Сабақтың тақырыбы: Дара және күрделі етістік



Дата22.03.2017
өлшемі30,98 Kb.
#12164
түріСабақ
Қазақ тілі 2-сынып Дара және күрделі етістік

Алматы облысы

Панфилов ауданы

Көктал ауылы

Көктал орта мектебі



Темірбаева Сағыныш Нүсіпханқызы
Сабақтың тақырыбы: Дара және күрделі етістік

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға етістіктің дара және күрделі болып ьөлінетінін, күрделі етістіктер екі, үш сөзден құралып, құрамындағы сөздердің бөлек жазылатынын меңгерту.

Дамытушылық: Шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сөздер арқылы тіл байлығын, сөйлеу дағдылрын жетілдіру.

Тәрбиелік: Оқытудың өмірмен байланысын нығайту. Шыдамдылыққа, сауаттылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ

Әдісі: Сұрақ-жауап, салыстыру, талдау.

Формасы: Жекелей, жұптық, фронтальды.

Көрнекілігі: Суреттер, сызба, ойындар.

Сабақтың барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

-Егер көңіл-күйлерің жабырқаулы болса, жұдырығымызды жұмып, бұлтты көрсетеміз, ал егер көтеріңкі болса алақанымызды ашып, күнді көрсетеміз.

-Біз қолымызбен не істедік?

-Қолымызды жұмдық, аштық , яғни іс-қимыл жасадық.

-Іс-қимылды білдіретін сөз табы қандай?

2. Үй тапсырмасын сұрау

Сурет бойынша әңгіме



3. Бекіту «Бинго » ойыны Сұрақ –жауап

4. Жаңа сабақ

«Буындардын сөз құра» Берілген тем,көк буындарынан сөз құраймыз. Қандай сөз шықты ? Көктем

-Көктемге байланысты суреттер тауып топтастырайық.

-Дәптерлеріңе осы сурет бойынша сөйлем құрап жаз.

-Құраған сөйлемдеріңнің ішінен етістікті тауып, қай түріне жататынын ажырат.



Қорытынды: Дара етістік пен күрделі етістікті қалай ажыратамыз? Күрделі етістік қалай жазылады?

Оқулықпен жұмыс: 380- жаттығу Жұмбақты көшіріп жаз. Етістікті тап.

«Жылдам тап» ойыны . Берілген суретке сәйкес етістіктерді сызба арқылы көрсет.

Жаңбыр ұшады

Кеме гүлдейді

Тікұшақ жауады

Гүл жүзеді

Қорытынды: Етістік қай сөз табымен байланысты? Сөйлемнің қай жерінде кездеседі?

381- жаттығу

-Мынау қандай құс?

-Тоты Тоты туралы не білесіңдер?

-Мәтінді түсініп оқимыз.

-Мәтін не туралы?

-Енді балалар осы мәтінде кездесетін етістіктерді тауып жазамыз.

Сергіту сәті

Күркіреді күн,күн,

Терезелер шың, щың.

Жауады жаңбыр топ- топ.

Шелек – шелек көп, көп!

Жон арқаңды тос, тос,

Күнбағыс, тез өс-өс!

5. Білімдерін тексеру

«Ішінде, сыртында» ойыны Ішкі шеңберге дара етістіктерді, сыртқы шеңберге күрделі етістіктерді қойыңдар.

Жұппен жұмыс: «Сөйлемді аяқта» ойыны 1-нұсқада отырған оқушы нүктенің орнына дара етістікті, 2-нұсқада отырған оқушы көп нүктенің орнына күрделі етістікті қойып жазады.

Арман кітап ...... Айдын футбол ......

Жұптағы оқушылар бірін- бірі тексереді.

382- жаттығу Құйып жүр Сол сөзді қатыстырып сөйлем құра.



6. Қорыту

383- жаттығу Дара және күрделі етістіктерді салыстыр . Ауызша.



Бағалау

7. Үйге тапсырма 384- жаттығу Ереже жаттау.
Каталог: 2016
2016 -> Дәріс №1 Тақырыбы: Саясаттану ғылым және оқу пәні ретінде
2016 -> ОҚУ Әдістемелік кешен пәН «Қазақ Әдебиетін жаңа технология бойынша оқыту әдістемесі» мамандық
2016 -> Жырымен елін қуантқан Т.Әбдірахманова – 95ж
2016 -> Қазақстанның ірі мемлекет қайраткері, ұлт жанашыры, ел қамқоры, халқымыздың біртуар перзенті
2016 -> Сабақтың тақырыбы Үш бақытым. Мұқағали Мақатаев Туған тілім. Дихан Әбілов Жалпы мақсаты
2016 -> «Алаштану негіздері» таңдау курсы Түсінік хат «Алаштану негіздері»
2016 -> Сабақтың атауы Н.Әлімқұлов Қоңырау Мақсаты
2016 -> Силлабус Пән: Педагогика тарихы Курс: 4 Мамандық: 5В010200 «Бастауышта оқытудың педагогикасы мен әдістемесі» Кредит саны: 2 Экзамен: 7 семестр Семей-2015 «Педагогика тарихы»
2016 -> Қазақстан республикасының білім және ғылым министрлігі


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет