тамаша.
Шашу шашып жапырақ.
3-тапсырма. Аңдардың қысқа дайындығы
Есепті оқу,мағынасын шешу,өмірмен байланыстыру,шартын,шешуін жазу.
Автобуста 26 жолаушы болды.1-ші аялдамадан 6 жолаушы, 2-ші аялдамадан 4 жолаушы мінді.Автобуста енді неше жолаушы болды.
Бар еді- 26 жолаушы
Түсті-6 жолаушы
Мінді-4 жолаушы
Болды- ? жолаушы
Шешуі: 26-6+4=24
Жауабы:автобуста 24 жолаушы болды.
4-тапсырма. Ауламызды жапырақтан тазарту
Қосындының мәнін табу ауызша
9+3 12-3
19+3 22+3
29+3 32-3
39+3 42-3
49+3 52-3
59+3 62-3
69+3 72-3
79+3 82-3
89+3 92-3
VІ.Қорыту :
Балалар, бүгінгі сабақта не білдік?Не үйрендік?
4санының қосу,азайту кестесін жатқа сұрау.
VІІ.Үйге тапсырма 5есеп шығару
VІІІ. Бағалау
Жинаған жапырақтарды санау .Қай қатардың көп еңбектенгенін айту, жеке оқушыларды бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |