Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5. 4 А- Ежелгі Қазақстан тарихына шолу
|
Мектебі:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар -
|
Қатыспағандар -
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ғұн тайпаларының бірігуі (1-сабақ)
Зерттеу сұрағы:Неге Мөде шаньюй «Жер- мемлекеттің негізі» деді?
|
Оқу мақсаттары
|
5. 3. 1. 2. – Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
|
Сабақ мақсаты:
|
Барлығы:ғұндардың мемлекеттік дәрежеге қалай жеткендігін анықтайды;
ғұндар үшін жер маңызды болғанын дәлелдейді;
Басым бөлігі:ғұн тайпаларының бірігу жолындағы деректерді талдап, негізгі белгілерін айқындайды;
Кейбірі:ғұн тайпаларының бірігу жолынөз пайымымен тұжырымдайды
|
Ойлау деңгейі
|
Білу, түсіну
|
Бағалау критерийі
|
Ғұн тайпалық бірлестігінің орналасқан аймағын анықтайды;
Ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі ұғымдар:шаньюй, халық жиналысы
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Ғұн мемлекеті қалай басқарылды?
Шаньюй шексіз билікке ие бола ала ма?
«Жер- мемлекетіміздің негізі мен ырысы, оны қалай береміз?» деген пікірді қалай түсінесіңдер?
|
Жазылымға арналған тапсырмалар:«Бес тармақты өлең» әңгіме құрастыру
|
Құндылықтарға баулу
|
шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау
|
Пәнаралық байланыс
|
Әлемтану 4-сынып; Дүниежүзі тарихы 5-сынып
|
Алдыңғы білім
|
Ғұндар туралы бастапқы білімі бар
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарлан
ған уақыт
|
Жоспарланған әрекеттер
|
Ресурстар
|
Басталуы
2 мин
2мин
3 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
(Ж)1-қадам. «Тілек айт» әдісі
(Ұ)2-қадам. Топтастыру: 1-топ: «Мөде», 2-топ: «Аттила», 3-топ: «Жер»
Үй тапсырмасын тексеру. «Блиц-криг» әдісі
Бағалау –«Табыс сатысы
|
Карточкалар
Табыс сатысы
|
Ортасы
5 мин
10 мин
5 мин
|
(Ж) Тапсырма 1 - «Мені тап» әдісі
Шарты:Кестеде берілген ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестендіреді.
ҚБ- бағалау критерийі
(Жт) Тапсырма 2- «Аңызды талда» әдісі
Шарты:Оқушыларға мәтін беріледі. Жұппен талқылау арқылы сұрақтарға жауап береді.
ҚБ- «Мен саған, сен маған» өзара бағалау
(Т) Тапсырма 3- «Графикалық органайзер» әдісі
Шарты:әр топқа карта таратылады. Ғұндардың бастапқы аумағы мен Мөде әскері жаулап алған аумақпен салыстырады.
ҚБ- «Мадақтау сэндвичі» әдісі
|
Кесте
Бағалау парағы
Қосымша мәтін
Тарихи карта
|
5 мин
9 мин
|
Тапсырма 4«Бес тармақты өлең» әдісі
Шарты: 5 сын есіммен Мөде тұлғасын сипаттайды.
ҚБ – «Шапалақ»
(Ж) Тапсырма 4 - Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма:
Шарты: Төмендегі мәтінің бос орындарына қажетті сөздерді қойыңыз. (солтүстік-батыстағы күшті бәсекелесі жауы, ғұндар, қытай жылнамаларында, Ұлы Қытай қорғаны, күшті әскери жүйесі)
ҚБ – дескрипторлар арқылы
|
мәтін
Қалыптастырушы бағалау парағы
|
Аяқталуы
2 мин
1 мин
1 мин
|
Рефлексия: «Білім кемесі»
Әрқайсысы кемедегі орнын табады
Үйге тапсырма:«Мен Мөде болсам...» тақырыбында ой-толғау жазу
Сабақты қорыту
|
«Білім кемесі»
суреті
Оқушы күнделігі
|
Бөлім
Тақырып
|
Ғұн тайпаларының бірігуі
Неге Мөде шаньюй «Жер- мемлекеттің негізі» деді?
|
Оқу мақсаттары
|
5. 3. 1. 2. – Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну
|
Бағалау критерийлері
|
Ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтау
|
Тапсырма:
Төмендегі мәтінің бос орындарына қажетті сөздерді қойыңыз. (солтүстік-батыстағы күшті бәсекелесі жауы, ғұндар, қытай жылнамаларында, Ұлы Қытай қорғаны, күшті әскери жүйесі)
Сақтардан соң Қазақстан аумағында және көрші аймақтарда үлкен мемлекет құрып, дәуірлеген халық- __________ еді. Б.з.д. IV ғасырда-ақ, Қытай мемлекеті ғұндарды өздерінің «___________» деп есептеген. Ғұндар басында тайпалық одақ болып, кейінірек күшті мемлекет құрды. Чжи-Чжи тәңірқұттың тұсында ғұн тайпаларының өз территориясы, астанасы мен салық жүйесі, ________ қалыптасты. Ол Ферғана мен Парфия билеушілерінен алым-салық алып тұрды. Ғұндардың мемлекеттік тарихы жөнінде жазба деректер жеткілікті. Олардың саяси-қоғамдық құрылысы жөніндегі деректер негізінен ___________________ мол сақталған. Қытай империясы ғұндардың күшеюіне қатты алаңдайды. ҒұндарданқорғануүшінХаньимпериясы ___________________ салды.
|
Бағалау критериі
|
Дескрипторлар
|
Ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтайды
|
- ғұн мемлекетінің құрылу тарихын атайды;
- ғұндардың әскери жүйесі атайды;
- ғұндардың саяси құрлымын анықтайды;
- ғұндар туралы деректердің қайдан алынғанын анықтайды;
- Ұлы Қытай қорғанының не себепті салынғаның анықтайды.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтарға байланыс
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
|
Жалпы бағалау
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|