Сабақтың тақырыбы Эрнест Хемингуэй «Шал мен теңіз» повесі Сабақтың мақсаты



бет1/2
Дата07.04.2022
өлшемі115,75 Kb.
#138318
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
шал мен теңіз повесі
5-10, Антикалық мәдениет

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

Әдебиеттегі сан сарын

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Бекбаева Г.Д

Күні:




Топ:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Эрнест Хемингуэй «Шал мен теңіз» повесі

Сабақтың мақсаты

Көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар
















Сабақтың басы

1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.


Эрнест Миллер Хемингуэй. «Шал мен теңіз» повесі.
Американдық жазушы, журналист, 1954 жылы ұлы жазушы өзiнiң “Шал мен теңiз” атты ұлы шығармасы үшiн Нобель сыйлығына ие болды.
Қазақ әдебиетіне Н. Ғабдуллиннің аудармасы арқылы кеңінен танымал Э. Хэмингуэйдің «Шал мен теңіз» повесіне үңілгенімізде балықшы шалдың психологиялық жай-күйі шығармада шебер бейнеленгенін байқаймыз. Алғашқы абзацта-ақ, балықшы шалдың қайығымен Гольфстримге күнде жалғыз шығып жүргені, шалдың теңізде сексен төрт күн бойы қармағына ештеңе іліктіре алмағаны баяндалады. Алғашқыда бір жарым айдай жанына бір бала серік болған еді, қолға балық түспеген соң баланың ата-анасы «жолын қырсық шалған сорлы-бейбақ» шалдың жанында жүргенін қаламай, басқа қайыққа ауыстырды. Сонда да, үмітін үзбеген шалдың ұшы қиыры көрінбейтін теңізге балық аулауға жалғыз шығуы - шығармадағы ситуациялық жағдайдан гөрі психологиялық күйді көрсетуге бағытталған туынды екенін аңғартады.

Е.Тұрсыновтың «Шал» кинофильміндегі шал мен қасқырдың суреттерін қатар қою арқылы, студенттерден ол туралы не білетіндіктерін сұрау, одан кейін фильмнің Э.Хемингуэйдің «Шал мен теңіз» повесінің желісі бойынша түсірілгенін баяндай отырып, жаңа сабақ тақырыбын хабарлау.



1)Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды;


2)Көтерілген мәселені ғаламдық проблемалармен байланыстырып, салыстырады;
3)Көркемдік-эстетикалық құндылығына баға береді;
4) Жазба жұмысын жазады.
Суреттерден не білетіндерін айтады

Сабақтың жаңа тақырыбымен танысу





«Өте тамаша!», «Жарайсың!»





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет