Сабақтың тақырыбы Асқын өткiзгiштiк Осы сабақта жеткізілетін оқу мақсаттары



Дата03.03.2022
өлшемі120,01 Kb.
#134176
түріСабақ
Байланысты:
Асқын өткізгіштік (1)


Сабақ жоспары



Пәні : Физика (Қоғамдық-гуманитарлық бағыт)

Шымкент қаласы ХБН НЗМ

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

Әр түрлі ортадағы электр тогы

Күні :

Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова А.Н.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Асқын өткiзгiштiк

Осы сабақта жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.3.4 - асқын өткiзгiштiк құбылысы мен практикалық қолданылуын сипаттау;

Сабақтың мақсаты

Асқын өткізгіштіктердің табиғатын ұғындыру. Тұрмыс пен техникада қолданылуына мысалдар келтіру.

Жетістік критерийлері

Асқын өткізгіштердегі электр тогын сипаттай алады;
Кедергінің температураға тәуелділігін анықтай алады;
Асқын өткізгішті материалдарды пайдаланудың тиімділігін анықтау.

Тілдік мақсаттар

Тілді оқыту мақсаты:
Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштікті туралы айту мәдениетін қалыптастыру.
Пәнге қатысты қор мен терминдер: Асқынөткізгіштік, температуралық коэффициент, заттың меншікті кедергісі, электрон, спин.
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері
1. ...........- электрондардың бағытталған қозғалысы?
2. Q = ........ Джоуль –Ленц заңы .
3. Электр зарядының уақытқа қатынасы ...... деп аталады.

Құндылықтарға баулу

Металл өткізгіштердің өнеркәсіпте, шаруашылықтарда, энергетика және т.б. салаларда қолданудың маңызын түсінуге баулыту арқылы отандық өнертабысты дамытуға шақыру.

Пәнаралық байланыс

Математика (график), химия (заттар) пәнімен байланыс.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы (8 сынып).

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 7 минут



1.Ұйымдастыру кезеңі. (W)
Оқушыларды ұлдар және қыздар тобы деп 2 топқа біріктіру. «Ойша саяхат жасау» әдісі арқылы ойша саяхат жасату. Ұлдарды Солтүстік полюске, ал қыздарды экваторға ойша саяхат жасатып, бірдей тәжірибе жасап көруді тапсыру. Бірдей шамды бірдей кернеудегі ток көзіне жалғағанда қай жердегі шамның жарқырауы көбірек болатынын болжату.
Оқушылардың пікірін тыңдап болған соң, жаңа сабақта осы сұраққа нақты жауап алатындықтарын ескерту арқылы сабаққа назарларын аударту.

Шамды жағуға арналған электр құрылғылары

5 минут



Үй тапсырмасын тексеру.
Белсенді оқыту: «Суреттер сөйлейді» әдісі.
Суреттер бойынша кемінде 3 тұжырымдар келтіру керек. Бұл тапсырманы жұппен ұйымдастыру. Оқушылар ыуңңңңеррь

Қосымша №1

15 минут

Жаңа сабақ.
Оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту үшін топтарға текст беру. Білім дағдысы: білу-түсіну
Тапсырма: (W)
Мәтінді оқы, берілген суреттер бойынша металдардағы электр тогын, асқын өткізгіштіктерді сипаттайды, талдау жасайды. Асқын өткізгішті материалдарды алудың жолдарын талқылайды.
Дебрефинг:
Белсенді оқыту: «Ойлан-топтас-бөліс»
Рефлексия пирамидасы
Тапсырма: (W)

Кері байланыс: «Түйінді ой»

Оқушылар топта рөльдерді бөлісіп, дәптерге қажетті мәліметтерді жазып алады.


Үштілділік қағидасы бойынша асқынөткізгіштіктердің қазіргі таңда қолданылу аясымен таныстыру.
Негізгі терминдердің ағылшын-орыс тілдерінде аудармасын жаздырту.



Қосымша №2
Дәптер
Видео https://www.youtube.com/watch?v=Hl-hvn8C03I

10 минут




Сабақты бекіту:
Келесі тапсырмаларды топтарда орындау:

  1. Асқынөткізгіштер кедергісінің температураға тәуелділігін графикалық тәсілмен көрсету. 5 балл




  1. Асқынөткізгіштердің қолданылымына 2 мысалдан келтіру. 5 балл

Топтар бір-бірін баллдық жүйе бойынша бағалайды.








Сабақтың соңы
3 мин



Ұйымдастыру кезеңіндегі 2-топтың полюспен экваторға саяхат жасаудағы тәжірибе нәтижесі туралы жауаптарын енді қайта тыңдап, қорытындылау.
Рефлексия: Оқушылар келесі сабақтан не күтетіндіктерін стикерлерге жазып қалдырады.
Үй тапсырмасы: Асқынөткізгіштіктің практикада қолданылу тиімділігіне жазбаша хабарлама дайындау.

Оқулық
Интернет ресурстары





Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру үшін қолданатын әдіс тәсілдерді жазыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Топтағы оқушылардың қабілетіне қарай рөльдерді бөлісуге бағдар беру.
Және керісінше жауап беруде белсенділігі орташа және төмен оқушыларды қамту.

Жұптарды бағалау;
Топтарда кері байланыс бердірту;
Балл бойынша бағалау;



Асқынөткізгіштікті алудағы қауіпсіздік шараларын айту.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қол жетімді болдыма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен ?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.





Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)


1:
2:

Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді


(оқыту мен оқуға қатысты)

1:
2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет