Тексерген:__________ Ержанова
Білім беру ұйымының атауы
|
№24 Ж.Сүлейменов атындағы жалпы орта мектеп
|
Пәні:
|
Қазақ әдебиеті
|
Бөлім:
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
З.Әмзеева
|
Күні: 6.09.2022
|
|
Сынып: 9
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ж.Баласағұнның "Құтты білік" шығармасына менің көзқарасым
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады;
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады және бағалайды;
әдеби шығармаға өз көзқарасын білдіреді.
|
Бағалау критерийлері
|
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс
Үйге тапсырма
|
Сәлемдесу
Оқушыларды түгелдеу
Психологиялық ахуал орнату.
«Жақсылық тамшысы»
Топқа бірітіру
1-топ Ақыл
2-топ.Әділет
3-топ.Қанағат
4-топ.Баұыт
Қызығушылықты ояту
«Сәлемдеме жібер» тәсілі
Төмендегі сұрақтарға жауап береді
1.Баласағұнның шығармашылығы жайлы не білеміз?
2. «Құтты білік»дастанында адам баласының қадір-қасиеті білімімен,ақылымен келеді делінген. Сен осы жайында не айта аласың?
3.Ақыл,білім,тілмашы –тіл,бұл кепіл
Жарық төгіп,елжіретер тіл деп біл! Сенің ойың қандай
1-тапсырма
«Кейс-стади»әдәсә арқылы нақты болған немесе ойдан шығарған жағдаятты талдап, бол-жату
1-топ: Кімге Құдай берсе білім ,ақылды,Қолы жетіп,алар ол мол асылды
2-топ:Білімсіздер бар кеселді көреді,Емдемесе,тектен текке өледі.
3-топ.Тіл қадірлі етер,ерге бақ қонар,,Қор қылар тіл,кететұғын бас болар.
4-топ.Егер қолың ұзын болса халыққа – Қылық,сөзді ізгі қылып,жарылқа
4 топта шағын көрініс қояды
2-тапсырма
Дастаннан алынған үзінділерді түрлі шығар-машылық жұмыстарда қолданыңдар.
1-топ 100 сөздік эссе
Елші ердің төрт құбыласы тең болсын,
Елде- кісі,сыртта бүтін ел болсын.
2-топ.4 шумақта өлең шығару
Ақылды –ұлы,біл,білімді –білікті,
Қонса екеуі,ұлы етер жігітті.
3-топ.авторға хат жазыңдар
Кісілерге мирас ата сөзі ғой
Ата сөзі – ұқсаң құттың көзі ғой.
4-топ.әңгіме жазыңдар.
Талай ізгі ім,атқарылды ақылмен,
Мың рақмет ақыл-еске асыл кеп!
Оқушыларға кері байланыс беріледі.
Ж.Баласағұн өлеңдерін жаттау
|
Сұрақтарға жауап береді
«Күнтуды», «Айтолды»
«баянсыз дүние»,
«қолқа салу»сөздеріне түсінік береді.
Дескриптор:
дастандағы сөздікпен жұмыс жасайды;
қойылған сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
-дастандағы үзінділерді шынайы өмірмен байланыс-тырады.Өз пікірлерін айтады.
Дескриптор:
дастаннан алынған үзінділерді түрлі шығар-машылық жұмыстарда қолданады;
өзіндік көзқарасын дәлелмен жазады.
|
Қ/Б
«Аспазшы стратегиясымен»көріністі бағалайды.
«Мен көрініске қана-ғаттанамын,себебі ...»
«Мен көрініске қанағаттан бай-мын. Себебі...»
«Егер көрініске .... қоссаң,бұдан да дәмдірек,сіңімді болар еді »
Кімдікі ұтым-ды болды?
Неліктен?
|
ОӘК материалдары
Қима қағаздағы үзінділер
|
1-топ: Кімге Құдай берсе білім ,ақылды,
Қолы жетіп,алар ол мол асылды
2-топ:Білімсіздер бар кеселді көреді, Емдемесе,тектен текке өледі.
3-топ.Тіл қадірлі етер,ерге бақ қонар,
Қор қылар тіл,кететұғын бас болар.
4-топ.Егер қолың ұзын болса халыққа
– Қылық,сөзді ізгі қылып,жарылқа
1-топ 100 сөздік эссе
Елші ердің төрт құбыласы тең болсын,
Елде- кісі,сыртта бүтін ел болсын.
2-топ.4 шумақта өлең шығару
Ақылды –ұлы,біл,білімді –білікті,
Қонса екеуі,ұлы етер жігітті.
3-топ.авторға хат жазыңдар
Кісілерге мирас ата сөзі ғой
Ата сөзі – ұқсаң құттың көзі ғой.
4-топ.әңгіме жазыңдар.
Талай ізгі іс,атқарылды ақылмен,
Мың рақмет ақыл-еске асыл кеп!
Достарыңызбен бөлісу: |