Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2В Көпмүшелер
|
Мектеп: №46 Т. Тоқтаров атындағы негізгі орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты – жөні: Ақылбек Маржан Нұрмұхамедқызы
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көпмүшелер. Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.1.5 көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.6 көпмүшені стандарт түрге келтіру;
|
Сабақмақсаттары
|
Барлығы: Көпмүшенің анықтамасын және оның дәрежесін табуды біледі;
Басым бөлігі: Көпмүшені стандарт түрге келтіре алады;
Кейбірі:Көпмүшенің дәрежесін және стандарт түрін анықтай алады.
|
Бағалау критерийлері:
|
1) Көпмүшенің анықтамасын біледі;
2) Дәрежесін табуды біледі;
3) Көпмүшені стандарт түрге келтіре алады.
|
Тілдік мақсат
|
Сөз тіркестері мен терминдер сөздер:
Көпмүше, дәреже, стандарт
Сыныптағы диалог:
Көпмүше деп нені айтамыз?
Көпмүшенің дәрежесін қалай табамыз?
Көпмүше стандарт түрге қалай келтіріледі?
|
Құндылықтарға баулу
|
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық ашықтыққа баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі, геометрия
|
Алдыңғы білім
|
Натурал көрсеткішті дәреже, санның стандарт түрі.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Оқушыларға психологиялық жағымды ахуал орнату үшін «Біз үшін» тренингісін өткіземін. Сыныпты стикерлердің түрлері бойынша үш топқа бөлемін. Жасыл стикерлер Бірмүшетобы, қызыл стикерлер Көпмүше тобы, сары стикерлер Дәреже тобы.
Таным процесін өзара ынтымақтастық пен бірлесу деңгейлеріне көтеру мақсатында «Ашық хат» әдісін пайдаланып, оқушыларды диалогқа түсіремін.
Оқушылардың өткен тақырыпты қалай меңгергенін бағалау мақсатында қалыптастырушы бағалаудың «Бағдаршам» әдісін қолданамын.
|
Үлестірмелі материалдар
|
Сабақтың ортасы
23 мин
Әр топқа жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі бойынша тақырыпты бөліп беремін. Өздерінің жазғандарын қорғап өтеді.
Топпен жұмыс. Барлық оқушыларды проблемалық сұрақтарды шешу және зерттеу дағдыларын қалыптастырғанын « Басбармақ» әдісі арқылы бағалаймын.
Оқулықпен жұмыс . (жеке жұмыс)
«Жалғасын тап» әдісі бойынша оқулықтан деңгейлі есептер шығартамын.
І деңгей - №17.1, ІІ деңгей - №17.2,
ІІІ деңгей - №17.4
№17.1.
Бiрмүшелердi к
өпмүше түрiнде жазыңдар:
1) a2; a және 5; 2) 9х3; x және –7;
3) 0,8y; –2y және y7; 4) –4; 7b3 және d4;
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
1) Көпмүшенің анықтамасын біледі;
2) Дәрежесін табуды біледі;
3) Көпмүшені стандарт түрге келтіре алады.
|
1.Бірмүшелерді біледі.
2. Көпмүшенің анықтамасын біледі
3. Көпмүше түрінде жазады.
|
№ 17.2.
Кө
пмүшенiң әрбiр мүшесiн стандарт түрге келтiрiп, дәрежесiн табыңдар:
1) 8xy4x3 – 9x3yy7 + 10zz5;
2) 0,2a5bb6 – 1,1xyx7 + k8t2k;
3) 8ac5a – 3,8t8s9s – b6c8b10;
4) nm10n2 + c8dd7 – t4t5t.
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
1) Көпмүшенің анықтамасын біледі;
2) Дәрежесін табуды біледі;
3) Көпмүшені стандарт түрге келтіре алады.
|
1.Ұқсас мүшелерді біріктіреді.
2.Көпмүшені стандарт түрге келтіреді.
3.Дәрежесін табады.
4. Жауабын жазады.
|
Оқушыларды ынталандыру үшін түрлі-түсті жетондармен бағалаймын.
Сергіту сәті. Оқушыларға ұлттық тәрбиені насихаттау мақсатында сандарға байланысты жұмбақтар жасырамын. Тапқан жауабын оң иықпен көрсетеді.
«Т кестесі»
Бұл әдіс бойынша берілген тапсырманың ішінен стандарт көпмүше және стандартталмаған көпмүшелерді теріп жазады.
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
1) Көпмүшенің анықтамасын біледі;
2) Дәрежесін табуды біледі;
3) Көпмүшені стандарт түрге келтіре алады.
|
1.Көпмүшені біледі.
2. Стандарт көпмүше мен стандартталмаған көпмүшені ажырата алады.
3.Жауабын жазады.
|
Бүгінгі сабақ мақсатына жету үшін оқушылардың білім алудағы жеке даму жолына түзетулер енгізе отырып, оқушы жетістігін алдын-ала нақты анықтау мақсатында топтар бір-бірін критерий бойынша бағалайды.
|
7 сынып
оқулық
|
Сабақтың соңы
12 мин
|
«Тұжырымдамалық карта» әдісімен барлық ақпаратты жинақтайды және құрылымдайды
Оқушылардан «екі жұлдыз, бір тілек» тəсілін пайдалана отырып, бір-біріне кері байланыс ұсынуын сұраймын , келесі сабақты жоспарлау мақсатында оқушылардың жұмыстарынан алынған деректерді пайдаланамын.
|
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Сабақ барысында уақытты тиімді пайдалана отырып барлық оқушыларды проблемалық сұрақтарды шешу зерттеу арқылы
дағдыларды қалыптастыруға арналған , таным процесін өзара ынтымақтастық пен бірлесу деңгейлеріне көтеру мақсатында «Ашық хат» әдісін пайдаланып оқушыларды диалогқа түсірдім.
«Жалғасын тап»
«Т кестесі» ,
« Тұжырымдамалық карта» әдістерін қолданып оқушылардың жеке қабілеттерінің ілгерілеуіне өз бетінше ізденуіне жұмыс жасадым.
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
Бағдаршам, басбармақ, критерий бойынша бағалау.
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Сергіту сәті.
Оқушыларға ұлттық тәрбиені насихаттау мақсатында сандарға байланысты жұмбақтар жасырамын. Тапқан жауабын оң иықпен көрсетеді.
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |