Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессия Оқыту мақсаты



Дата08.04.2022
өлшемі224,16 Kb.
#138409
түріСабақ
Байланысты:
ашық сабақ 9 г (1)
Form Nagoya 2022, istoriya-perevoda-bukvalnyy-i-volnyy-perevod-lektsiya-1




Бөлім:

Тізбектер

Педагогтың Т.А.Ә

Жабасова Қ.О

Күні:

13.12.21

Сынып: 9 «Г»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық және геометриялық прогрессия

Оқыту мақсаты:

9.2.3.7 Арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару

Мақсаты:

Арифметикалық және геометриялық прогрессия туралы білім, білік, дағдыларын сыни ойлау арқылы тереңдету, формулаларды есептер шығаруда қолдана алу дағдысын дамыту; 



Ресурстар

Плакат,ромб, стикерлер, интерактивті тақта, таратпа
материалдар, Google disk қосымшасы

Сабақтың барысы:

уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі


Қосымша -1

4мин

Сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбын атаймын. Мақсатымен таныстырамын.

Сұраққа жауап беріп, тақырыпты атайды.

Алдарына қойған мақсатын сұраймын.
Бағалау критерийлерімен, парақшаларымен таныстырамын.

Критерийлерді оқиды, ұстанады. Бағалау парақшаларын алады.



2мин

Топшаларға бөлу
Оқушыларға әр түрлі түсті қағаздарда сандар таратылады. Сандар арқылы тізбек құрулары керек.
Тапсырма: 2; 4; 6; 8;10;12,..
3; 9; 27; 81;243;729...
9,2; 7,2; 5,2; 3,2;1,2;-0,8...
1024;256;64; 16; 4; 1,,,

Фигуралардың түстері бойынша және құралған тізбек бойынша орындарына отырады.

Ой қозғау
Қосымша-2



4мин

Жұптық жұмыс
Әр жұпқа тапсырма беремін: арифметикалық прогрессия және геометриялық прогрессия.

Тізбек арқылы жұптар құрып, тапсырманы орындайды.





Дамыту
Қосымша -3

7мин

Топтық жұмыс
Формулаларды еске түсіру үшін «Ромб» тапсырмасын ұйымдастырамын.
Оқушылар өздері құрған тізбек бойынша тапсырма орындайды:

  1. Тізбек прогрессия құрай ма?

  2. Прогрессия болса, қай?

  3. Бірінші мүшесін тап.

  4. Айырымын (еселігін) тап

  5. Жетінші мүшесін тап.

  6. Он мүшесінің қосындысын тап.

  7. 18 саны прогрессия мүшесі бола ма?

  8. Жалпы мүшесінің формуласын жаз.

Оқушылар стикерлерге жауаптарын жазып, «Ромбқа» жапсырады.



3мин

Әр топтан баяндамашы шығып, постерді қорғайды.

Әр топтан баяндамашы шығып, жазғаны бойынша таныстырады.

Есептер шығару
Қосымша-4

12мин

Жеке жұмыс
Деңгейлік тапсырмалары бар карточкалар таратамын. Орындап болған оқушы тақтаға шығып, орындаған есептерді көрсетеді.

Әр оқушы деңгейлік тапсырмаларды орындайды.





Тест тапсырмасы Қосымша-5

9 мин

Жеке тапсырма тест жұмысын ұйымдастырамын.

Тест өздігінен орындайды.



Рефлексия:


Қосымша-6

2 мин

Бағалау парақшаларын толтырады.
-Қай тапсырма саған қиын болды?
-Өзің орындадың ба, әлде көмекке жүгіндің бе?

Оқушылар өткен тақырып бойынша өз ойларын стикерлерге жазады. «Сұрағы бар қорапшаға» салады.
Қосымша-5 орындайды.

Үйге тапсырма
Қосымша-7




Формулаларды жаттау, тапсырма парағы




Бағалау:

2мин

Критерийлер бойынша жинаған ұпай арқылы бағалаймын.

Критерийге сәйкес бағаланады.





Тапсырмалар:
Қосымша-1

Компоненттер

Критерийлер

Білу

И г е р д і


-Тізбек прогрессия болса, бірінші мүшесі мен айырмасын (еселігін), п-мүшесін, қосындысын белгілеуді біледі.

Түсіну


  • Оқушы материалды түсінеді, мағынасын ажырата алады;

  • Қажетті формулаларды түсінеді;

  • Есепті бастай алады.

Қолдану

Анализ (Талдау)

Шығармашылықпен

жұмыстанады


  • Есептің шартын талдай алады;

  • Келесі қадамды болжай алады.

  • Кез-келген прогрессияға берілген есептің шарты бойынша құрылған алгоритммен жұмыс жасай алады.

  • Күрделі өрнектерді түрлендіруді қателеспей орындайды.

Синтез (Топтау)


  • Әр есепке қажетті алгоритмнің ең қысқа жолын таңдай алады.

Білімді бағалау


  • Материалдың мәнін бағалай біледі.

Бағалау парақшалары



Оқушының аты

Жұптық жұмыс

«Ромб» топтық жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар

Тест

барлығы

«А»

«В»

«С»

10




+

+

3

4

5

1

























2

























3

























4

























5

























6
























12-17б жарайсың


8-11б жақсы
5-7б талпын(«
Қосымша -2
Математиканың өз mini бар — ол формула ” С.В.Ковалевская

Арифметикалық прогрессия

Геометриялық прогрессия

1. Прогрессияның қай түріне жататынын анықтаңыздар.Бірінші жіне екінші мүшесін жазыңыз.
1-жұпқа

1. Прогрессияның қай түріне жататынын анықтаңыздар. Бірінші жіне екінші мүшесін жазыңыз.

2. Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырмасы деп атайды.Айырымын табыңыз.
2-жұпқа

2. Қандай санды геометриялық прогрессияның еселігі деп атайды.Еселегін табыңыз.

3. Арифметикалық прогрессияның қасиеті. Осы тізбекке қолданыңыз.
3-жұпқа

3. Геометриялық прогрессияның
қасиеті. Осы тізбекке қолданыңыз


Қосымша-3
Meн математикаға қабілетсіз адам болады дегенге сенбеймін.


А.Г. Постников
Ж ауаптары стикерлерге жазылып, жапсырылады.
Қосымша-4
Адамның даңкыоның ойлау кабілетінде.
Паскаль
Деңгейлік тапсырмалар

«А» № 1
Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 3-ке, айырмасы 4-ке тең, оның он бесінші мүшесі неге тең.
«В» № 2
Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 56-ға, айырмасы 3-ке тең, оның алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңдар.
«С» № 3
Егер арифметикалық прогрессия үшін
теңдігі орындалса ны табыңдар

«А» № 1
Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 6-ға, еселігі 3-ке тең, оның бесіншісі неге тең.
«В» № 2
Геометриялық прогрессияның бесінші мүшесі -6-ға, жетінші мүшесі -54ке тең. Оның алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңдар
«С» № 3
Геометриялық прогрессияның бірінші және үшінші мүшесінің қосындысы 15-ке тең, ал екінші және төртінші мүшесінің қосындысы 30-ға тең. Геометриялық прогрессияның еселігі мен бірінші мүшесін табыңдар.


Қосымша – 5
Акыл-ойды тәртіпке келтіретін математика.
М.В.Лермонтов
Тест

Тобы

Рет саны

Тапсырмалар

Жауаптары

Берілгені

Табу керек

А

В

С

А


1



d

18

-10

30

2



S2

45

90

102

3



a10

36

33

30

В


1



a40

80

82

78

2



b5

48

324

320

3



S7

1050

210

105

С


1



b5

1/125

1/125

5/125

2



q

3

+-3

-3

3



a1

17

58

33

Қосымша -6

Қосымша -7
Үйге тапсырма: Кестедегі бос орындарды толтыр:



a1

d

n

an

sn

1

-10,2

5

7







2

32

2

70







3

65







121

186

4







16

160

1200



b1

q

n

bn

Sn

1

54

3

5







2

85

5

4








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет