Пән: жаратылыстану
|
Күні:
|
Мұғалім:
|
Сынып: 3
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Дыбыс қалай пайда болады?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар: дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіреді.
Көптеген оқушылар: қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі.
Кейбір оқушылар: дыбыстың қалай таралатынын түсінеді.
|
Бағалау критерийлері
|
Дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіреді.
Қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі.
Дыбыстың қалай таралатынын түсінеді.
|
Тілдік мақсат:
|
Пәнге тән лексика мен терминология: Тербеліс.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Қандай заттар дыбыс шығара алады?
Заттар дыбысты қалай шығарады?
Заттардың дыбысын қаттырақ шығару үшін не істеу керек?
|
Ойлау дағыларының
деңгейі
|
Білу,талдау,қолдану
|
Құндылықтарды дарыту
|
|
Пәнаралық байланыс:
|
Дүниетану, әдебиеттік оқу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы білім:
|
Көлеңке театрын қалай жасайды?
|
Сабақ барысы
|
Жоспарлан
ған кезеңі
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 минут
Сабақтың ортасы
35 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Ширату тапсырмасы.
«Баяндама»
Оқушыларға мәтінді оқуға, соңынан оның мазмұнын сурет, сызба түрінде беруді ұсыну. Бұл «шпаргалканы» оқушы оң жағындағы көршісіне береді.Енді әрқайсысы өз көршісінің суреттерін не сызбаларын қолдана отырып, осы мәтін бойынша «баяндама» жасайды. «Баяндама» мазмұнын неғұрлым кең ашып, оны қорғап, ең жақсы өрнекті ұсынған оқушы жеңімпаз болады.
Қандай заттар дыбыс шығара алады?
Заттар дыбысты қалай шығарады?
Заттардың дыбысын қаттырақ шығару үшін не істеу керек?
Белсенді оқу тапсырмалары
Дескриптор:
дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіреді.
қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі.
дыбыстың қалай таралатынын түсінеді.
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
айтылым
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
айтылым
|
1 минут
|
Сергіту сәті.
|
Сергіту әті
|
|
Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»
Сен білесің бе?
Театр ғимаратын ерекеше жобамен салады. Қабырғасы мен төбесінің пішіні көрермен залына дыбыстың біркелкі таралуын қамтамасыз етеді.
Ойлан!
Есте сақта.
Біз еститін дыбыстың көбі, шын мәнінде, ауаның қозғалысы болып табылады. Дыбыс тербелістегі дене шығарады. Осы тербеліс ауа арқылы басқа денелерге таралады.
|
Оқулықтағы қосымша тапсырмалар.
Сен білесің бе?
Айтылым
Ойлан
Айтылым
Есте сақта
айтылым
|
Сабақтың соңы
1 минут
|
Рефлексия
Оқушылар «Тазалық» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты.
|
Рефлексия
|
1 минут
|
Үйге тапсырма: 58-59 бет оқу
|
күнделік
|
Дифференциация – топпен жұмыс жүргізу, жұптық жұмыста өз ойларын жеткізу дағдыларын жетілдіру
|
Бағалау: дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіреді.
Қандай заттардың дыбыс шығаратынын біледі.
Дыбыстың қалай таралатынын түсінеді.
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.
|