Сабақтың тақырыбы: Бөлшек-сызықты функция Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



Дата05.12.2022
өлшемі167,62 Kb.
#161214
түріСабақ
Байланысты:
19.09.2022
6 лекция рус вариант

Қысқа мерзімді жоспар




Мектеп: Қ.Ахмедияров атындағы орта мектеп

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1А Функция, оның қасиеттері және графигі

Педагогтің аты-жөні:

Сағынғалиева Арайлым

Күні:

19.09.2022

Сынып: 10 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бөлшек-сызықты функция

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.4.1.5 -  , бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу

Сабақтың мақсаты

 , бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу

Бағалау критерийі

функция тақырыбын тапсырмалар арқылы меңгереді және білімдерін бекітеді, оны есептер шығаруда пайдаланады.

Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең
дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут



Ұйымдас тыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Бөлшек-сызықты функция тақырыбын қарастырамыз.
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-  , бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу
Ұйымдастыру.
Үй жұмысын тексеру.
Функция деген не?
Функцияның анықталу облысы деп нені айтады?
Функцияның мәндерінің жиыны деп нені айтады?
Функцияның берілуінің қандай тәсілдерін білеміз?

Амандасады.

Үй тапсырмасын айту




Оқулық


10 мин

Жаңа сабақ

Анықтама: Функциясы берілсе, мұндағы a,b,c,d-лар
нақты сандар (c ≠ 0 немесе онда мұндай функцияларды
бөлшек-сызықтық функция деп атайды.
деп алсақ, онда
Бөлшек-сызықты функцияның қасиеттері:
функциясының

графигінен функциясының графигін аламыз.


Бұл графиктің асимптоталарының теңдеулеріне назар аударамыз:
у=nгоризонталь асимптота, x=m – вертикаль асимптота.





Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады

.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»





Слайд

15 мин

Бекіту тапсырма лары

Жұптық жұмыс(Қосымша тапсырма)
Бос орындарды толтырыңдар және тапсырмаларды орындаңдар (бірлік кесінді- бір торкөз).

а) Сызбада В нүктесінің координаталары (2; -4) болатындай осьтерді жүргізіңдер. Алынған гипербола у = ____________ функциясының графигі болады.
ә) В(2; -2) болатындай координата осьтерін жүргізіңдер. Құрылған координаталар жүйесінде орналасқан гипербола функциясының графигі болады.
б) Бұл функцияда:
D(f):___________________E(f):______________________________. f(x) графигі Ох осін А (___;___) нүктесінде қиып өтеді. у=________ түзуі горизонталь асимптота, ал вертикаль асимптотасы – ______________________.



Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.





Дескриптор: - бөлшек сызықты функцияны түрлендіреді; - бөлшек сызықты функцияның қасиеттерн біледі; - бөлшек сызықты функцияның графигін салады; -функцияның графигін оңға немесе солға жылжыту ережелерін қолданады. -функцияның графигін жоғары немесе төмен жылжыту ережелерін қолданады. -Берілген функцияның графигін салады.


Интернет ресурстары



15 мин

Жеке жұмыс

Оқулықтан №8.7, №8.9, №8.16/1,3/, №9.1

Оқулықтан есептер шығарады.

ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды

Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.

2 минут




Бүгінгі сабақта:
- Бөлшек-сызықты функцияның анықтамасы мен қасиеттеін біледі;
-Бөлшек-сызықты функцияның графигін сала алады.

Білемін

Білдім

Білгім келеді












Үйге тапсырма. № 8.16/2,4/, №9.8.

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Кері байланыс



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет