Сабақтың тақырыбы Әйтеке би "Қасқакөл дауы"композициялық құрылымы мен көркемдігі



Дата30.09.2024
өлшемі31,21 Kb.
#205402
түріСабақ
Байланысты:
30.09.2024


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Атадан қалған асыл сөз

Мектеп: "№207 мектеп –лицей» КММ

Күні: 30.09.2024

Мұғалімнің аты-жөні: Сагимбаева Асель Сериковна

Сынып: 9 «Л»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы

Әйтеке би "Қасқакөл дауы"композициялық құрылымы мен көркемдігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;

Сабақтың мақсаты



Барлық оқушылар орындай алады: Әйтеке би "Қасқакөл дауы" шығармасындағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді.

Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған
кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут
1 минут



Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
«Миға шабуыл» әдісі
Қаскөл дауына қандай оқиғалар негіз болған деп ойлайсыңдар?
Өткен біліммен байланыс:
1. Қазақ шешендік өнерінің алғашқы кезеңінің өкілдері кімдер? Олар туралы не білесіңдер?
2. Майқы биден қандай нақыл сөздер қалған?
3. Шешендік өнер XIV ғасырда кімдердің есімдерімен жалғасып, өркендей түсті?
4.Майқы би қандай даналықтарға сүйене сөйлеген?
5. Халық арасында кеңінен таралған «Түгел сөздің түбі бір, түп атасы Майқы би» дейтін қанатты сөздің мағынасы неде?
« Әдеби шеңбер» Мұғалім топ мүшелеріне Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері.
Оқу мақсатын оқушыларға түсіндіру, хабарлау.
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;

Оқушылар сұраққа жауабын айтып, пікір білдіреді.







Сабақтың ортасы
5 минут



  1. қадам. Әйтеке би "Қасқакөл дауы" шығармасын мәнерлеп оқимын.




  1. Қабат оқушылар оқып шығады.




  1. қадам.Шығарманың мазмұнын екі үш оқушыдан сұрап шығамын.




  1. Қадам. Шығаманың тақырыбы мен идеясын сұраймын. Оқушылар өз нұсқаларын ұсынады. Ішіндегі дұрысын атап, барлық оқушы дәптеріне жазады.




  1. Қадам. Шығарманың композициялық құрылымына талдау жасайды.

Шығарманың басталуы
Дамуы
Шиеленісуі
Шарықтау шегі
Шешімі


ҚБ тапсырмасы

  1. қадам. Шығарманың тіліне талдау жасайды. Көркемдегіш құралдар: құбылту мен айшықтаудың түрлерін табады.

Мысалы, қасқа көл, сәлем хат-эпиетет; үй тігіп, дау шешіп-тұрақты тіркес; тірілмейтіндей-теңеу т.б.


Блумның білу, түсіну, қолдану деңгейіндегі тапсырмаларды ауызша орындайды.



Кестені толтырады


Дескрипторы:


Білім алушы: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтауды табады;
- түрлеріне ажыратады; талдай отырып, автор стиліне баға береді.

Арман-ПВ» баспасы дайындаған «Қазақ әдебиеті» оқулығы
9-сынып



Сабақтың соңы
7 минут

Рефлексия
«Раунд Робин » әдісі арқылы оқушылардың білімдерін тексеремін, қорытындылаймын





А.Алимов
"Интербелсенді әдістемені мектепте қолдану" кітабы. Алматы 2015 ж. (157-бет)



Үй тапсырмасы:

Үйге тапсырма: «ПОПС формуласы» арқылы «Қасқакөл дауы» шешендік сөзінің мазмұны туралы ойларыңмен бөлісіңдер:













Қосымша ақпараттар:
Олқылықтардың орнын толтыру бойынша болжамды жұмыс:
Шешендік сөздер және оның түрлері туралы білімдерін тексеру, кеңейту.






Тексерілді ______________________ Оқу ісі жөніндегі орынбасары

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет